HomeSportEagles women soar towards minor premiership

CONNECT

30,657FansLike
4,005FollowersFollow
255FollowersFollow
61SubscribersSubscribe

Eagles women soar towards minor premiership

eagles women premiership
Ruby Rowlands about to kick a goal for the unbeaten Across The Waves Eagles earlier in the season in the AFL Wide Bay Takalvans Senior Women’s Premiership.

It was a battle but Across The Waves Eagles are just one win away from a second straight unbeaten AFL Wide Bay Takalvans Women’s Senior Premiership minor title after coming from behind to overrun their hosts Bay Power 3.7 (25) to 3.1 (19) in their penultimate round showdown on Saturday.

Power led by one point at quarter-time and extended their advantage to 12 points by the long break, but they were held scoreless in the last two terms as the Eagles dug deep to trail by a solitary point at the last change, then kicked 1.1 in the run home.

With nine wins from as many matches, the Eagles will finish first regardless of the outcome of their home clash this Saturday with minnows Maryborough Bears, who were beaten by fifth placed Brothers Bulldogs 9.15 (69) to nil last weekend, while four-times defending champions Hervey Bay Bombers held on to second place ahead of Gympie Cats on percentages despite losing to them on Saturday.

In the Marquis Macadamias Senior Men’s Premiership fourth round on Saturday, reigning champions Bombers held on to defeat their hosts, the also previously unbeaten Bulldogs 7.7 (49) to 5.8 (38) after putting their stamp on the game with a 4.0 to 1.1 first quarter.

But the traditionally strong Eagles’ Men remain anchored to the bottom of the ladder with a point to their credit so far after being outgunned by their hosts Power 9.7 (61) to 4.12 (38) with their inaccuracy again their Achilles heel.

RUGBY LEAGUE

Lethal fullback Trent Seeds cut loose with a hat-trick of tries as 2021 bridesmaids Easts Magpies moved back to the top of the Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership table with a 46-30 blitz of two-times defending champions Past Brothers in their fourth-round blockbuster at Salter Oval on Saturday night.

While they were celebrating returning to the head of affairs, it was also a good night for the “Big Cats” with Waves Tigers moving into equal-second position with Hervey Bay Seagulls with wingers Jensen Deamer and Delai Moto each notching doubles in a 40-6 demolition of the hapless Wallaroos in the earlier game on the program.

Wests Panthers also purred to their first win of the season, displacing their hosts Seagulls from poll position with classy lock Shaun Ezzy also notching a double in a 38-24 ambush at Stafford Park.

In the Northern Districts Men’s second round at Tegege on Sunday, club stalwart front row battering ram and captain Jacobb Olive led from the front with a double as South Kolan Sharks powered on in their title defence with a 44-20 demolition of last year’s bridesmaids Gin Gin Hawks in their second-round battle.

Meanwhile, Ricky Noy came off the bench to rack up four tries as Miriam Vale Magpies improved on their narrow-first-up defeat at the hands of Sharks to put Avondale Tigers to the sword 50-12.

Avondale however accounted for Agnes Water Marlins 22-14 in the Women’s League Tag.

FOOTBALL

Just over one year since their previous loss in the competition, hosts Across The Waves suffered a shock defeat in the Football Queensland Premier League Wide Bay Men’s division on Saturday, with Brad Mitchell a two-goal hero for Fraser Flames as they maintained their perfect season record in four matches with a 2-1 boil-over.

The bubble also burst for fellow Bundaberg heavyweights United Park Eagles as they gave up the joint-lead on the ladder with an also boilover 2-1 defeat by their hosts Doon Villa.

Bingera was the only Bundaberg Premier Men’s side to win on the day, overpowering Sunbury Blues 7-4 with journeyman Michael Stayte striking four times and their Golden Boot of the past three years Gary O’Donnell notching a hat-trick.

Waves were also beaten by the Flames 5-1 in the Wide Bay Women’s League, while Diggers, in their first season in the competition, posted their maiden victory with a Kalani Irwin double leading them home against United Warriors 6-4.

HOCKEY

Bundaberg Hockey Division 1 Men’s and Women title holders Waves Cities gained revenge for their first-round losses to arch-rivals All Blacks, beating them 7-2 and 1-0 respectively in fourth round action at Hinkler Park on Saturday.

Lachlan McLennan and Matthew Quaite, whose families have both been champions of the club for many years, each struck twice for their Men

Raiders/Rovers blunted Arrows/Athletics 3-0 in the other Division 1 Women’s match up.

NETBALL

It was business as usual for victors of the past two seasons Waves Gold as they outgunned their Blue club-mates 54-19 in their Warren Family Homes Division 1 Premiership duel at the Superpark on Saturday.

But Natives Aim Hearing Magpies, who lost to Gold by just eight points in the previous round before the Easter break, were no match for Alloway Blue, going down 45-31.

Here are all the scores:

AFL WIDE BAY

MARQUIS SENIOR MEN’S PREMIERSHIP

Round 3:

BAY POWER 1.1, 5.3, 6.5, 9.7 (61) d ATW EAGLES 2.2, 3.5, 4.8, 4.12 (38).

Goals – Power: Matthew Schlein 4, Adam Mason 2, Liam Eddy 2, Brayden Wilson.

Best – Power: Marcus Dyson, Matthew Schlein, Adam Mason, Matt Saunders, Liam Eddy, Kai Prouatt.

HERVEY BAY BOMBERS 4.0, 4.5, 5.5, 7.7 (49) d BROTHERS BULLDOGS 1.1, 1.3, 3.5, 5.8 (38).

Goals – Bombers: Dylan Rowe 3, Ben Holland 3, Hudson Navez; Bulldogs: Brennan Dempsey 2, Cody Woodrow, Brett Kniese, Corey Taylor.

Best – Bombers: James Hickey, Beau Riordan, Jake Nagy, Balin Tietz, Jay Andrew, David Briscoe; Bulldogs: Kyle Anderson, Joel Saunders, Cody Woodrow, Harrison Hodgson, Cooper Tankey, Aaron Goodwin.

Round 2:

TAKALVANS SENIOR WOMEN’S PREMIERSHSIP

Round 9:

ATW EAGLES 1.0, 1.1, 2.6, 3.7 (25) d BAY POWER 1.1, 3.1, 3.1, 3.1 (19).

Goals – Power: Kodie Doherty 2, Kyla Hill.

Best – Power: Kiarna Smith, Renee Watters, Kodie Doherty, Ieesha Williams, Morgan Winter, Abigail Grimsley.

BROTHERS BULLDOGS 2.8, 5.11, 7.15, 9.15 (69) d MARYBOROUGH BEARS 0.0 (0).

Goals – Bulldogs: Michala Collins 2, Jude Bust 2, Elsie Kerwin 2, Tayah Hiscocks, Emily Kerwin, Xanthe Smith.

Best – Bulldogs: Emily Kerwin, Jude Bust, Bo Tankey, Josie Baker, Mel Vanzetta, Tayah Hiscocks.

GYMPIE CATS 1.0, 2.0, 3.1, 5.1 (31) d HERVEY BAY BOMBERS 0.0, 0.2, 0.4, 0.4 (4).

RESERVES MEN

BAY POWER 0.3, 3.4, 4.8, 8.12 (60) d ATW EAGLES 1.1, 1.1, 2.1, 2.2 (14).

MARYBOROUGH BEARS 2.3, 2.5, 5.8, 5.10 (40) d BROTHERS BULLDOGS 2.0, 2.1, 3.1, 5.3 (33).

Goals – Bears: Paul Moloney 3, Stuart Jeal 2; Bulldogs: Andrew Wattie 2, Shane Brady, Lachlan Pfingst, Anthony Garland.

Best – Bears: Dylan Alexander, Jack Cohen, Luke Beetham, Jackson Forbes, Benjamin Jones, Brad Gibbs; Bulldogs: Jay Rivett, Cody Timms, Kyle Jacobsen, Matthew Wattie, Dean Krebs, Gary Browne.

UNDER-17 BOYS

ATW EAGLES 4.2, 6.4, 11.8, 14.16 (100) d BAY POWER 0.3, 0.3, 1.4, 2.4 (16).

HERVEY BAY BOMBERS 3.1, 5.2, 9.5, 12.7 (79) d BROTHERS BULLDOGS 01, 3.1, 3.1, 4.2 (26).

Goals – Bombers: Kaine Cates 6, Gordon Coventry 3, Liam Geale 2, Max Wilson; Bulldogs: Alessandro Pullan 2, Lachlan Stevenson, Harrison Tancredi.

Best – Bombers: Kaine Cates, Max Wilson, Tyler Jones, Nixon King, Alex Frame, Brock Verbeek; Bulldogs: Lachlan Stevenson, Alessandro Pullan, Cooper De Silva, Harrison Tancredi, Brock Sim, Tyler Elworthy.

UNDER-14 MIXED

BAY POWER 2.6, 7.7, 13.13, 15.17 (107) d ATW EAGLES 0.0, 01, 0.1, 0.1 (1).

HERVEY BAY BOMBERS 5.1, 10.3, 15.7, 19.13 (127) d BROTHERS BULLDOGS 0.0, 0.0, 0.1, 0.1 (1).

Best – Bombers: Leo Slattery, Fletcher Cox, Corey Cates, Monique Corrigan, Jaydee Hiette, Brock Verbeek; Bulldogs: Oscar Timms, Mitchell Webster, Millen Buckle-Perkins, Nikita Clarey, Maylee Wade, Charlie Steele.

UNDER-12 MIXED

BAY POWER 2.1, 5.3, 5.5, 7.9 (51) d ATW EAGLES 0.0 (0).

BROTHERS BULLDOGS 3.2, 4.2, 6.2, 6.2 (38) d HERVEY BAY BOMBERS BLAACK 0.0, 2.4, 2.4, 5.6 (36).

Best – Bulldogs: Riley Cooper, Bailey Slade-Collins, Hugo Timms; Bombers: Jaiden Lever, Nash Whiteley, Crystal Smith, Juliette Smith, Matthew Cotter, Zac O’Loughlin.

FOOTBALL WIDE BAY

FQPL WB MEN

GRANVILLE 4 d SC CORINTHIANS 1; BINGERA 7 (Michael Stayte 4, Gary O’Donnell 3) d SUNBURY BLUES 2 (T Bedford, B Gempton); DOON VILLA 2 d UNITED PARK EAGLES 1 (Finlay Bath); FRASER FLAMES 2 (Brad Mitchell 2) d ACROSS THE WAVES 1 (Callum Hillier).

FQPL WB WOMEN

FRASER FLAMES 5 (E Taylor-Faint 2, K Christiansen, M Fletcher, S Peters) d ATW 1 (Angela Paciocco); TINANA 0 drew UPE 0; DIGGERS 6 (Kalani Irwin 2, Leah Herbert, Georgia Halpin, Celeste Arsenault, Hayley Dinsey) d UNITED WARRIORS 4 (G Wright, D Barkle, S Cowell, C Murison).

FQ WB U23 MEN

SC CORINTHIANS 3 (Parker Miller, Henry Brophy, Josh Watson) d GRANVILLE 1; BINGERA 4 d SUNBURY BLUES 0; UPE 7 (Scott Bretag 2, Finlay Bath 2, Padraig Pagliano, Cody Pym, Seth Banks) d DOON VILLA 1.

FQPL WB U15

BAYSIDE STRIKERS 14 d UNITED WARRIORS 0; UPE 4 (Sean Millett 2, Wil McMahon, Noah Smith) d KSS JETS 3; ATW 3 (Ryan Hack, Nathan Voss, Nathan Saffioti) d SUNBURY BLUES 0.

WIDE BAY NORTH U15 DIVISION 1

DIGGERS 1 (Paige Parker) d BARGARA WHITE 0; BARGARA RED 8 (Logan Eade 3, Wiel Custers 2, Phoenix Smith, Macauley Matteschek, Jaspar Lucht) d GIN GIN 2 (Lathyn Kuskey 2); BINGERA 1 (Liam Giles) d BAV 0; ATW 3 (Ben Hick, Matthew Grima, Sebastian Dexter) d UPE 1 (Levi Faint).

WB NORTH U13 DIVISION 1

BINGERA 7 (Cale Stayte 3, Rowan Mitchell, Zayde Kitching, Ty Lavercombe, Riley Bennier) d BARGARA HAMMERHEADS 0.

WB NORTH DIVISION 1 WOMEN

DIGGERS 18 (Tayah Hiscocks 3, Lexi Taylor 3, Candace Turnbull 2, Leah Herbert 2, Heidi Walk 2, Kayla Duff 2, Samantha Dor 2, Sarah Pizzey 2) d BINGERA 1 (Ashleigh Bull); SC CORINTHIANS 3 (Leisale Solomon 2) d BAV 0; BARGARA 2 (Lillian Webster, Terese Pym) d UPE RED 1 (Sarah Hibberd).

WB DIVISION 1 MEN

ATW 4 (Lachlan Brown, Weston Giovannoni, Blake Hunter, Flynn Murphy) d TINANA 2 (J Simpson); BARGARA 2 (Steve Wilson 2) d UNITED WARRIORS 1 (Z Hughes); BAV 6 (Jesse Sommer, Drew Boylan, Will Brosnan, Dylan Streets, Tom Martin, Johnson Tekbiyik) d DIGGERS 1 (Harley Washington).

WB NORTH DIVISION 2 MEN

DIGGERS GREEN 2 d UPE RED 0; UPE GREEN 6 (Nick Maas 6) d GIN GIN 0; ATW 4 (Lachlan Brown 3, Jayden D’Addario) d BARGARA 3 (Branden Dupre, Shane Vallely); BAV 6 (Josh McInnes 2, Andy Porter, Jacob Dilger, Will Brosnan, Joshua Carson) d DIGGERS GOLD 1.

HOCKEY BUNDABERG

Round 4:

U11s

Arrows Athletics 5 (Keinan Doodson 1, Hamish Cook 1, Jessica Stehbens 3) defeated Waves Cities 0; Raiders Rovers 5 (Isaac Figallo 1, Zander Law 2, Levi Kendall 2) defeated All Blacks 0

U13s

Arrows Athletics 4 (Tully Dorgan 1, Bridie Stehbens 3) defeated Waves Cities 3 (Sophie Aitkenhead 1, Connor Castelli 2); Raiders Rovers 13 (Ameilia Law 1, Stella Dwyer 1, Beau Kendall 1, Dominic Wallace 2, Molly Crow 2, Courtney Kendall 2, Levi Kendall 2, Riley Simpson 2) defeated All Blacks 0

U16s

Waves Cities 2 (Indianah Fidock 1, Marshall Eason 1) defeated All Blacks 1; Raiders Rovers 2 (Courtney Kendall 1, Bayley Fagg 1) defeated Arrows Blue 1 (Ava McCaig 1)

Division 2 Women

Waves Cities 0 drew with All Blacks 0; Raiders Rover 3 (Alana McManus 1, Amanda Wightman 2) defeated Arrows Athletics 2 (Michelle Wilson 1, Grace Ferguson 1)

Division 2 Men

Waves Cities 5 (Jonty McMahon 1, Cooper Bengston 1, Josh Rach 1, Jarred Taylor 2) defeated All Blacks 1 (Martyn Edmunds 1)

Division 1 Women

Waves Cities 1 defeated All Blacks 0; Raiders Rovers 3 (Abby Heffernan 1, Reegan Wightman 1, Latoya Larsen 1) defeated Arrows Athletics 0

Division 1 Men

Waves Cities 7 (Joel Latham 1, Adam Harradine 1, Harrison Baldwin 1, Lachlan McLennan 2, Matthew Quaite 2) defeated All Blacks 2 (Dale Veivers 1, Isaac Wales 1)

NETBALL BUNDABERG

WARREN FAMILY HOMES PREMIERSHIPS

DIVISION 1: WAVES GOLD 54 d WAVES BLUE 19; ALLOWAY BLUE 45 d NATIVES AIM HEARING MAGPIES 31.

DIVISION 2: BROTHERS CYCLONES 43 d ALLOWAY RED 37; WAVES RED 36 d WAVES ROYALS 28; NATIVES EAGLES 45 d BROTHERS THUNDER  31; WAVES SILVER 57 d FUSION SOLOMONS 24.

MASTERS: ALLOWAY GREEN 29 d NATIVES MAGPIES 22; NATIVES SWANS 41 d BROTHERS TUSNAMI 34.

DIVISION 3: NATIVES ROSELLAS 34 d BROTHERS LIGHTNING 25; WAVES AQUA 42 d ALLOWAY YELLOW 18.

DIVISION 4 & 5: BROTHERS TORNADOES 42 d FUSION MAGIC SULTANS 14; NATIVES PARROTS 28 d WAVES PINK 19; ALLOWAY AQUA 23 drew BROTHERS TWISTERS 23; ALLOWAY MAROON 33 d NATIVES LORIKEETS 13.

DIVISION 6: BROTHERS STORM  36 drew WAVES EMERALDS 36; WAVES SAPPHIRES 52 d FUSION BRENDAN O’DONNELL 17.

DIVISION 7: NATIVES KINGFISHERS 40 d WAVES MAROON 5; FUSION WESSEL PETROLEUM 27 d ALLOWAY EMERALDS 23; BROTHERS WILDFIRES 41 d BROTHERS TYPHOONS 11.

DIVISION 8: BROTHERS VOLCANOES 19 d BROTHERS WHIRLWINDS 5; FUSION SANDHILLS 44 d WAVES TEAL 4.

DIVISION 9 & 10: ALLOWAY GOLD 35 d FUSION SHIFT AUTO 3; BROTHERS AVALANCHES 19 d NATIVES HAWKS 17; ALLOWAY LAVENDER 36 d WAVES JADE 2.

DIVISION 11: NATIVES TOUCANS 10 d BROTHERS BLIZZARDS 6; BROTHERS HEAT 15 d FUSION PRECISION 14; ALLOWAY ORANGE 32 d WAVES FUCHSIA 15.

RUGBY LEAGUE BUNDABERG

BUNDABERG BROADCASTERS A GRADE PREMIERSHIP

Round 4:

WAVES TIGERS 40 (Jensen Deamer 2, Delai Moto 2, Layton Chambers, Lachlan Patterson, Sam Tobin, Jacob O’Shea tries; Layton Chambers 4 goals) d WALLAROOS 6.

WESTS PANTHERS 38 (Shaun Ezzy 2, Viliami Molisi, Tyson Douglas, Ilaiasi Pongi, Dyirun Johnson, Bruce Ikamanu tries; Chris Robinson 5 goals) d HERVEY BAY SEAGULLS 24 (Scott Walthall 2, Logona Vetemotu, Malachi Lawton, Jeremiah Pati tries; David Woodbridge 2 goals).

EASTS MAGPIES 46 (Trent Seeds 3, Mitchell Taylor, Matthew Craven, Andreas Nona, Chris Larsen, Brent Hass tries; Andreas Nona 7 goals) d PAST BROTHERS 30 (Mitchell Clayton 3, Kevin Sherriff, Zac Dann, Tyla Hodge tries; Zac Dann 3 goals).

RESERVE GRADE

WAVES TIGERS d WALLAROOS ON FORFEIT

PAST BROTHERS 32 (Mathew Templeman, Dritan Zoto, Jesse Richardson, Justin Lewis, Daniel Finter, Adam Griffiths tries; Jack Rowan 3, Brendon McKeown goals) d EASTS MAGPIES 6 (Dennis Johnson try; Jackson Paulson goal).

HERVEY BAY SEAGULLS 24 (Daniel Sylvester, Jacob Polzin, Jonathon Bill, Sebastyn Currie tries; Ben Hudson, Dylan Bennett goals) d WESTS PANTHERS 6 (Zachary Zerafa try; Dylan Harradine-Hall goal).

UNDER-18

WALLAROOS 62 (Adam Khan 3, Kyle Knight 2, Cooper Burke 2, Lucas Kemble, Codey Kearns tries; Noah Dawson 5, Adam Khan 2 goals) d WAVES TIGERS 0.

WESTS PANTHERS 34 (Noah Law 3, Harrison Brough 2, Izak Cochrane, Joel Felgate tries; Zander Kerr 3 goals) d HERVEY BAY SEAGULLS 8 (Mani Bowers 2 tries).

NORTHERN DISTRICTS

MEN

Round 2:

SOUTH KOLAN 44 (Monty Chapman Dyne, Joel Pearson, T Vali, Iezekiel Waia, Jacobb Olive 2, Riley Spenser, D Sheppard 2 tries; Boden Warren 2, Chris Georgiu 2 goals) d GIN GIN 20 (Tyren Hoyle 2, Maka Taliauli 2, Hayden Phillips tries).

MIRIAM VALE 50 (Robert Hughes 2, Cole Crawford 2, Ricky Noy 4, J Kellett tries; Charles Hopf 7 goals) d AVONDALE 12 (Paea Tanaki, Muthuna Jones tries; Muthuna Jones 2 goals).

WOMEN’S LEAGUE TAG

AVONDALE TIGERETTES 22 (Mikayla Haupt, Sarsha Leeson, Erin Mitchell 2 tries; Myah Macaulay 3 goals) d AGNES WATER MARLINS 14 (G Abbott, L Irving, Natalie Carney tries; L Irving goal).

Other stories: Bowls results and news from around the region

LATEST NEWS

>