HomeSportSharks surge ahead in Northern Districts Rugby League

CONNECT

30,657FansLike
4,005FollowersFollow
268FollowersFollow
61SubscribersSubscribe

Sharks surge ahead in Northern Districts Rugby League

south kolan sharks northern districts league
Connor Cole makes a signature blockbusting run for South Kolan Sharks in their Northern Districts Rugby League clash with Miriam Vale Magpies at Tegege on Sunday

South Kolan Sharks continued to sweep all before them in the Northern Districts Rugby League, overpowering the brave but winless Miriam Vale Magpies 40-14 with eight individual try scorers in their seventh-round clash at Tegege on Sunday.

In the match of the day, Avondale Tigers played their hearts out in front of their home crowd, but they went down fighting to second placed Gin Gin 24-16 with flashy centre Maka Taliauli bagging a double for the Hawks.

The Hawks also flew high in the Women’s League Tag, white-washing premiers Avondale Tigers 28-0 with Karrie Hills leading the charge with a two-try haul.

In the Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership League, brothers Sam and Chris Robinson featured prominently in the scoring as Wests Panthers bounced back from their big loss to Wallaroos eight days earlier and shored up top place on the table with a 40-22 victory over cellar dwellers Waves Tigers at Salter Oval on Sunday as the competition reached the half-way point of the season.

Centre Sam bagged a double, while little brother Chris, backing up from a 54-4 romp against a 9-man Past Brothers in under-18, racked up 16 points at fullback with one try and six conversions.

Easts Magpies moved past Wests on the ladder in sentencing hosts Hervey Bay Seagulls to their fourth straight defeat on Saturday 36-18 but the Panthers, who had been missing Chris Robinson, and powerhouse forwards Josh Tanner, Lachlan Patterson and Jared Johnson against Wallaroos and paid the price, losing 32-8, reclaimed No. 1 spot, returning to their best against a brave but outclassed Tigers.

However, after being outright leaders a month ago, the Seagulls dropped down one more position to fourth, overtaken by Brothers, who outgunned Wallaroos 42-22 in the early match on Sunday’s program.

For Easts, after breaking the scoring shackles with a hat-trick against the Tigers a week earlier, multiple Bundaberg Rugby League Leading Try Scorer centre Trent Seeds again wreaked havoc against the Bay, including notching a double, along with high-class halfback Andreas Nona and captain, mercurial five-eighth, and reigning BRL Player of the Year Matthew Craven.

For Brothers, barnstorming five-eighth Zak Bainbridge also had a whale of a game, including amassing 18 points from two tries and five goals in a similar robust team performance, but they built their win on a dominant display by their pack in which second rower Royce Blair and club stalwart front rower Aaron Hall, in his fourth game since coming out of retirement, were absolutely outstanding.

Football

Across The Waves (ATW) and Fraser Flames maintained the joint-lead in the Wide Bay Premier League Men’s division with dominant Round 9 wins over Diggers 6-0 and United Park Eagles (UPE) 4-1respectively at Martens Oval on Saturday.

Nykodah Smith hammered in three goals for Waves to increase his lead in the Golden Boot standings.

Meanwhile, Brothers-Aston Villa (BAV) returned to form with captain Michael Stayte leading from the front in a 6-2 demolition of Bingera, who continued their slide.

UPE however consolidated second place on the Premier League Women’s table with a 2-0 triumph over Bingera.

AFL

Tristan Taylor kicked four goals for Brothers Bulldogs but they remain win-less after 2019 premiers and 2020 beaten grand finalists Bay Power ran away at home to an 18.15 (103) to 5.1 (31) result in the Wide Bay Marquis Macadamias Seniors Premiership on Saturday.

By their win, the Power moved back into second place behind the unbeaten Hervey Bay Bombers, joining premiers Across The Waves Eagles on 20 points, but increasing their percentage lead over them.

Hockey

Lachlan McLennan cut loose with five goals as Waves Cities thrashed four times defending champions All Blacks 8-1 in their Bundaberg Division 1 Men’s showdown at Hinkler Park on Saturday.

Cities’ Division 1 Women also charged on in their title defence with Sarah Quaite a match winner with a double in a 3-1 despatch of All Blacks.

Shauna Mark also doubled up to spearhead Arrows/Athletics’ Women to a 4-0 shut-out of Raiders/Rovers.

Netball

It was business as usual for Waves Gold in their Bundaberg Warren Family Homes Division 1 title defence with a 63-22 thrashing of Natives Magpies at the Superpark on Saturday.

Waves Blue also served it up to Brothers Hurricanes, but fell just short, going down 42-40.

Here are ball the scores:

AFL Wide Bay

MARQUIS MACADAMIAS SENIORS PREMIERSHIP

Bay Power 18.15 (103) d Brothers Bulldogs 5.1 (31).

BAY POWER – Goal Kickers: J. Wheeler 4, T. Burch 3, S. Dyson 2, J. Devene 2, K. Bugeja 2, T. Bennetts, Z. Kolar, L. Smith, C. Miles, K. Sims. Best Players: T. Bennetts, N. Firth-Meldrum, Z. Kolar, S. Dyson, J. Wheeler, L. Smith

BROTHERS BULLDOGS – Goal Kickers: Tristan Taylor 4, Jefferson Baulch. Best Players: Harry Hodgson, Joel Saunders, Adam Harber, Zak Mercieca, Tristan Taylor, Griffin Webb

RESERVES

Bay Power 13.7 (85) d Brothers Bulldogs 7.2 (44).

BAY POWER – Goal Kickers: K. Bugeja 4, J. Fredericks 3, B. Fredericks 3, T. Schlein 2, J. Mudge. Best Players: B. Fredericks, K. Bugeja, J. Fredericks, J. Lassey, G. Krohn, K. Eichler

BROTHERS BULLDOGS – Goal Kickers: Griffin Webb 2, Mitch Parsons 2, Ethan Charlesworth, Tyler Elworthy, Lachlan Pfingst. Best Players: Mitch Parsons, Sam Pearson, Josh Wilkinson, Tyler Elworthy, Gary Browne, Paul Timms

Hervey Bay Bombers 11.12 (78) d Maryborough 2.2 (14)

UNDER-14

HERVEY BAY BOMBERS 12.15 (87) d BROTHERS BULLDOGS 0.1 (1).

ACROSS THE WAVES 10.3 (63) D bay power 6.6 (42).

UNDER-12

BROTHERS BULLDOGS 4.3 (27) d HERVEY BAY BOMBERS RED 2.9 (21).

HERVEY BAY BOMBERS BLACK 16.21 (60) d ACROSS THE WAVES 0.0 (0).

Football Wide Bay

PREMIER LEAGUE MEN

KSS JETS 2 drew SUNBURY BLUES 2.

ATW 6 (Nykodah Smith 3, Nick Chatfield, Luke Handley, Sam Collinson) d DIGGERS 0.

FRASER FLAMES 4 (J Kirkwood 2, C Martelli, S Rankin) d UPE 1 (Josh Adcock).

BAV 6 (Michael Stayte 3, James Taylor, own goal, Lachlan Scarborough) d BINGERA 2 (Drew Gordon, Gary O’Donnell).

DOON VILLA 2 drew GRANVILLE 2.

PREMIER LEAGUE WOMEN

UPE 2 (Taylor Stumer, Emma Jones) d BINGERA 0.

SUNBURY BLUES 9 d TINANA 0.

KSS JETS 7 d GRANVILLE 1.

RESERVES LEAGUE MEN

SUNBURY BLUES 3 d KSS JETS 1.

ATW 6 (Justin Poole 2, Heath Hunter 2, Sebastian Foglia, Phoyx-Martin Smith) d DIGGERS 3.

FRASER FLAMES 3 (Orik Mikkelsen 2, Tae Scott) d UPE 2 (Roger Hunter, Ankur Dahal).

UNITED WARRIORS 7 (M Ferrier 3, S Hill, I Harvey, M Hope, J Landon) d SC CORINTHIANS 1 (Lee Wilson).

DOON VILLA 6 d GRANVILLE 0.

BINGERA drew BARGARA – washed out.

MEN’S NORTH DIVISION 1

UPE RED 3 (Ankit Baral, Matthew Spence, Lachlan Cant) d BARGARA 0.

ATW 6 d SC CORINTHIANS 0.

BAV 1 (Will Brosnan) drew DIGGERS 1 (Clint Collins).

WOMEN’S NORTH DIVISION 1

ATW MASTERS 3 (Zoe Sobczak 3) d UPE 2 (Helena Mears, Alice Daniels).

SC CORINTHIANS 6 (Kalani Irwin 3, Harmonie Green, Kate Connor, Sarah Hall) d ATW DEVELOPMENT 1 (Alex Brunker).

DIGGERS 5 (Tayah Hiscocks 2, Jasmin Harradine-Hall 2, Heidi Walk) d BARGARA 0.             

UNDER-14 NORTH

ATW SAINTS 13 (Matthew Grima 4, Tino Giovannoni 2, Ryan Zandona, Kalym Sengstock, Noah Briggs, Casey Simpson, Nathan Saffioti, Ryan Hack, Bowie Young) d SC CORINTHIANS 0.

BINGERA 4 (Jack Cooper, Liam Giles, Kai Gregory, Alex Wedel) d GIN GIN 0.

UNDER-13 NORTH

BAV VILLAINS 3 (Swarith Chand, Zedd Peters, Jaxon Drinnen) drew ATW HAMMERS 3.

ATW UNITED 3 drew BARGARA 3 (Flynn Schiffke, Jordan Kadel, Aleki Morris).

UNDER-12 NORTH

BAV VILLAINS 3 (Ryder Dobeli 2, Enzo Chandra) d UPE 1 (Abby Banks).

ATW 4 (Josh Bardini, Tariq Munkayilar-Moore, Thomas Hanson, Tayissa Cory) d BARGARA HAMMERHEADS 1 (Siddhanta Rai).

BINGERA 3 (Beau Donnison, 2 own goals) d DIGGERS 0.

BARGARA STINGRAYS 4 (Max Shuttleworth 2, Elias D’Amico, Brayth Burkitt) d SC CORINTHIANS 0.

Hockey Bundaberg

U11s

Waves Cities 5 (Ruby Potter 1, Cooper Pashley, Brock Green 1, Lilly Pashley 2) defeated All Blacks 2 (Zara McDonald 1, Eamon D’Albret 1)

U13s

Waves Cities 7 (Thomas Rach 1, Connor Castelli 2, Gabi Aitkenhead 4) defeated All Blacks 0

U16s

Waves Cities 7 (Ava McCaig 1, Connor Castelli 2, Sam Aitkenhead 4) defeated All Blacks 1 (Hunter Lane 1)

Division 2 Women

Raiders Rovers 1 (Kerri-Anne Lund) defeated Arrows Athletics 0

Waves Cities vs All Blacks – Nil all draw.

Division 1 Women

Arrows Athletics 4 (Kate Sherwood 1, Julie Munro 1, Shauna Mark 2) defeated Raiders Rovers 0

Waves Cities 3 (Hannah Turner 1, Sarah Quaite 2) defeated All Blacks 1 (Aimee McGill 1)

Division 1 Men

Waves Cities 8 (Matthew Quaite 1, Joel Latham 2, Lachlan McLennan 5) defeated All Blacks 1 (Tristan Turner 1)

Netball Bundaberg

WARREN FAMILY HOMES DIVISION 1 PREMIERSHIP

BROTHERS HURRICANES 42 d WAVES BLUE 40; WAVES GOLD 63 d NATIVES MAGPIES 22.

DIVISION 2

FUSION OCRETE 42 d ALLOWAY WHITE 29; WAVES RED 56 d ALLOWAY RED 33; BROTHERS CYCLONES 45 d NATIVES EAGLES 32; WAVES PURPLE 50 d ALLOWAY GREEN 42.

DIVISION 3

BROTHERS LIGHTNING d WAVES ROYALS ON FORFEIT; BROTHERS THUNDER 32 d NATIVES ROSELLAS 31.

DIVISION 4

NATIVES PARROTS 29 d ALLOWAY YELLOW 23; BROTHERS TWISTERS 51 d BROTHERS MONSOONS 22.

DIVISION 5

ALLOWAY MAROON 53 d WAVES PINK 27; NATIVES FIREBIRDS 37 d NATIVES TOUCANS 20; NATIVES KOOKABURRAS 45 d WAVES AQUA 31.

DIVISION 6

BROTHERS STORM 42 d FUSION PRECISION 32.

DIVISION 7

ALLOWAY AQUA 46 d NATIVES LORIKEETS 14; BROTHERS WILDFIRES 38 d BROTHERS WHIRLWINDS 13.

DIVISION 8

WAVES DIAMONDS 33 d FUSION DANS AUTO ELITE 19; ALLOWAY EMERALDS 35 d BROTHERS TYPHOONS 29.

DIVISION 9

FUSION SANDHILLS 15 d ALLOWAY PURPLE 14; NATIVES KINGFISHERS 45 d WAVES MAROON 6.

DIVISION 10

FUSION FORCE 56 d NATIVES HAWKS 0; BROTHERS TORNADOES 20 drew WAVES TEAL 20; BROTHERS AVAALANCHES 28 d ALLOWAY LAVENDER 6.

Rugby League

BUNDABERG BROADCASTERS A GRADE PREMIERSHIP LEAGUE

EASTS MAGPIES 36 (Trent Seeds 2, Andreas Nona 2, Matthew Craven 2, Corey Chapman tries; Arden Lankowski 4 goals) d HERVEY BAY SEAGULLS 18 (Travin Baumann 2, William Walthall tries; Logona Vetemotu 2, Jayden Johnson goals).

PAST BROTHERS 42 (Zak Bainbridge 2, Jayden Alberts, Benaiah Kambanei, Aaron Hall, Tyrell Priestley, Jake Thompson, Tom Murray tries; Zak Bainbridge 5 goals) d WALLAROOS 22 (Jackson Gouge 2, Shaun Collins, Keian Grogan tries; Jorden Kemble 3 goals).

WESTS PANTHERS 40 (Isaiah Bullard 2, Sam Robinson 2, Chris Robinson, Shaun Ezzy, Lachlan Patterson tries; Chris Robinson 6 goals) d WAVES TIGERS 22 (Layton Chambers 2, Liam Price, Timoci Naco tries; Layton Chambers 3 goals).

RESERVE GRADE

HERVEY BAY SEAGULLS 38 (Ryan Hockley 2, Ronald Fisher 2, Tahj Yarrow, Jamie Nichols, Ben Hudson tries; Ben Hudson 5 goals) d EASTS MAGPIES 0.

PAST BROTHERS 34 (Blake Jones 2, Jamie Turnbull 2, Mitchell Clayton, Kale Johnson, Will Richardson tries; Brendon McKeown 2, Jamie Turnbull goals) d WALLAROOS 32 (Lee Muckan 2, Jesse James 2, Zachary Iker, Kynan Watson tries; Kynan Watson 4 goals).

WESTS PANTHERS 46 (Dennis Johnson 3, Joseph Doyle 2, Dallas Bamberry, Marlon Johnson, Kynan Hard tries; Leeton Smith 3, Ethan Evans 2, Joseph Doyle, Kynan Hard goals) d WAVES TIGERS 8 (Owen Compton, Hayden Currie tries).

UNDER-18

WESTS PANTHERS 54 (Zachary Zerafa 2, Kade Forrester, Ethan Evans, Jesse Young, Lochlan Modrow, Harrison Brough, Zander Kerr, Kynan Hard, Connor Black tries; Zander Kerr 4, Lochlan Modrow, William Coffison, Taurei Elisaia goals) d PAST BROTHERS 4 (Maverick Fischer try).

WALLAROOS 22 d HERVEY BAY SEAGULLS 18.

UNDER-16

BROTHERS 16 (Ryan Smith, Ezekiel Monckton, Ethan Brennan tries; Ezekiel Monckton 2 goals) d WESTS 10 (Ryan Bugeja, Cayleb Johnson tries; Ryan Bugeja goal).

UNDER-15

BROTHERS 28 (Blake Powter 4, Travis Larner tries; Blake Powter 4 goals) d WESTS 16 (Noah Law, Lucas Brough, Hayden Baldry tries; Lucas Brough 2 goals).

UNDER-14

WAVES 42 (Brody Allan 3, Jimmy Gear 2, Preston Walsh 2 tries; Jimmy Gear 3, Preston Walsh 2 goals) d WESTS 0.

BROTHERS 26 (Oliver Smith, Xavier Freeman 2, Jomar Gustilo tries; Jomar Gustilo 4 goals) d HERVEY BAY 24 (Braidan Houliston 2, Caleb Berthelsen tries; Michael Parsgaard 2 goals).

MAGPIES 24 (Seth Frazer 2, Riley Maule, James Goodman-Jones 2, Charlie Keech-Reeves tries) d WALLAROOS 22 (Lincoln Charles 3 tries; Rilee French 3 goals).

UNDER-13

WAVES 40 (Parkka Perrotta-Dowling, Tahj Coates, Joshua Richards 4, Taj Plath tries; Tahj Coates 3, Parkka Perrotta-Dowling 3 goals) d WESTS 4.

WALLAROOS 28 (Zakk Thompson, Kev Weribone, Hunter Murdoch 2 tries) d BEASTY BEARS 8 (Tyson Rizzo 2 tries).

Northern Districts Rugby League

WOMEN’S LEAGUE TAG

GIN GIN HAWKS 28 (Tanika Mason, Karrie Hills 2, Jude Bust, Shannon Lavender-Horlyck, Miranda Lammin tries; Emma Collinson 2 goals) d AVONDALE TIGERS 0.

MEN'S LEAGUE

SOUTH KOLAN SHARKS 40 (Jake Evans, Monty Chapman-Dyne, Jackson Brown, Kyle Groves, Toro Vali, Adam Hides, Connor Cole, Josh Batten tries; Kyle Groves, Jackson Brown, Andrew Filo 2 goals) d MIRIAM VALE MAGPIES 14 (Brandon Hornby, Tim McIntosh, Matthew Fennell tries; Tim McIntosh goal).

GIN GIN HAWKS 24 (Viliami Molisi, Connor Boon, Filimone Latu, Maka Taliauli 2 tries; Cameron Ross 2 goals) d AVONDALE TIGERS 16 (Chad King, Billy Dau, Adam Bawden tries; Brendan Prossliner 2 goals).

Other sports news: Bundaberg stars make Maroons squad ahead of fan day

LATEST NEWS

>