Home Sport State junior cricket action comes to Bundaberg

State junior cricket action comes to Bundaberg

Wide Bay Girls Cricket Championship
Wide Bay team which is contesting Schools State 10-12 years Girls Championships in Bundaberg – (back) Brett McLellan (manager), Ella Reece, Kayla Walters, Baylie Hutton, Anna Svensson, Mila Sanders, Kris Johnson (coach); (Front) Atalia Knight, Olivia A’bell, Abby Stevens, Raine Eastcott, Anabell Leak, Tiana Cross, Emma Cullen.

In this week's sports wrap, Vince Habermann looks at Queensland School Sport junior cricket played in Bundaberg and all the weekend action.

The Wide Bay team, which includes seven Bundaberg Region players, Olivia A’Bell, Tiana Cross, Baylie Hutton, Atalia Knight, Ella Reece, Abby Stevens and Anna Svensson, made a mixed start to the Queensland School Sport 10-12 years Girls Cricket Championships in Bundaberg yesterday, defeating Met North in their morning game but being overpowered by Sunshine Coast in the afternoon.

Sports Talk with Vince Habermann

The host region claimed a hard-fought six-run victory over Met North but was beaten by the Sunshine Coast by 38.

Sunshine Coast had been trounced by Met East by 86 runs earlier in the day.

Three teams won both of their day one clashes – Northern Invitational, Metropolitan East, and Capricornia.

All sides play two more Pool fixtures today and one more tomorrow morning, with the semi-finals to follow in the afternoon.

All Pool games and semi-finals are T20 matches, with games at both Salter Oval and Kendall’s Flat each day.

Results – Round 1: WIDE BAY 11-95 d MET NORTH 9-89; DARLING DOWNS 8-94 tied MET WEST 7-94; MET EAST 4-147 d SUNSHINE COAST 11-61; CAPRICORNIA 7-132 d SOUTH COAST 6-68; NORTHERN INVITATIONAL 5-130 d SOUTH WEST 8-30. Round 2: MET WEST 5-129 d MET NORTH 9-76; NORTHERN INVITATIONAL 11-93 d DARLING DOWNS 11-85; MET EAST 8-129 d SOUTH COAST 4-71; CAPRICORNIA 6-110 d SOUTH WEST 11-38; SUNSHINE COAST 2-120 d WIDE BAY 9-82.

Gavin Scott Intra Cup
Opener Gavin Scott was fatigued but happy after carrying his bat for an unbeaten 109 for East Bundy Magpies in the Rum City Foods Intra Cup on Saturday

Locally, two more centuries were recorded in the Rum City Foods Intra Cup with opener Gavin Scott carrying his bat for his maiden century in Bundaberg – an unbeaten 109 – to spearhead East Bundy Magpies to a 25 run victory over Norths in a high-scoring affair at Salter Oval.

In Hervey Bay, Brothers stalwart Jarrod Layock smashed a six to bring up victory against the hosts with 13 overs to spare and finish unconquered on 103 in an unbroken partnership of 167 with young gun Matt Jackson (74 not out) after they had been in trouble at 3-22.

Gavin Scott, in his third season with the Magpies (formerly Past High), had a previous best of 87, also against Norths exactly two years earlier, but he struck form with vengeance, firstly combining in an opening partnership of 163 with Lennon Childs (75), then continuing on to finish with 11 fours and two sixes and being the main-stay in an imposing total of 4-249.

Norths staged a valiant run chase but, in the end, finished short at 8-224.

In the ConocoPhillips Central Queensland Cup semi-finals, Bundaberg travelled to Mackay short on numbers in both the men’s and women’s divisions and paid the price, with the Bulls, with a bare six men, beaten by the Meteors 120-63, and the Bears, with seven women, going down to the Meteorettes 83-59.

The Bears led 19-18 at quarter-time but fatigue increasingly became a factor, and they slipped behind 38-31 at half-time, and despite trying hard to the end, they were fighting a losing battle.

Another century was recorded in a different sport on the weekend, with West Barbarians white-washing a much undermanned RB Renegades 104-0 with hat-tricks of tries to Osea Tulele, John Akers and Suliasi Cakautabu, and Andrew Filo racking up a whopping 29 points with one try and 12 conversions.

Turtles Brothers were also very short on man-power in a 64-0 shut-out by Fraser Coast Mariners.

In Hervey Bay Softball, United Firesticks continued their roll, moving to within one point of leaders Terrors, who have played one more game than them, with a 5-3 victory over them at the Bay on Saturday, while Waves Tsunamis dislodged Bargara Bullets from third by beating them 13-11.

In the A Grade Men’s competition, United Heat moved to No. 1 despite enduring a mixed bag in their double-header, accounting for Maryborough 5-3 before being the 10-2 victims in a Terrors’ attack.

Waves Schooners and Misfits are equal-second after slugging out a 3-all draw, while Bargara Bombers remain on the bottom of the ladder despite shooting down Maryborough 7-2.

Cricket

Aussie Bundy Big Bash

HEADLANDS PIES 9-132 (Simon Kelly 39, Matt Jackson 30no, Brendan Handley 27, Rhys Grills 3-18, Harley Denton 2-22, Alex Claridge 2-23) d TAKALVANS TAIPANS 3-131 (David Boge 48no, Dale Steele 44no, Matt Jackson 2-25).

Rum City Foods Intra Cup

EAST BUNDY MAGPIES 4-249 (Gavin Scott 109no, Lennon Childs 75, Arden Lankowski 27, Laird McKay 2-52) d NORTHS 8-224 (Brendan Handley 82, Nathan Van Eekeren 62, Chris Napper 41, Arden Lankowski 2-21, Trent Seeds 2-36, Dale Steele 2-54).

BROTHERS 3-189 (Jarrod Laycock 103no, Matt Jackson 74no, Jig Patel 2-26) d HERVEY BAY 7-185 (Lachlan Smith 59, Zac Bills 47, Mitch Parsons 4-24).

Division 2

NORTHS 5-144 (John Van Lierop 51no, Dan Hunt 41, Lachlan Donovan 4-28) d EAST BUNDY MAGPIES 140 (Troy Cross 59, Shaun Pinney 4-33, Harley Denton 2-18, Damian O’Neall 2-24).

BROTHERS 6-161 (Dylan Heycox 56no, Lachlan Modrow 3-26) d WAVES 159 (Matt Fleming 62, Damien Black 31, Jack Munro 27, Andy Porter 4-11, Dean Krebs 2-31).

Division 3

EAST BUNDY MAGPIES 5-92 (Hayden Sarnadsky 2-6, Paul Steele 2-14) d YMCA 91 (Graham Werner 4-22, Roderick Jensen 3-14, Bharat Kumarat 2-15).

ISIS 8-231 (Adam McCoombe 111, Wayne Dowling 30, Jackson Rehbein 26, Leon Pearson 3-29, Hanna Staines 2-48) d BROTHERS 9-171 (Aaron Johnson 50no, Clinton Honor 32, Adrian Goddard 4-19, Adam McCoombe 2-44).

Under-16

ISIS EASTS 3-221 d HERVEY BAY COLTS 8-210 (C Baker 49, T Geldard 42, B Lethborg 48).

YMCA 4-180 (Ronan Dempsey 34, River Felstead 32, Karan Singh 31, Devon Van Rooyen 30no) d NORTHS MARYBOROUGH 112 (Ronan Dempsey 3-15, Karan Singh 3-42, Tom Chadwick 2-5, Logan Woodward 2-21).
HERVEY BAY BRUMBIES 5-125 (I Goodfellow 45, Oliver Mathiesen 2-13, Jack Rea 2-15) d BROTHERS PUMAS 111 (Patrick Marshman 27no, D Carter 2-21, B Scanlan 2-24).

Under-14

ISIS EASTS 6-134 (Aeedan White 29, A Webster 2-10) d HERVEY BAY COLTS 93 (Jett Sim 3-11, Hugo Baker 3-12, Casey Schoene 2-7, Sam Murton 2-11).
BROTHERS MUSTANGS 6-186 (Riley Collin 46no, Henry Hirst 39no, Luke Trebbin 26) d NORTHS MUNTZ MARAUDERS 8-155 (Logan Eade 47, Jimmy Gear 26, Toby Lamond 2-11, Riley Collin 2-26).
MARYBOROUGH 5-112 (G Collins 34no, L Nitschinsk 26no) d WAVES 5-109 (Tahj Coates 32no).

Junior Cricket 2

NORTHS BUNDY POWER 3-183 (Ferdy Jenner 39no) d ISIS EASTS 6-128 (Phynn Boase 26no, Jacob Irwin 2-23).
WAVES 8-118 (Alex Stuchbery 26no, Jaxon Hill 2-3) d NORTHS TAIPANS 8-93 (Tom Elphinstone 26, Alex Stuchbery 2-8).
NORTHS MAROONS 6-194 (Zayde Kitching 42, Connor Wright 30no, Travis Kapernick 30no, Tyson Melein 3-17) d BROTHERS EVERESTS 54 (Beau Donnison 2-4).

Basketball

ConocoPhillips Central Queensland Cup semi-finals:

Men

ROCKHAMPTON ROCKETS 93 d GLADSTONE PORT CITY POWER 65. MACKAY METEORS 120 (Brad Rasmussen 18, Kye Medhurst 18, Riley Inkson 16, Scott Francis 16, Lachlan Inkson 14) d BUNDABERG BULLS 63 (Caleb Kitson Holebrook 18, Solomon Holmes 16, Aarre Lammi 12, Lachlan Storey 8, Tyler Davis 6, Adam Harford 3).

Women

MACKAY METEORETTES 83 (Denesha Bobongie 19, Naomi Cage 18, Heidi Freeburn 14) d BUNDABERG BEARS 59 (Brandi Leal 19, Caitlin Clancy 15). ROCKHAMPTON CYCLONES 91 d GLADSTONE PORT CITY POWER 83.

Rugby

Bundaberg Elders Insurance Spring Cup Round 8

FRASER COAST MARINERS 64 d TURTLES BROTHERS 0.
WEST BARBARIANS 104 (Osea Tulele 3, John Akers 3, Suliasi Cakautabu 3, Andrew Filo, Taniela Naqata, Jack Roelofs, Harry Manufekai, Bale Joseva, Toro Vali, Voce Turagavou tries; Andrew Filo 12 conversions) d RB RENEGADES 0.

Softball Hervey Bay

A Grade Ladies

UNITED FIRESTICKS 5 d TERRORS 3; WAVES TSUNAMIS 13 d BARGARA BULLETS 11.

A Grade Men
UNITED HEAT 5 d MARYBOROUGH 3; MISFITS 3 drew WAVES SCHOONERS 3;
BARGARA BOMBERS 7 d MARYBOROUGH 2; TERRORS 10 d UNITED HEAT 2.

B Grade Ladies
WAVES SEASHELLS 13 d TERRORS 9; UNITED CROSSFIRE 20 d WAVES BREAKERS 4; BARGARA BANDITS 10 d BARGARA LEOPARDS 4; WEST PANTHERS 17 d MISFITS 2.

B Grade Men
TERRORS 13 d WAVES CUTTERS 4; MARYBOROUGH 15 d WAVES CRUISERS 0; MISFITS 8 d UNITED FLAME 6.

Under-16
WAVES DRIFTERS 9 d UNITED TNT 2; BARGARA BRONCS 13 d WAVES WAVERIDERS 4.

Under-14
WAVES RIPTIDES 7 d TERRORS 6; WAVES TORPEDOES 8 d WEST TIGERS 5; UNITED BLAZE d BARGARA BANDICOOTS on forfeit.

Under-12
WAVES MARINERS 16 d BARGARA BEARS 8; TERRORS 15 d WEST JAGUARS 1.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sports news

Recent Comments

CONNECT

27,701FansLike
4,005FollowersFollow
136FollowersFollow
61SubscribersSubscribe
>