HomeSportWaves take out win in semi-final clash

CONNECT

30,657FansLike
4,005FollowersFollow
267FollowersFollow
61SubscribersSubscribe

Waves take out win in semi-final clash

cricket
Tim McIntosh hits out for Waves in his match-winning knock of an unbeaten 92 against East Bundy Magpies in the Rum City Foods Intra Cup semi-final.

It was a case of so near but yet so far for East Bundy Magpies and their clash against The Waves in the Rum City Foods Intra Cup semi-final on Saturday.

They came back from the brink at 6-88 to post a very competitive total of 203, then had The Waves in trouble at 5-81, but saw them recover to reach 8-201 before rain ended the game and the minor premiers were declared the winners on the Duckworth Lewis Method.

In the other semi-final, second placed Brothers notched exactly the same score, 203, but were ultimately made to pay for a collapse of 7-37 as Norths staged a superb run chase to notch their fifth straight victory.

They passed their target with three wickets in hand and with four balls to spare.

Veteran No. 3 David Bonser anchored the Magpies’ innings with 42, but it was captain and stalwart Dale Steele who made a game of it with 57 runs from just 50 balls.

Former Waves junior Martin Green then gave East a great start with the ball, removing both Waves’ openers to reduce them to 2-10.

They continued to lose wickets until No. 4 Tim McIntosh, fresh from a match winning knock for Bundaberg against the Bulls Masters a week earlier, took control in a partnership of 93 with Marty Maloney.

Marty’s dismissal for 49 triggered another collapse of 3-13, but Tim was against outstanding, soldiering on to reach an unbeaten 92 off 104 balls and get them to within three runs of their actual target, before rain robbed East the chance to claim the last two wickets they required.

Meanwhile, Brothers were charging towards a big score at 3-166, with Matt Jackson in full flight, but his dismissal for 61 swung the momentum.

Veteran spinner Bruce Worthington struck again two balls later, before finishing with 4-32 from his nine overs./

Then, when Jarrod Laycock was run out one run later, the slide was on and Brothers’ tail was erased cheaply by Norths pace spearheads Nathan Van Eekeren and Chris Napper.

cricket
Nathan Van Eekeren sends down a delivery for Norths in their semi-final win over Brothers.

Norths then lost an early wicket, but captain and opener Blyton Prendergast, No. 3 Brendan Handley (48) 4 Chris Napper (44) and 5 Josh Winen (28) each produced classy knocks, before Alex Turner came in and clubbed a six for victory after they lost two wickets on 199.

Norths also defeated the Magpies in the Division 2 semi-final, with Chris Napper leading them home with an unbeaten 44, while Waves and Isis won their Division 3 semi-finals against YMCA and Magpies, respectively.

Waves will also be represented in two of the three junior grand finals after their semi-final wins, while Brothers are also dually represented, with Maryborough and Norths each qualifying for one junior decider.

Softball

The Hervey Bay Softball A Grade Ladies grand final will be an all-Bundaberg affair after Waves Tsunamis outgunned Bargara Bullets 14-3 in their preliminary final showdown at Brothers Sports Club on Saturday.

They will take on United Firesticks, who had defeated them in the major semi-final.

United will also contest the A Grade Men’s finale after their Heat side bounced back from their major semi-final loss to book their place at Maryborough’s expense 9-5.

United were also victorious in the B Grade Men’s and Under-12 qualifiers, with wins over Bargara Bulls 23-2 and Waves Mariners 12-9 respectively, but their Cross Fire side was knocked out by Bargara Bandits 7-6 in B Grade Ladies.

Waves teams however prevailed in B Grade Ladies Reserve, B Grade Men’s Reserve, Under-16, and Under-14.

AFL

It was another tough day at the office for Brothers Bulldogs in the AFL Wide Bay Takalvan’s Women’s Premiership, suffering an 8.16 (64) to 1.0 (6) drubbing at the hands of Gympie Cats, while Bombers downed Power by 27 points in the Hervey Bay local derby.

Football

New recruit Nykodah Smith was a hat-trick hero as Waves came back from 2-1 down at half-time to blitz arch-rivals United Park Eagles (UPE) 5-3 in their nation-wide FFA Cup clash at Martens Oval on Saturday night.

UPE had come back from 3-1 down at half-time to shock them also 5-3 in the Wide Bay League 1 decider in October, and coach John brillante said it was sweet to turn the tables on them.

Waves will now meet SC Corinthians in the next round of the competition on Wednesday 17th March after taking on Sunbury in the first round of the Wide Bay league in Maryborough this Saturday.

Here are all the scores:

AFL WIDE BAY

TAKALVAN’S WOMEN’S PREMIERSHIP – Round 4: Gympie Cats 2.6, 3.10, 4.13, 8.16 (64) d Brothers Bulldogs 0.0, 0.0, 0.0, 1.0 (6)

GYMPIE CATS – Goal Kickers: Courtney Mallett 4, E Warhurst 2, L Magin, D Parker. Best Players: J Sternberg, C Mallett, R Handley, L Magin, K Monk

BROTHERS BULLDOGS – Goal Kickers: Chelcie Gardiner. Best Players: Jessica Galea, Laura Branch, Gabrielle Galea, Stephanie Shearer, Emily Kerwin, Elsie Kerwin

Hervey Bay Bombers 1.3, 2.6, 3.10, 5.10 (40) d Bay Power 1.0, 2.0, 2.0, 2.1 (13).

CRICKET BUNDABERG

Semi-finals results:

RUM CITY FOODS INTRA CUP

Norths 7/205 (Blyton Prendergast 48, Brendan Handley 48, Chris Napper 44, Josh Winen 28, Jarrod Laycock 2/34) d Brothers203 (Matthew Jackson 61, Jarrod Laycock 39, Luke Solano 34, Bruce Worthington 4/32, Chris Napper 2/31, Nathan Van Eekeren 2/33)         

Waves 8/201 (after 40.1 overs) (Tim McIntosh 92no, Marty Maloney 49, Hayden Pope 2/28, Martin Green 2/29, Arden Lankowski 2/41) d East Bundy Magpies 10/203 (Dale Steele 57, David Bonser 42, Mitchell Waters 3/27, Callum Neubecker 2/28, Chris Duff 2/30, Marty Maloney 2/41) on Duckworth Lewis Method after match abandoned due to rain.

DIVISION 2

Norths 9/178 (Chris Napper 44no, Damian O'Neall 36, John Balaam 34, Ashley Pollitt 3/23, Lachlan Donovan 2/43) d East Bundy Magpies 7/175(cc) (David Bonser 65no, Priyantha Mudalige 29, Troy Cross 28, Harley Denton 2/26, Damian O'Neall 2/28, Shaun Pinney 2/32).              

DIVISION 3

Waves 260 (Nick Laffey 76, Robert Bailey-Rasmussen 76, Josh Wormington 39, Sam Cavanagh 4/47, Logan Woodward 2/63) d YMCA 10/163 (Lex Webster 70, Richmond Felstead 35no, Josh Wormington 4/28, Jack Kleidon 4/29).

Isis 4/154 (Adrian McCoombe 48, Graeme Bartlett 46no, Jackson Rehbein 29) d East Bundy Magpies 153 (Roderick Jensen 46, Jayden Santacaterina 3/18, Jackson Rehbein 3/21, Reuben Challacombe 2/14).        

UNDER-16

Brothers Pumas 5/125(cc) (Oliver Boge 39, Beau Marshman 25, Logan Woodward 3/10, River Felstead 2/25) d YMCA 11/104 (Oliver Boge 4/15, Harry Gardiner 3/17, Beau Marshman 2/13).

Waves 112 (11 wickets) (Kori Pope 34, Lucy Hamilton 31, J Williams 4/7, L Crack 2/1, B McGrath 2/30) d              Hervey Bay Brumbies 47 (11 wickets) (Lucy Hamilton 3/7, Tarah Staines 2/0).

UNDER-14

Brothers Mustangs 1/48 (Sean Millett 26) d Norths Muntz Marauders 47 (Riley Collin 5/15).

Maryborough 10/165(cc) (Grace Collins 54no, Levi Faint 3/30, Lenny Henry 2/10) d Waves 113 (11 wickets) (H Murree 2/12).

JUNIOR CRICKET 2

Waves 1/99 (Alex Stuchbery 47no, Nicholas Delacy 37no) d Norths Taipans 96 (Marcus Crawford 3/1, Finn Heads 2/10).

Norths Bundy Power 8/167(cc) (Ferdy Jenner 38no, Jacob Irwin 32, Travis Kapernick 2/24) d Norths Maroons 118 (Lachlan Wyllie 25, Lachlan McDonald 2/11).

SOFTBALL HERVEY BAY

Preliminary final results:

A GRADE LADIES

WAVES TSUNAMIS 14 d BARGARA BULLETS 3.

A GRADE MEN’S

UNITED HEAT 9 d MARYBOROUGH 5.

B GRADE LADIES

BARGARA BANDITS 7 d UNITED CROSS FIRE 6.

B GRADE MEN’S

UNITED FLAME 23 d BARGARA BULLS 2.

B GRADE LADIES RESERVE

WAVES SEASHELLS 22 d WAVES BREAKERS 9.

B GRADE MEN’S RESERVE

WAVES CRUISERS d MISFITS ON FORFEIT.

UNDER-16

WAVES DRIFTERS 17 d UNITED TNT 10.

UNDER-14

WAVES RIPTIDES 18 d UNITED BLAZE 4.

UNDER-12

UNITED SPARKS 12 d WAVES MARINERS 9.

Other sport stories: Bargara sprint triathlon turns on family friendly charm

LATEST NEWS

>