HomeSportEagles claw their way to women's AFL win

Eagles claw their way to women's AFL win

Waves AFL
Olivia Schneider gets a kick away for Across The Waves Eagles in an AFL Wide Bay Takalvan’s Women’s Premiership showdown with Hervey Bay Bombers.

Across The Waves Eagles had to dig deep to tough out a three-points AFL Wide Bay Takalvan’s Women’s Premiership victory over hosts Hervey Bay Bombers in difficult conditions on Saturday.

The Eagles took a major step towards the minor premiership by maintaining their perfect record after six rounds with their 3.0 (18) to 1.9 (15) top of the table victory.

The Bombers had been shut out by Waves 4.2 (26) to 0.3 (3) in the season opener back on February 13.

They had more shots at goal this time, but their nine behinds cost them a win.

The Eagles kicked the only goal of the first quarter and added a further two in the third term, but they were held scoreless from then, doing enough hang on with Kayla Osborn, Kasey Stone, Olivia Wightman, Marie Smith, Rachael Maher, and goal kicker Sarah Pizzey their best.

With four rounds remaining, the Eagles moved to 24 points, eight points clear of the Bombers, who now share second position with Bay Power who had to also pull out all stops to defeat an improving Gympie Cats 5.5 (35) to 4.6 (30).

Football

Diggers Doon Villa
Diggers’ Travis Price is marked by Doon Villa’s Ben Sheppard as he traps the ball in their Wide Bay Premier League Men’s duel at Martens Oval on Saturday.

Alex Hailes bagged a double as Brothers-Aston Villa emerged as the only Bundaberg team with two wins after the second round of the Wide Bay Premier League Men’s competition with a 4-0 victory over SC Corinthians at Martens Oval on Saturday night.

Fellow first-round winners Across The Waves had the bye, but Fraser Flames and Maryborough’s Donna Villa both also recorded their second victories, against Sunbury Blues 2-0 and a very competitive Diggers 2-1 respectively.

United Park Eagles (UPE) bounced back from their first-up loss to Granville to strike form and down first-round bye team Bingara 3-0.

In the Women’s Premier League, Sunbury and KSS Jets both posted their second wins, while Bundaberg heavyweights UPE, who were coming off a bye, and Bingera, battled out a 2-2 draw.

Hockey

Mark Quaite
Matthew Quaite goes on the attack for Waves Cities in his four-goal haul in their Division 1 men’s trial clash with All Blacks at Hinkler Park on Saturday.

Waves Cities’ division 1 men and women both enjoyed wins over archrivals All Blacks 6-3 and 4-1 respectively in the second and final round of Bundaberg Hockey trial games at Hinkler Park on Saturday.

Matthew Quaite hammered in four goals for Cities, a feat matched by Colby Zahn for Raiders/Rovers in their 11-3 romp against Arrows/Athletics.

The season proper starts this Saturday.

Here are all the scores:

TAKALVAN’S WOMEN’S PREMIERSHIP

AFL WIDE BAY

Round 6: Across The Waves 1.0, 1.0, 3.0, 3.0 (18) d Hervey Bay Bombers               0.5, 1.5, 1.7, 1.9 (15)

ACROSS THE WAVES – Goal Kickers: Kelly Blair, Monica Hung, Sarah Pizzey. Best Players: Kayla Osborn, Kasey Stone, Olivia Wightman, Marie Smith, Rachael Maher, Sarah Pizzey

HERVEY BAY BOMBERS – Goal Kickers: T. Lines. Best Players: S. Shore, K. Elmer, T. King, B. Lewis, G. Eadie, T. Lines

Bay Power 1.1, 5.2, 5.4, 5.5 (35) d Gympie Cats 1.1, 2.4, 2.5, 4.6 (30)

FOOTBALL WIDE BAY

PREMIER LEAGUE MEN

FRASER FLAMES 2 d SUNBURY BLUES 0

KSS JETS 1 d GRANVILLE 0

UPE 3 d BINGERA 0

DOON VILLA 2 (Joel Neilsen, Adam Young) d DIGGERS 1

BAV 4 (Alex Hailes 2, Jake Brough, Drew Boylan, Lachlan Scarborough) d SC CORINTHIANS 0

RESERVE MEN

FRASER FLAMES 2 d SUNBURY BLUES 0

KSS JETS 4 d GRANVILLE 0

DOON VILLA 3 d DIGGERS 2

BARGARA 2 d SC CORINTHIANS 0

UNITED WARRIORS 2 d ATW 0

PREMIER LEAGUE WOMEN

SUNBURY BLUES 13 (Kirsty Frehmann 4, Kyleigh Christiansen 4, B Howlett 2, T Lesniewski 2, S Philp) d TINANA 0

KSS JETS 2 d GRANVILLE 0

UPE 2 (Taylor Stumer 2) drew BINGERA 2 (Madelyn McCracken 2)

WB NORTH DIVISION 1 MEN

BAV 6 (Tom Martin 2, Casey Smith 2, Miguel Vitale-D’Amico, Jacob Green) d SC CORINTHIANS 0

UPE GREEN 4 (Nick Maas 2, Julian Bond, Nicholas Drew) drew ATW 4 (Ralph Falabella, Jordan Roebuck, John Giovannoni, own goal)

DIGGERS 6 d GIN 1 (Tom Stehbens)

BINGERA 1 (Cameron Brauer) d BARGARA 0

WB NORTH DIVISION 1 WOMEN

ATW DEVELOPMENT 5 (Alex Brunker 3, Amity Palmer 2) d BARGARA 0

ATW MASTERS 4 (Brooke Land 3, Tasha Giovannoni) d SC CORINTHIANS 1 (Allyssa Samways)

UNDER-16 NORTH

ATW HOTSPURS 1 (Ryan Korner) d UPE 0

ATW UNITED 30 (Blake Hunter 9, William Harris 5, Flynn Murphy 5, Lachlan Brown 3, Sam Brillante 2, Ryan Royall 2, Brenton Catasti, Jayden Black, Luca Brillante, own goal) d DIGGERS 0

UNDER-14 NORTH

ATW SAINTS 8 d SC CORINTHIANS 1 (William Holzberger)

UPE RED 11 d BAV VILLAINS 1 (Zedd Peters)

BINGERA 16 (Alex Wedel 4, Ari Maatta 3, Ethan McKeown 3, Josh Montford, Kaelan Meech, Cameron Manski, Jack Cooper, Liam Giles, Toby Houston) d GIN GIN 2

UNDER-13 NORTH

ATW UNITED 6 d BAV VILLAINS 2 (Swarith Chand, Baydyn McInnes)

UPE 2 d BARGARA 1 (Flynn Schiffke)

UNDER-12 NORTH

GIN GIN 14 (Harley Lange 5, Ty Lavercombe 5, Ethan Bramble-Bashford 2, B Schneider, P Smith) d UPE 4 (Riley Bennier 4)

BINGERA 2 (Rowan Mitchell, Cale Stayte) d ATW 1 (Tariq Munkayilar Moore)

SC CORINTHIANS 1 (Callum Horton) d BAV VILLAINS 0

BARGARA STINGRAYS 3 (Archer Morgan 2, Zephanian Spencer) d DIGGERS 0

HOCKEY BUNDABERG

Week 2 of trial matches:

U11s

Arrows Athletics 1 (Hamish Cook) drew with Raiders Rovers 1 (Stress Dwyer)

Waves Cities 9 (Cooper Pashley 2, Sophie Aitkenhead 3, Brock Green 4) defeated All Blacks 0

U13s

Forfeited game to Arrows Athletics over Raiders Rovers 3

Waves Cities 8 (Gabi Aitkenhead 1, Campbell Baldwin 1, Lilly Potter 1, Connor Castelli 2, Ava McCaig 3) defeated All Blacks 0

U16s

Arrows Athletics 10 (Jake McCaig 2, Damon Pegg 3, Liam Taske 5) defeated Raiders Rovers 2 (Hailey Kendall 1, Bayley Fagg 1)

Waves Cities 6 (Connor Castelli 1, Sam Aitkenhead 2, Harrison Baldwin 3) defeated All Blacks 3 (Isaac Wales 3)

Div 2 Women

Waves Cities 0 drew with All Blacks 0

Raiders Rovers 4 (Kerri-Anne Lund 1, Zoe McDonnell 1, Reegan Wightman 1, Annalea Vowles 1) defeated Arrows Athletics 0

Div 2 Men

Arrows Athletics vs Raiders Rovers – forfeit win to Arrows Athletics

Div 1 Women

Arrows Athletics 3 (Kate Sherwood 1, Ally Dunn 2) defeated Raiders Rovers 2 (Susan Kendall 2)

Waves Cities 4 (Anna Smith 1, Ella McCaig 1, Milee Flanders 1, Katie Yick 1) defeated All Blacks 1 (Jackki Greiner 1)

Div 1 Men

Raiders Rovers 11 (Ryan Lee 1, Simon Cutler 1, Colby Zahn 4, Luke Randle 5) defeated Arrows Athletics 3 (Liam Dorgan 1, Harry Gardiner 2)

Waves Cities 6 (Joel Latham 1, Lachlan McLennan 1, Matthew Quaite 4) defeated All Blacks 3 (Dale Veivers 1, Isaac Wales 1, Thomas Chadwick 1).

More sport news: Bundaberg rowers line up at national championships

Sports news

Recent Comments

CONNECT

29,191FansLike
4,005FollowersFollow
190FollowersFollow
61SubscribersSubscribe
>