HomeSportFootball Bundaberg scoreboard

CONNECT

30,657FansLike
4,005FollowersFollow
267FollowersFollow
61SubscribersSubscribe

Football Bundaberg scoreboard

Football Bundaberg
UPE’s Dylan Heycox in action in Under-16

Some Football Bundaberg games were washed out on the weekend, but here are scores from all games, including those which were postponed to last night.

Sophie Zipf had a field night, bagging eight goals for United Park Eagles (UPE) in a 15-0 white-wash of SC Corinthians Lionesses in their Football Bundaberg Ladies League clash at Martens Oval on Friday night.

Team-mate and Australian Commonwealth Games discus representative Taryn Gollshewsky also joined in the party with five goals.

Two UPE rising stars were also in the thick of things before the rain came on Saturday, with Finlay Bath striking seven times in 17-1 blitz of Bargara in under-13, before backing up in the postponed under-16 game on Monday night and scoring both of UPE White’s goals in a 3-2 loss to Across The Waves (ATW) United.

Also in Saturday's Football Bundaberg's games, Liam Loudon, whose late father Brent was a former Queensland junior representative star who went on to play for the Parramatta Eels in the NSW Cup but tragically lost his battle with cancer in 2014, underlined his sporting potential by grabbing four goals in UPE’s 8-0 shut-out of Brothers-Aston Villa (BAV) in under-13.

Here are all the scores:

Wide Bay League 2

Thursday: BINGERA 5 (J McEwan 2, P Fagan, C Pym, D Pickup) defeated ATW 1 (D Murphy).

UPE 5 (T Terlier 3, D Wilson, J Pym) defeated BARGARA 2 (J Tominich, M Biddle).

UNITED WARRIORS 3 defeated DOON VILLA 1.

KSS JETS 3 defeated TINANA 1.

Ladies League

DIGGERS 3 (K Havers, C Watson, C Wells) defeated BARGARA 1 (M Condon).

UNITED PARK EAGLES (UPE) 15 (S Zipf 8, T Gollshewsky 5, Z Haster, S Bretag) defeated SC CORINTHIANS LIONESSES 0.

UPE BLACK 4 (T Stumer 3, M Cranston) drew ATW 4 (T Zielke 3, C Hicks).

ATW SAINTS 2 (K Sobczak, T Giovannoni) defeated ATW UNITED 1 (K Cummings).

BINGERA defeated BINGERA CUTTERS on forfeit.

Men

BROTHERS-ASTON VILLA 5 (W Brosnan 2, T Martin, P Miller, M Williams) defeated SC CORINTHIANS 0.

UPE WHITE 1 (J Jamieson) drew DIGGERS 1 (A Stout).

UPE BLACK 3 (P Pagliano 2, C Muller) defeated ATW 1 (D Murphy).

Under-16

UPE BLACK 5 (J Baker, E Maas, L Drew, R Markey, H Nasso) defeated SC CORINTHIANS 0.

ATW RANGERS 11 (J Roebuck 3, P Cox 3, C Zandona, J Arriola 2, N Mason, H Hunter) defeated UPE PURPLE 0.

ATW UNITED 3 (B Hunter 2, L Brown) defeated UPE WHITE 2 (F Bath 2).

Under-14

UPE 17 (F Bath 7, D McCord 3, B Dawe 2, H Nasso 2, T Ferguson 2, A Dahal, T Ash) defeated BARGARA 1 (O Pulvirenti).

Under-13

BINGERA 2 (C Manski, E Radel) defeated SC CORINTHIANS 1 (K Irwin).

UPE WHITE 8 (L Loudon 4, I Maas, S Dexter, Sean Millett, N Smith) defeated BAV 0.

ATW SAINTS 3 (M Grima) drew UPE BLACK 3 (M Cooper, H Nugyen, X Ulbl).

LATEST NEWS

>