HomeSportWests Panthers dominate in Sunday game

CONNECT

30,657FansLike
4,005FollowersFollow
256FollowersFollow
61SubscribersSubscribe

Wests Panthers dominate in Sunday game

Ultra-consistent Wests Panthers fullback Brendan Grills is stopped in his tracks by the Past Brothers defence in their Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership clash at Salter Oval on Sunday

Captain and lock Josh Tanner was Man of the Match as Wests Panthers consolidated their lead on the Rugby League Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership table on Sunday.

The team claimed the first piece of BRL silverware up for grabs this season, the Mark Halter Memorial Trophy, with a well executed 26-18 victory over Past Brothers at Salter Oval.

The Trophy is contested each year between the two clubs, perpetuating the memory of a young man who excelled for both clubs during his career but sadly lost his battle with cancer a few years ago.

The Halter family donated the trophy and Mark’s father Trevor was on hand to present it to the Panthers, who had to dig deep against a desperate Brothers side which trailed 10-8 at half-time and pushed them all the way.

Wests are now three points clear at the head of affairs, with Easts Magpies and Hervey Bay Seagulls now sharing second position after the Magpies plucked Wallaroos 34-12 in Maryborough and Waves Tigers made it back-to-back wins, overpowering their hosts Hervey Bay Seagulls 36-8.

Magpies captain, lock and reigning BRL Player of the Year Matt Craven notched his second straight hat-trick of tries and also kicked four goals, while for the Tigers, fullback Layton Chambers amassed 20 points with two tries and a perfect six from six conversions in an also outstanding all-round performance.

In the Northern Districts, hosts Miriam Vale Magpies were caught in the eye of the Avondale Tigers 48-16 to remain without a competition point after five rounds, with Jack West-Combo cutting loose for the defending premiers with three tries.

Meanwhile, South Kolan Sharks savaged Gin Gin Hawks 44-12 in their top of the table shoot-out.

The Hawks however soared high in the Women’s League Tag, shutting out Avondale Hornets 58-0 with captain Jude Bust racking up four tries and Jessica Galea continuing her red-hot form with three.

FOOTBALL

There are now three equal-leaders in the Wide Bay Premier League Men’s division after five teams went into Saturday in a share of top spot, with Across The Waves (ATW), United Park Eagles (UPE) and Fraser Flames now each on 15 points.

Bingera and Brothers-Aston Villa (BAV) had also been up on the top line, but the former were edged out by ATW 3-2 in another epic duel between the two powerhouses on their home-ground, while the latter suffered their second straight heavy defeat, a shock 5-3 loss to their hosts Granville.

UPE put Sunbury Blues to the sword 8-1 with captain Josh Adcock leading the charge with a bag of three goals, and the Flames burnt Doon Villa 2-1.

In the Women’s Premier League, UPE continued their climb up the ladder into second place with superstar Taryn Gollshewsky striking three times in an 8-0 white-wash of Tinana, ATW moving into third place with Tayla Zielke hammering in six goals in a 10-0 blitz of Granville, but Bingera falling victim to KSS Jets 4-1.

AFL: Captain Jason Bethune led from the front with six goals but reigning champions Across The Waves Eagles were soundly beaten by arch-rivals Hervey Bay Bombers 12.12 (84) to 8.3 (51) in their Wide Bay Marquis Macadamias Seniors Premiership clash at Norm McLean Oval on Saturday.

Rookie Callum Neubecker was Best on Ground for the Eagles, but they remain in third place on the ladder behind the unbeaten Bombers and the other Bay side Power, and will need to improve if they are to make it back-to-back flags.

HOCKEY

Veteran Dean Wightman was a match winning hero for Raiders/Rovers, snaring a double to clinch them a shock 3-1 win over Waves Cities in their Bundaberg Division 1 Men’s showdown at Hinkler Park on Saturday.

Four-times defending premiers All Blacks also got the points, bouncing back from a drubbing by Cities a week earlier to edge out Arrows/Athletics 1-0, courtesy of a Tristan Turner goal.

Cities however continued on their Division 1 women’s title defence, pipping Raiders/Rovers 1-0, while All Blacks’ women accounted for Arrows 3-2.
Here are all the scores:

AFL WIDE BAY

MARQUIS MACADAMIAS SENIORS PREMIERSHIP

Hervey Bay Bombers 2.2, 6.6, 7.10, 12.12 (84) d Across The Waves 1.0, 2.1, 6.1, 8.3 (51).
HERVEY BAY BOMBERS – Goal Kickers: Zachary Laud 4, B. Holland 3, J. Andrew, J. Anderson, L. Woodhams, H. Navez, D. Rowe. Best Players: J. Wagner, B. Firth-Meldrum, Z. Laud, C. Issa, L. Woodhams, B. Holland.
ACROSS THE WAVES – Goal Kickers: Jason Bethune 6, Michael Blair, Klint. Wagstaff. Best Players: Jayden Welsh, Cody Woodrow, Tyson Jater, Damian McRae, Codie Welsh, Callum Neubecker.

RESERVES

Hervey Bay Bombers 4.3, 10.7, 13.12, 15.16 (106) d Across The Waves 1.0, 2.0, 3.1, 3.1 (19).
HERVEY BAY BOMBERS – Goal Kickers: P. Eisel 4, J. Challies 3, D. Stanley 2, K. Hare, M. Higginson, H. Masson, J. McConnell, M. Duffy, G. Kiss-Anu. Best Players: J. McConnell, J. Collins, D. Stanley, M. Duffy, C. Dooley, J. Challies
ACROSS THE WAVES – Goal Kickers: Peter Gorup, Paul Welsh, Keiran Perry. Best Players: Jayden Cowan, Eoin Byrne, Peter Gorup, Mat Fleming, Geoff Hose.
Bay Power 11.5 (71) d Maryborough 4.6 (30).

UNDER-14

ACROSS THE WAVES 12.10 (82) d BROTHERS BULLDOGS 3.4 (22).
HERVEY BAY BOMBERS 14.6 (81) d BAY POWER 3.3 (21).
UNDER-12
BAY POWER 12.6 (68) d HERVEY BAY BOMBERS RED 1.2 (8).
BROTHERS BULLDOGS 5.2 (32) d HERVEY BAY BOMBERS BLACK 0.5 (5).
FOOTBALL WIDE BAY
PREMIER LEAGUE MEN
ATW 3 (Bryce Hibberd, Nykodah Smith, Cory Leggett) d BINGERA 2 (Gary O’Donnell, Joel Haack).
GRANVILLE 5 (Caleb Parry 2, Jayden Bulmer 2, Lachlan Forbes) d BAV 3 (Michael Stayte 2, Drew Boylan).
SC CORINTHIANS 1 (Jarman Grigg) d DIGGERS 0.
UPE 8 (Josh Adcock 3, Brendan Davis 2, Roger Hunter 2, Anthony Grant) d SUNBURY BLUES 1
FRASER FLAMES 2 d DOON VILLA 1.
PREMIER LEAGUE WOMEN
KSS JETS 4 (E Reibe 2, S Smeijers, S Shore) d BINGERA 1 (Kara Fines).
ATW 10 (Tayla Zielke 6, Nicola Land 2, Tasha Giovannoni, Lily Thatcher) d GRANVILLE 0.
UPE 8 (Taryn Gollshewsky 3, Lucy Hamilton 2, Lilliarna Smith, Emily Ryan, Renee Simpson) d TINANA 0.
RESERVES MEN
ATW 6 (Preston Cox 3, Jordan Poole, Zane Groves, Phoyx-Martin Smith) d BINGERA 2.
BARGARA 6 d GRANVILLE 0.
DIGGERS 4 d SC CORINTHIANS 1 (Khoen Wenzel).
UPE 3 (Cody Pym 2, Edward Growtherr) d SUNBURY BLUES 2 (K Blackman, C Sawtell).
FRASER FLAMES 3 d DOON VILLA 2.
UNITED WARRIORS 3 d KSS JETS 2.
MEN’S NORTH DIVISION 1
UPE RED 5 (Liam Drew, Jamie Purkis, Ankur Dahal, Akil Ulahannnan, Fionn Houston) d UPE GREEN 0.
ATW 1 (Lachlan Brown) drew DIGGERS 1 (Mitchell Bluff).
BINGERA 2 (Nathan Mortensen, Craig Wilson) d SC CORINTHIANS 0.
BAV 10 (Jesse Sommer 4, Matthew Williams 2, Cody Tierney, Jacob Green, Tom Martin, Chris Norris) d GIN GIN 0.
WOMEN’S NORTH DIVISION 1
ATW DEVELOPMENT 3 (Korrin Stirrat 2, Amity Palmer) d BARGARA 2.
UPE 1 (Jasmin Brunjes) d DIGGERS 0.
SC CORINTHIANS 3 (Kalani Irwin 2, Emily Wedel) d ATW MASTERS 0.
UNDER-16 NORTH
ATW UNITED 5 (Lachlan Brown 2, Blake Hunter 2, Ryan Royall) d UPE 0
ATW HOTSPURS 3 (Sonny Forrest, Ben Schubel, Jayden D’Addario) d DIGGERS 1.
UNDER-14 NORTH
UPE GREEN 5 (Riley McDonald 2, Nathan Voss, Isaac Maas, Sean Millett) d ATW SAINTS 0.
SC CORINTHIANS 3 (Sharne Quinn 2, Harrison Samways) d BAV VILLAINS 2 (Dwyiet Johnson, Jaxon Drinnen).
BINGERA 4 (Ethan McKeown 2, Ethan Radel, Cameron Manski) d DIGGERS 1.
UPE RED 12 (Huy Nguyen 4, Matthew Joyce 3, Cohen Palmer 2, Xavier Ulbl, Noah Smith, Sebastian Miller) d GIN GIN 0.
UNDER-13 NORTH
ATW UNITED 3 (Bowie Young 2, Jai Edey) d BAV VILLAINS 2 (Jaxon Drinnen, Jacob Irwin).
UPE 2 (Riley Bennier 2) drew BARGARA 2 (Aleki Morris, Flynn Schiffke).
ATW HAMMERS 7 (Ben Hick 3, Tayissa Cory 2, Nathan Saffioti 2) d BINGERA 0.
UNDER-12 NORTH
BINGERA 2 (Jayde Kitching 2) d SC CORINTHIANS 1 (Jack Zielke).
BARGARA STINGRAYS 17 (Max Shuttleworth 5, Archer Morgan 3, Slater Avenell 3, Tye Critchlow 2, Elias D’Amico, Brayth Burkitt, Deklan Busby) d UPE 0.
GIN GIN 10 d BAV VILLAINS 1.

HOCKEY BUNDABERG

U11s
Raiders Rovers 5 (Levi Kendall 1, Courtney Kendall 1, Silvana Silvestro 3) defeated Waves Cities 2 (Ruby Potter 1, Sophie Aitkenhead 1)
Arrows Athletics 5 (Jessica Stehbens 1, Eddie Rayner 2, Hamish Cook 2) defeated All Blacks 0

U13s

Waves Cities 3 (Ava McCaig 1, Campbell Baldwin 1, Indiannah Fiddock 1) defeated Raiders Rovers 1 (Levi Kendall 1)
Arrows Athletics 4 (Tully Dorgan 1, Freya Cook 3) defeated All Blacks 0

U16s

Raiders Rovers 3 (Riley Simpson 1, Bayley Fagg 2) defeated Waves Cities 1 (Gabi Aitkenhead 1)
Arrows Athletics 7 (Liam Taske 1, Sam Kenny 1, Grace Ferguson 1, Jake McCaig 4) defeated All Blacks 0

Division 2 Women

Raiders Rovers 4 (Kerri-Anne Lund 1, Susan Kendall 1, Chantal Baldry 2) defeated Waves Cities 0
Arrows Athletics 6 (Deb Burchard 1, Malanie Stehbens 1, Julie Munro 1, Michelle Wilson 3) defeated All Blacks 0

Division 2 Men

Waves Cities forfeited to Raiders Rovers – Raiders Rovers take the points.

Division 1 Women

Waves Cities 1 (Katie Yick 1) defeated Raiders Rovers 0
All Blacks 3 (Hana Sherlock 1, Leah McLaren 1, Britney Williams 1) defeated Arrows Athletics 2 (Krysten Green 1, Malanie Stehbens 1)

Division 1 Men

Raiders Rovers 3 (Colby Zahn 1, Dean Wightman 2) defeated Waves Cities 1 (Harrison Baldwin 1)
All Blacks 1 (Tristan Turner 1) defeated Arrows Athletics 0

RUGBY LEAGUE

BUNDABERG BROADCASTERS A GRADE PREMIERSHIP

WAVES TIGERS 36 (Layton Chambers 2, Jobe Lister, Daniel Chapman, Ross Larsen, Folau Haveli tries; Layton Chambers 6 goals) d HERVEY BAY SEAGULLS 8 (Tallis Murray, Scott Walthall tries).

EASTS MAGPIES 34 (Matthew Craven 3, Andreas Nona, Caleb Van Lawick, Chris Ford tries; Matthew Craven 4, Tyrell Howard goals) d WALLAROOS 12 (Lochlan Greenfield, Shaun Collins tries; Jorden Kemble 2 goals).

WESTS PANTHERS 26 (Lachlan Patterson, Brendan Grills, Dyirun Johnson, Jarrod Johnson, Zander Kerr tries; Sam Robinson 3 goals) d PAST BROTHERS 18 (Royce Blair, Jayden Alberts, Tom Murray, Aaron Hall tries; Zak Bainbridge goal).

RESERVE GRADE

WESTS PANTHERS 32 (Beaujene Ward 2, Jarrod Johnson 2, Lochlan Modrow, Ashley Helmore tries; Ashley Helmore 2, Ethan Evans, Leeton Smith goals) d PAST BROTHERS 30 (Logan Tanzer 3, Kale Johnson, Brendon McKeown, Dylan Harradine-Hall tries; Brendon McKeown 3 goals).

WALLAROOS 22 (Edward Booth 2, Brad Wex, Kynan Watson tries; Kynan Watson 3 goals) d EASTS MAGPIES 12 (Denim Rogers, Lewin Theuerkauf-Smith tries; Jackson Paulson, Dylan Taylor goals).

HERVEY BAY SEAGULLS d WAVES TIGERS ON FORFEIT.

UNDER-18

HERVEY BAY 46 (Malachi Lawton 3, Dylan Bennett 2, Carlos Remigio-Smith, Kyle Ross, Keedy Wortley tries; Dylan Bennett 7 goals) d PAST BROTHERS 16 (Ruvnesh Dutt 2, Mark Malau, Izac Pointon tries).

WALLAROOS 20 (Rahzel Tippo Mason, Ryder Cowie, Liam Doolan, Joel Cox tries; Noah Dawson 2 goals) d WESTS PANTHERS 10 (Ethan Evans, Cayleb Johnson tries; Zander Kerr goal).

BUNDABERG JUNIOR

UNDER-16

HERVEY BAY 30 (Harry Armstrong 2, Jonty Brien 2, Robert Borsboom, Kayleb Angeles tries; Eden Wheeler 3 goals) d BROTHERS 6 (Try; Ethan Brennan goal).

UNDER-15

WAVES TIGERS 20 (Thomas Morcom 4 tries) d WESTS PANTHERS 14 (Jordan Ray 2, Noah Law tries; Lucas Brough goal).

BROTHERS 32 (Clay Morton, Benny Medley tries; Blake Powter 4 goals) d HERVEY BAY 10 (Billy Doggen, Ethan Hore tries; Andre Murray goal).

UNDER-14

WAVES TIGERS 22 (Preston Walsh 2, Boston Marlow, Reghan Fischer tries; Preston Walsh 3 goals) d WALLAROOS 4 (Lincoln Charles try).

HERVEY BAY 28 (Braidan Houliston 2, Preston King 2, Dane Gilmore, Deacon Carey tries) d EASTS MAGPIES 8 (Riley Maule try).

BROTHERS 34 (Toby Collins 2, Jomar Gustilo, Cooper De Silva, Kash Thomas, Riley Quinn, Ryan Bohl tries; Cooper De Silva 3 goals) d WESTS PANTHERS 22 (Riley Modrow 2, Brody Lake tries; Darnell Saunders 3 goals).

UNDER-13

WALLAROOS 24 (Zakk Thompson 2, Rick Long, Hunter Murdoch, Dylan Kemble tries; Zakk Thompson goal) d WAVES TIGERS 16 (Joshua Richards 2, Taj Plath tries; Tahj Coates goal).

HERVEY BAY 46 (Tyson Love 2, Rupeni Baravilala 2, Noah Hardy 2, Samuel Wilson, Dwayne Murray, Tyson Love tries; Dylan Borsboom, Rupeni Baravilala, Blake Tomekovic goals) d BEASTY BEARS 0.

WESTS PANTHERS 20 (Isaac Williams tries; Levi Brough 2 goals) d BROTHERS 8 (Jarrahson Reeves, Cooper Pampling tries).

NORTHERN DISTRICTS

MEN

SOUTH KOLAN SHARKS 44 (Monty Chapman-Dynevor 2, Jackson Brown 2, Toro Vali, Corey Gough, Jake Evans, Folau Latu tries; Andrew Filo 5, Jackson Brown goals) d GIN GIN HAWKS 12 (Connor Boon, Dion Fisher tries; Cameron Ross 2 goals).
AVONDALE TIGERS 48 (Jack West-Combo 3, Billy Dau 2, Daniel Wendt, Mark Wendt, Malcolm Lambell, Hayden Sarnadsky tries; Brendan Prossliner 6 goals) d MIRIAM VALE MAGPIES 16 (Robert Hughes, Tim McIntosh, Charles Hopf tries; Robert Hughes, Tim McIntosh goals).

WOMEN’S LEAGUE TAG

GIN GIN HAWKS 58 (Jude Bust 4, Jessica Galea 3, Chloe Curtis, Tamara Young, Sharna Curtis, Raewyn Hansen tries; Emma Collinson 7 goals) d AVONDALE HORNETS 0.

LATEST NEWS

>