HomeSportAll the action at Bundaberg Cycling Spectacular

CONNECT

30,657FansLike
4,005FollowersFollow
280FollowersFollow
61SubscribersSubscribe

All the action at Bundaberg Cycling Spectacular

Bundaberg Cycling Spectacular
Hometown heroes Duncan Allen (second from right) and Joseph Black compete in the Elite Men’s A Keirin at the Bundaberg Cycling Spectacular at Kevin Brogden Memorial Velodrome.

Duncan Allen turned it on for big home crowds in the Blue Riband Division of the 2022 Bundaberg Cycling Spectacular at Kevin Brogden Memorial Velodrom.

He won two Elite Men’s A events, also recording three second placings, one third and one fourth in a class field.

The 20-year-old rising star powered to victory in the Elimination and Unknown Distance Races, was runner-up in the 6000m Progressive Points 15 Laps, 8000m 20 Lap Scratch Race, and Keirin, and claimed Bronze in the Elite Men A and B 2000m Wheelrace, and a close fourth in the 1200m Handicap.

His Bundaberg club-mate Joseph Black also did brilliantly to beat all comers in the Elite Men A and B 2000m Wheelrace.

Bundaberg Cycling Spectacular
Scott Davis trails Rockhampton’s Kyle Brannigan in the Masters Men’s Keirin heats at the Bundaberg Cycling Spectacular.

Byron Davies, of the Balmoral club, picked up the Elite Men’s A 1200m Handicap-8000m 20 Lap Scratch Race double, and also grabbed second in the Unknown Distance, and Elite Men A and B 2000m Wheelrace, and thirds in the 6000m Progressive Points 15 Laps and Keirin.

Menawhile Victorian Institute of Sport rider Sam Gallagher (Blackburn CC) made the Elite Men’s A 6000m Progressive Points 15 Laps and Keirin his own.

A total of 129 riders, mostly from throughout Queensland, battled it out over 113 events over the Friday night and Saturday afternoon and night program.

Immogen Kemps, whose father Aaron was a former highly successful professional rider, was the most successful local rider at the carnival, winning five events, the Under-9 Combined Scratch Race 2 Laps, Unknown Distance, 500m Handicap, 400m 1 Lap Dash, also taking one second in the 2 Lap Scratch Race, as well as taking third in the 400m Handicap.

Archie Pratt also carried the Rum City to the four with four victories in the Elite Men’s B category, the Elimination Race, 4800m Progressive Points 12 Laps, Unknown Distance, and Keirin, while club stalwart Brad Davis lapped up a hat-trick of Masters Men’s A titles, in the 4000m Progressive points 10 Laps, Unknown Distance, and 4800m 12 Lap Scratch Race, as well as two seconds, in the Elimination Race and Keirin.

Three Bundaberg young guns took out two events each, Rowel Fish, Immogen’s sister Matilda, and Nathan Lawley.

Bundaberg Cycling Spectacular
Brad Davis leads the field in the Masters Men’s A Keirin heats.

Rowel prevailed in the U15 Boys 800m and 1000m Handicaps, while Matilda did best in the U11 Girls Scratch Race 2 Laps and 3 Lap Scratch Race, as well as securing second in the 800m Handicap, and thirds in her two 500m Handicaps.

Nathan flexed his muscle in the U11 Boys Scratch Race 2 Laps and 3 Lap Scratch Race, and picked up three seconds, in the Unknown Distance, 800m Handicap, and 500m Handicap.

A further nine Bundaberg cyclists were also among the winners, including Robert Gardner, who pilfered Gold in the Masters Men A Elimination Race, Silver in the 4800m 12 Lap Scratch Race, and Bronze in the Unknown Distance race, and Wayne Godfrey, who outlasted his rivals in the Masters Men B Elimination Race.

Archie’s sister Matilda Pratt finished on top in the U17 Girls 1200m Handicap.

Bundaberg Cycling Spectacular
Nathan Lawley on the dais after winning one of his two Gold Medals at the State Track Championships.

Rhys Davis outsprinted the field in the U15 Boys 1000m Wheelrace, while his father Scott, who was also formerly a very successful Professional racer, mixed it with the best in the Master Men’s B section, gaining two third placings, in the Unknown Distance, and 4800m 12 Lap Scratch Race.

Shaleah Bullas also celebrated a home-town triumph in the U15 Girls 800m Handicap and added second in the 1000m Wheelrace.

Beatrice Mullins also made it to the top of the dais in the U13 Combined 800m Wheelrace, and on to the second rung in the 500m and 800m Handicap, and third berth in the 4 Lap Scratch Race.

Harper Fossey was hailed the winner in the U11 Girls 800m Handicap, and second placegetter in both 500m Handicaps.

Bundaberg Cycling Spectacular
Immogen Kemps won her four events at the 2022 Cycling Queensland Junior and Masters Track Championships.

Bundaberg completed its U9 Combined domination with Milan Klein the Combined 400m Handicap victor and Silver Medalist in the 600m Wheelrace, Nathan Lawley’s sister Emilyn claiming the 600m Wheelrace crown and Silver in the 400m Handicap, and Harper’s brother Lachlan chalking up six minor medals, Silver in the Scratch Race 2 Laps, Unknown Distance, 400m 1 Lap Dash, and second 2 Lap Scratch Race, and Bronze in the 500m Handicap and 600m Wheelrace.

The Bundaberg team produced an additional nine minor medalists, headed by Duncan Allen’s brother Austin who battled to third in the Elite Men B Elimination, 4800m Progressive Points 12 Laps, and 6000m 15 Lap Scratch Race, while in the same category, Michael Templeton picked up a pair of Bronze, in the Elimination, and 3200m Progressive Points 8 Laps.

Michael’s wife Shakaya went one better than him, pocketing Silver in the Women’s B 800m Handicap.

In U17 Boys, William Holzberger pedaled to Silver in the 1200m Wheelrace, and Bronze in the 1000m Handicap, and Maxwell Clancy was runner-up in the 1200m Handicap.

Two local U15 Boys were also among the spoils, Zander Davis being draped in Silver in the 800m Handicap and Bronze in the 1000m Handicap and 1000m Wheelrace, and Immogen and Matilda Kemps’ older brother Cruz with 1000m Wheelrace Silver.

Darcy Maccallum crossed the line second in the U13 Combined 600m Handicap, while Beatrice Mullins’ brother Ralph also secured second in the U11 Combined 600m Wheelrace.

Maddison Taylor, of University of Queensland Cycling Club, also achieved dual success in the Elite Women’s competition, in the Elimination Race, and 4800m Progressive Points 12 Laps, while club-mate Courtney McGowan came to the fore in the 1200m Handicap, and a Balmoral trio were also covered in Gold, Jacqui Mengler-Mohr, who notched the Keirin-Unknown Distance double, and Keeley Henderson and Georgia Wilson, who made it to the top of the podium in the Elite and B Women Wheelrace, and 6000m 15 Lap Scratch Race respectively.

Fifteen Bundaberg riders have since excelled at the 2022 Queensland Junior and Masters Track Championships at Anna Meares Velodrome, headed by Immogen Kemps, who clean swept her four races, the Flying 200m, Time Trial, Scratch Race, and Individual Pursuit.

Nathan Lawley bagged Gold in the 500m Time trial and 2000m Scratch Race, and Silver in the Flying 200 and 1000m Individual Pursuit.

Zoe Hudson was awarded Gold as a Commissaire, while Wayne Godfrey grabbed four Masters 7 Silver, in the Keirin, 40 Lap Scratch Race, Match Sprints, and 40 Lap Points Race, and Beatrice and Ralph Mullins also collected Medals, with the former taking out Time Trial Silver, and Bronze in the Flying 200 and Individual Pursuit, and the latter also savouring Bronze in the Flying 200.

Archie and Matilda Pratt’s father Andrew brought home Masters 4 Silver in the 3000m Individual Pursuit.

Matilda Kemps also earnt two medals, Silver in the Scratch race, and bronze in the Pursuit at the Bundaberg Cycling Spectacular.

LATEST NEWS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

>