HomeSportNorths kick start premiership title defence

CONNECT

30,657FansLike
4,005FollowersFollow
267FollowersFollow
61SubscribersSubscribe

Norths kick start premiership title defence

norths premiership defence
Waves’ wicket-keeper/batsman Jayden Larsen hits out in a recent Rum City Foods Division 1 Premiership clash. Jayden was a star in their big first-round win over Norths and he will be looking to repeat the dose when the two sides meet again tomorrow

Big guns Josh Winen and Brendan Handley boomed as Norths kick started their Bundaberg Cricket Rum City Foods Division 1 Premiership title defence.

They took a four-wicket victory over the previously unbeaten Brothers at Salter Oval on Saturday.

Brothers compiled 7-205 from their 45 overs with Josh the pick of the Norths’ bowlers with 2-19.

The powerful all-rounder then opened the batting and scored a superb 70 and featuring in a 102 run second wicket alliance with Brendan, who also oozed class in his 66 from just 48 balls.

Josh fell with just 11 runs required, but Shannon Smith stepped up and struck two mighty sixes to get them home with 4.1 overs to spare.

East Bundy Magpies also compiled a competitive 6-198 against Waves but it was never enough as the perennial heavyweights raced to an eight-wicket victory in just 28.2 overs.

Stalwarts Luke Owen and Sean Stuchbery each on fire with an unconquered 80 and a signature 69 at a strike-rate of 132 respectively.

Brothers and East will both be aiming to bounce back in their fourth round showdown at Salter Oval tomorrow at 11 am, while Norths will be keen to turn the tables on Waves after going down fighting to them in the first round.

Meanwhile, the Aussie Bundy Big Bash will kick off at Salter Oval tonight at 6.30pm with reigning champions Headlands Pies taking on Searle’s RV Centre Vikings, with Brendan Handley to lead the Pies in their title defence.

On the representative scene, Wide Bay remains without a win in the Queensland Premier Cricket Lord Taverners Under-17 Competition after going down to Ipswich by four wickets in Maryborough on Sunday.

Wide Bay could manage just 9-141 from their 50 overs, with one of the eight Bundaberg representatives, Toby Lamond, joint-top-scoring with an unbeaten 29.

Another Bundaberg representative Jayden Santacaterina took the new ball and claimed two early scalps before going on to finish with 3-15 from seven overs, while Toby completed a fine double with 1-8 from his four overs, but Ipswich opener Joseph Sippel led them home with 17.4 overs to spare with an unbeaten 47.

Wide Bay will now take on Sandgate-Redcliffe at Salter Oval this Sunday at 10am, with the Brisbane side chasing their third win of the season.

Rugby

Flashy fullback Tabakanalagi Acasimolo and powerhouse second rower Jasper Brigden each bagged doubles as Fraser Coast Mariners recorded their first win of the Rugby Bundaberg Bundy Hot Gas Spring Cup season with a 27-10 home third-round victory over battlers Turtles Brothers on Saturday.

Meanwhile, West Barbarians maintained their unbeaten record in their title defence with a tough 12-6 victory over an ever improving and very competitive Waves Falcons.

Tomorrow, an epic battled is expected when Turtles host fellow winless warriors Falcons at Brothers Sports Club at 6.30pm.

Earlier at 4.30pm, there will be no holds barred when Mariners taken on the unbeaten East Bundaberg Pythons.

Softball

2021/22 beaten grand finalists Waves Tsunamis started their Coral Coast Softball A Grade Ladies campaign in style with a 14-4 mauling of Terrors in the season opener at Hervey Bay on Saturday.

But three-times defending champions Brothers United Firesticks fell victims to Western Suburbs Panthers, who made a stunning return to top grade with a 16-10 triumph.

It should also be a battle royale when Tsunamis suit up against Panthers at Brothers Sports Complex at 4.10pm tomorrow.

A Grade Men’s champions Waves Schooners were also beaten to launch their campaign, by Terrors 11-9, while Brothers United Heat put a disastrous last season behind them, giving promise of a return to their glory days with a 9-4 dispatch of Bargara Bombers.

Horse Racing

Bundaberg trainer Gary Clem was successful at the Gayndah meeting on Saturday, taking out the Gordon Family Burnett to the Beach Benchmark 55 Handicap with Jamesatelli.

Owned by the Martens family, it was his second win in six starts since being purchased from Victoria, after winning his Maiden at Gladstone in August.

Here are all the scores:

CRICKET BUNDABERG

RUM CITY FOODS DIVISION 1 PREMIERSHIP
Norths 6/206 (J Winen 70, B Handley 66, J Haaksma 2/43, O Boge 2/45) def Brothers 7/205(cc) (M Parsons 44, J Haaksma 35, J Winen 2/19, P Jenner 2/28). Waves 2/204 (L Owen 80, Sean Stuchbery 69, R Norton 29) d East Bundy Magpies 6/198(cc) (E Petersen 42, D Bonser 39, H Pope 2/18, C Duff 2/46).

RUM CITY FOODS DIVISION 2 PREMIERSHIP
Waves 3/170(cc) (K Stallan 64, D Unwin 63, R Jensen 3/21) d East Bundy Magpies 10/158 (T Cross 41, R Maclean 3/14, Sam Stuchbery 3/17, Jack Munro 3/32). Norths 0/105 (Shaun Rose 56, Julian Bond 40*) d Brothers 104 (S Lamond 20, D O’Neall 2/10, J Howard 2/17, D Hyde 2/28, L Webster 2/18).

RUM CITY FOODS DIVISION 3 PREMIERSHIP
Brothers 5/118 (A Porter 32, SG Heycox 26*, M Ryan 2/18) d Isis 117 (J Manitzky 50, L Pearson 5/8, N Trebbin 3/32).
Waves 9/132(cc) (N Laffey 30, S Hamilton 26, L Webster 4/26, T Chadwick 3/17) d YMCA 123 (J Faint 35, L Webster 31, D Linwood 4/18, C Medwin 3/39).

RUM CITY FOODS JUNIOR CRICKET 3-16S PREMIERSHIP
YMCA/Isis 3/219(cc) (A White 85. L Heycox 72, J Kelly 26) d Hervey Colts 6/107 (C Barr 37, T Geldard 28). Waves 5/175(cc) (W Fletcher 53, L Hamilton 33, T Coates 29, R Robinson 2/26) d Maryborough 124 (L Nitschinsk 33, S Stuchbery 2/7, D Black 2/12, Bj Grey 2/17).
Brothers Mustangs 148 (T Lamond 55, K Pole 28, M Clifford 4/20) d Norths 91 (H Hirst 4/12, R Collin 3/10).

RUM CITY FOODS JUNIOR CRICKET 3-14S PREMIERSHIP
Norths Bundy Bears 8/134 (T Elphinstone 39, A Lamond 4/24, Z Honor 2/7) d Brothers Raptors 123 (C Anderson 34, L McDonald 3/11, M Hur 3/13, T Elphinstone 2/12). Norths Bundy Power 4/132(cc) (B Donnison 29) d Waves 99 (O Hyde 2/6, Z Kitching 2/7).
Maryborough 4/154(cc) (M Wilcox 50, C Steele 2/19) d YMCA/Isis 5/153(cc) (Z Onoprienko 40).

RUM CITY FOODS JUNIOR CRICKET 2 PREMIERSHIP
Norths SEI Strikers 5/165(cc) (L McDonald 50, T Nieuwoudt 28) d Brothers Pumas 5/63(cc) (L McDonald 2/7). Norths Avengers 7/97(cc) (T Melein 2/3) d YMCA/Easts 75 (J Ferrara 2/8). Isis 112 (A Knight 27, J Parton 2/11) d Brothers Broncos 8/97 (A Cunningham 32*, L Wingfield 2/6).

RUGBY BUNDABERG BUNDY HOT GAS SPRING CUP
FRASER COAST MARINERS 27 (Tabakanalagi Acasimolo 2, Jasper Brigden 2 tries; 2 Conversions & 1 Penalty Goal – Name of kick withheld) d TURTLES BROTHERS 10 (Try scorer’s name withheld; Dylan Harradine-Hall conversion & Penalty Goal).
WEST BARBARIANS 12 (Levatabua Manasa try, Other try scorer’s name withheld; Andrew Filo Conversion) d WAVES FALCONS 6 (John Akers 2 Penalty Goals).

SOFTBALL CORAL COAST

A GRADE LADIES
WESTERN SUBURBS PANTHERS 16 d BROTHERS UNITED FIRESTICKS 10; WAVES TSUNAMIS 14 d TERRORS 4.

B GRADE LADIES
TERRORS YELLOW 21 d WAVES SEASHELLS 9; BARGARA BANDITS 17 d UNITED CROSSFIRE 0; BROTHERS UNITED INFERNO 9 d WESTERN SUBURBS PUMAS 5; WAVES BREAKERS 15 d TERRORS YELLOW 3; TERRORS BLUE 10 d WAVES TIDAL WAVES 9.

A GRADE MEN
BROTHERS UNITED HEAT 9 d BARGARA BOMBERS 4; TERRORS 11 d WAVES SCHOONERS 9.

B GRADE MEN
BROTHERS UNITED FLAME 12 d WESTERN SUBURBS LYNX 5; TERRORS 5 d WAVES CRUISERS 4.

UNDER-16
BROTHERS UNITED TNT 13 d BARGARA BRONCS 2; TERRORS 15 d WAVES DRIFTERS 0.

UNDER-14
BROTHERS UNITED BLAZE 16 d BARGARA BANDICOOTS 2; TERRORS 16 d WAVES RIPTIDES 4.

UNDER-12
WESTERN SUBURBS JAGUARS 10 d BROTHERS UNITED SPARKS 5; WAVES MARINERS 14 d TERRORS 2.

Other stories: Lake Monduran produces another cracker week

LATEST NEWS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

>