HomeSportWaves Cities turn the tables with weekend win

Waves Cities turn the tables with weekend win

Jimmy Carter plays the ball for Waves Cities in their Bundaberg Hockey Division 1 Men’s Grand Final win over All Blacks at Hinkler Park on Saturday.

Captain Adam Harradine led from the front with a double as Waves Cities put four straight grand final losses to All Blacks behind by turning the tables on them with a 6-0 white-wash in the Bundaberg Hockey Division 1 Men’s decider at Hinkler Park on Saturday night.

That was after their Division 1 Women had completed back-to-back titles with a 2-0 victory over Arrows/Athletics.

Cities also contested all of the other five grand finals, defeating Arrows in both Division 2 Men and Under-13, 5-2 and 2-0 respectively, but losing to Raiders/Rovers in both Division 2 Women and U11, 1-0 and 5-1 respectively, and Arrows 4-3 in U16.

In Division 1 Men, after a scoreless first quarter, Joel Latham drew first blood for Cities in the first minute of the second term, but that was the only goal until the Blues put their stamp on the match with three more strikes in quick succession to Under-16 rising superstar Sam Aitkenhead, Lewis Dexter, and Adam Harradine in the 36th, 39th and 44th minutes respectively.

Player/coach Jerry Burtt put them further in front in the 49th minute, before Adam put the icing on the cake, hammering in his second goal in the dying seconds.

Despite Adam’s heroics, in a galaxy of stars, Joel Latham took out the Player of the Final award, before also picking up the Division 1 Men’s Patron’s Player of the Year.

In Division 1 Women, Cities and Arrows battled it out in a 60-minute end-to-end duel, but the Minor Premiers and defending champions got home with two goals late in the second quarter with Pippa McKinstry breaking the deadlock in the 25th minute, before Sarah Quaite converted from a penalty corner four minutes later.

Waves Cities captain Angela Asnicar, who took out the Player of the Final award, clears the ball out of the danger zone against Arrows/Athletics.

Cities stalwart and captain Angela Asnicar was a popular winner of the Player of the Final.

There will be a full report, including photos of all winning teams, on Bundaberg Now later in the week.

NETBALL

Goal Shooter Kendal Dodd was on fire, spearheading unbeaten Minor Premiers and defending champions Waves Gold to a 60-28 demolition of Brothers Hurricanes in the Bundaberg Netball Warren Family Homes Division 1 Premiership Grand Final at the Superpark on Saturday night.

The Hurricanes never stopped trying but Waves Gold were in a league of their own, and they were ruthless all over the court throughout with Kendal producing a stunning display to fire the shots as they took total control in a 19-3 first quarter, and powered on to extend their lead at every break, to 31-10 at half-time and 45-19 at three-quarter time.

Every Gold player shone but it was impossible to go past Kendal for the Player of the Final award.

Waves also took out Division 2 with their Red side accounting for their Purple outfit 51-34, and Division 6 in another intra-club affairs, with Sapphires downing Silver 47-22.

Brothers picked up four premierships, with their Thunder rumbling against Waves Royals 40-35 in Division 3, Twisters outgunning Natives Parrots 59-36 in Division 4, Typhoons striking down Alloway Emeralds 36-26 in Division 8, and Avalanches overwhelming Alloway Lavender 24-12 in Division 11.

Fusion secured two titles, with their Sandhills edging out Natives Kingfishers 29-27 in Division 9, and Force living up to their names against Waves Teal 33-6 in Division 10.

The Division 5 finale was an all-Natives affair with Firebirds laughing against Kookaburras 29-20, while Alloway shared in the spoils with their Aqua side running out 39-26 victors against Brothers Wildfires in Division 7.

A complete netball wrap, including photos of all winning teams, will be published on Bundaberg Now later in the week.

Kendal Dodd jumps to shoot one of her many goals for Waves Gold in the Bundaberg Netball Warren Family Homes Division 1 Premiership grand final victory over Brothers Hurricanes at the Superpark on Saturday.

FOOTBALL

Stalwart veteran Chris Norris scored in the decider for the second year in a row as Brothers-Aston Villa completed a hat-trick of grand final victories, recovering after conceding an early penalty goal to defeat United Park Eagles (UPE) Green 3-1 in the Wide Bay Division 1 Men’s North Cup at Martens Oval on Friday night.

Chris equalised on the stroke of half-time, before they took the lead via last year’s Golden Boot winner Jesse Sommer midway through the second stanza, then Jacob Green sealed the deal for the League Champions with his 9th goal of the season in the 77th minute.

In the Women’s Division 1 North grand final, a Shakira Damico goal in about the 15th minute was enough for Bargara to upset League Champion and hot favourites Diggers 1-0 after having lost last year’s decider to UPE 7-4 after having led 3-1 at half-time.

In the Premier League Men’s division, 2020 grand final victors UPE, who placed fourth on the ladder, set up a rematch for the crown with League Champions Across The Waves (ATW) with quiet achieving sharpshooter Josh Adcock notching a double to lead them to a 3-0 Preliminary Final triumph over their hosts, second seeds Fraser Flames.

UPE also contested the Reserves Men’s Preliminary, but they were blown away by Bingera 4-1.

Premier League Women’s Champions Sunbury Blues were upset by KSS Jets 3-1, while defending grand final champions UPE kept their hopes alive at ATW’s expense 2-0.

Here are all the scores:

FOOTBALL WIDE BAY

PREMIER LEAGUE MEN

Preliminary final: UPE 3 (Josh Adcock 2, Brendan Davis) d FRASER FLAMES 0.

RESERVES MEN

Preliminary final: BINGERA 4 (Patrick McMahon, Drew Gordon, Dean Pickup, Andrew Donnison) d UPE 1 (own goal).

PREMIER LEAGUE WOMEN

Preliminary finals:

UPE 2 (Zali Haster, Lucy Hamilton) d ATW 0.

KSS JETS 3 (Stacey Shore, Mandy Lung, Sharon Smeijers) d SUNBURY BLUES 1 (Brylee Howlett).

NORTH DIVISION 1 MEN’S CUP

Grand final: BAV 3 (Chris Norris, Jesse Sommer, Jacob Green) d UPE GREEN 1.

WOMEN’S DIVISION 1 NORTH

Grand final: BARGARA 1 (Shakira Damico) d DIGGERS 0.

HOCKEY BUNDABERG

Grand final results:

U11s

RAIDERS/ROVERS 5 (Molly Crow 1, Silvana Silvestro 2, Courtney Kendall 2) d WAVES CITIES 1 (Kruger Frantz 1). Player of the Final – Courtney Kendall – Raiders Rovers

U13s

WAVES CITIES 2 (Connor Castelli 1, Lily Potter 1) d ARROWS/ATHLETICS 0. Players of the Final – Campbell Baldwin – Waves Cities

U16s

ARROWS/ATHLETICS 4 (Damon Pegg 1, Jake McCaig 3) d WAVES CITIES 3 (Jonty McMahon 1, Sam Aitkenhead 2). Player of the Final – Sam Aitkenhead – Waves Cities

DIV 2 WOMEN

RAIDERS/ROVERS 1 (Morgan Fogarty) d WAVES CITIES 0. Player of the Final – Morgan Fogarty – Raiders Rovers

DIV 2 MEN

WAVES CITIES 5 (Logan Newport 1, Baldwin Campbell 1, Sam Aitkenhead 3) d ARROWS/ATHLETICS 2 (Jesse Beveridge 1, Martin Green 1). Player of the Final – Sam Aitkenhead – Waves Cities

DIV 1 WOMEN

WAVES CITIES 2 (Pippa McKinstry 1, Sarah Quaite 1) d ARROWS/ATHLETICS 0. Player of the Final – Angela Asnicar – Waves Cities

DIV 1 MEN

WAVES CITIES 6 (Sam Aitkenhead 1, Lewis Dexter 1, Joel Latham 1, Jerry Burtt 1, Adam Harradine 2) d ALL BLACKS 0. Player of the Final – Joel Latham – Waves Cities

NETBALL BUNDABERG

Grand finals:

WARREN FAMILY HOMES DIVISION 1 PREMIERSHIP

WAVES GOLD 60 d BROTHERS HURRICANES 28. Player of Final: Kendal Dodd (Waves).

DIVISION 2

WAVES RED 51 d WAVES PURPLE 34. Player of Final: Megan Warren (Waves Red).

DIVISION 3

BROTHERS THUNDER 40 d WAVES ROYALS 35. Player of Final: Keiarnu Seymour (Brothers Thunder).

DIVISION 4

BROTHERS TWISTERS 59 d NATIVES PARROTS 36. Player of Final: Georgie Stephenson (Brothers Twisters).

DIVISION 5

NATIVES FIREBIRDS 29 d NATIVES KOOKABURRAS 20. Player OF Final: Prada Tiger (Natives Firebirds).

DIVISION 6

WAVES SAPPHIRES 47 d WAVES SILVER 22. Player of Final: Carlie Tweedie (Waves Sapphires).

DIVISION 7

ALLOWAY AQUA 39 d BROTHERS WILDFIRES 26. Player of Final: Chloe Howden (Alloway Aqua).

DIVISION 8

BROTHERS TYPHOONS 36 d ALLOWAY EMERALDS 26. Player of Final: Felicity Avery (Brothers Typhoons).

DIVISION 9

FUSION SANDHILLS 29 d NATIVES KINGFISHERS 27. Player of Final: Tenne Baignie (Natives Kingfishers).

DIVISION 10

FUSION FORCE 33 d WAVES TEAL 6. Player of Final: Zoey Kelly (Fusion Force)>

DIVISION 11

BROTHERS AVALANCHES 24 d ALLOWAY LAVENDER 12. Player of Final: Luca Palmer (Brothers Avalanches).

More sport news: Bowls results: Big win for Burnett Division 1

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sports news

Recent Comments

CONNECT

29,191FansLike
4,005FollowersFollow
191FollowersFollow
61SubscribersSubscribe
>