HomeSportSunday games tighten race for premiership win

CONNECT

30,657FansLike
4,005FollowersFollow
255FollowersFollow
61SubscribersSubscribe

Sunday games tighten race for premiership win

Easts Magpies’ Matt Craven braces for the tackle of Waves Tigers’ Maeva Havea in their Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership clash at Salter Oval on Sunday.

Wallaroos proverbially set the cat among the pigeons, ambushing an admittedly depleted Wests Panthers 32-8 in their Rugby League Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership clash at Eskdale Park on Saturday.

Despite the loss, the Panthers retain the lead on the ladder on 10 points, but they are now just one in front of Easts Magpies who outgunned Waves Tigers 28-10 at Salter Oval on Sunday before reigning champions Past Brothers returned to the winners’ list at the expense of Hervey Bay Seagulls 22-18.

The Seagulls hold on to third place on 7 points, but they are now just one point in advance of Brothers and Wallaroos, with Waves dropping back to sixth and last on 4 points.

Centre Brad Wex and evergreen five-eighth and dual BRL Player of the Year Shaun Collins each bagged doubles for Roos, while three-times BRL Leading Try Scorer Magpies centre Trent Seeds broke the shackles with a hat-trick, but it was the playing comeback of their coach Brent Kuskey at hooker which provided the missing link and seemingly transformed them into a real contender.

Brothers snapped a two-match losing streak, sentencing the Bay to their third straight defeat, but it was only the boot of Zak Bainbridge which won the day as both sides scored four tries, but he converted three of them to the Seagulls’ one.

In the Northern Districts, hosts South Kolan Sharks powered on at the top of the table with a 34-8 drubbing of premiers Avondale Tigers, while Gin Gin Hawks bounced back from their loss to the Sharks to consolidate second position with a 60-10 blitz of the win-less Miriam Vale Magpies, with Cameron Ross amassing 28 points with two tries and 10 goals.

In the Women’s League Tag, the Tigers roared against the Hornets 24-6 in the all-Avondale affair.

AFL

Captain Jason Bethune led from the front with five goals as defending champions Across The Waves Eagles hit their straps in the Wide Bay Marquis Macadamias Seniors Premiership with a 12.5 (77) to 4.12 (36) triumph over 2020 beaten grand finalists Bay Power at Frank Coulthard Oval on Saturday.

But Brothers Bulldogs remain anchored on 0 points after they were put to the sword by their hosts, the unbeaten Hervey Bay Bombers 14.19 (103) to 1.2 (8).

FOOTBALL

Golden Boot leader Nykodah Smith notched another hat-trick of goals as hosts Across The Waves (ATW) shut out title holders United Park Eagles (UPE) 4-0 in their Wide Bay Premier League Men’s showdown on Saturday.

The heavyweights duo went into the combat as 2 of the 3 co-pilots on the ladder, with Waves now sharing poll position with Fraser Flames, who also turned it on at home to edge out Bingera 2-1.

Early season leaders Brothers-Aston Villa continued their slide with a 1-0 home loss to Doon Villa, while SC Corinthians, who posted their first win a week earlier, tried hard again but were pipped by KSS Jets 3-2, and Diggers finally opened their account with a 4-3 away dispatch of Sunbury Blues.

ATW moved into third place in the Premier League Women’s standings with a 1-0 result against Bingera.

HOCKEY

Joel Latham struck three times while Matthew Quaite, Jerry Burtt and Adam Haradine each hammered in two goals as Waves Cities bounced back from their shock loss to Raiders/Rovers seven days earlier to thrash Arrows/Athletics 11-1 in their Bundaberg Division 1 Men’s duel at Hinkler Park on Saturday.

Waves Cities stalwart Jamie Rach weighs up his options as he is shadowed by an Arrows/Athletics player in their Bundaberg Division 1 Men’s showdown at Hinkler Park on Saturday.

Their Division 1 women also marched on in their campaign for two straight premierships, disposing of Arrows 4-0.

It was also a red-letter day for Raiders/Rovers, also doing the Division 1 double, with their Men outgunning four-times defending premiers All Blacks 3-1, and Women racing away 5-1 on the back of doubles to Jasmine Fagg and Sue Kendall.

NETBALL

Waves Gold continued to sweep all before them in their quest for back-to-back Bundaberg Warren Family Homes Division 1 Premiership crowns with a 61-44 romp against Brothers Hurricanes at the Superpark on Saturday.

Fusion Solomons were also impressive in accounting for Waves Blue 44-29, while Alloway Blue ran out 55-43 winners against Natives Magpies.

Here are all the scores:

AFL WIDE BAY

MARQUIS MACADAMIAS SENIORS PREMIERSHIP

Across The Waves 2.1, 6.2, 9.3, 12.5 (77) d Bay Power 1.0, 2.2, 3.8, 4.12 (36)

ACROSS THE WAVES – Goal Kickers: Jason Bethune 5, Lachlan Patterson 2, Nathan Van Eekeren 2, Michael Blair, Max Wright, Matthew McArdle. Best Players: Tom Laycock, Michael Blair, Codey Enever, Joshua Hayhoe, Nathan Van Eekeren, Tyson Jater

BAY POWER – Goal Kickers: T. Burch, K. Bugeja, J. Stothard, M. Schlein. Best Players: M. Schlein, J. Wheeler, T. Burch, K. Bugeja, L. Smith, J. Stothard

Hervey Bay Bombers 3.6, 7.13, 10.16, 14.19 (103) d Brothers Bulldogs 0.1, 0.1, 0.1, 1.2 (8).

HERVEY BAY BOMBERS – Goal Kickers: D. Rowe 5, H. Navez 3, P. Eisel 2, J. Hickey, J. Challies, D. Burt, B. Holland. Best Players: J. Andrew, H. Navez, J. Simms, O. Smith, T. Baldwin, D. Johnstone

BROTHERS BULLDOGS – Goal Kickers: Joel Saunders

RESERVES

Hervey Bay Bombers 5.1, 11.3, 12.5, 15.7 (97) d Brothers Bulldogs 0.0, 0.0, 0.0, 2.0 (12).

HERVEY BAY BOMBERS – Goal Kickers: T. Feben 4, P. Eisel 3, T. Perriman 3, J. Johnstone 2, J. McConnell, J. Slatterie, G. Kiss-Anu. Best Players: M. Showler, J. Johnstone, J. McConnell, H. Feckner, T. Feben, T. Perriman

BROTHERS BULLDOGS – Goal Kickers: Lachlan Pfingst, Joel Fry

Across The Waves d Maryborough Bears on forfeit.

UNDER-14

Bay Power AFC  18.16 (68) d Brothers Bulldogs 1.2 (8).

Hervey Bay Bombers 16.10 (67) d Across The Waves 4.3 (27).

UNDER-12

Brothers Bulldogs 18.13 (60) d Across The Waves 0.0 (0).

Hervey Bay Bombers Black 8.12 (60) d Bay Power 2.4 (16).

FOOTBALL WIDE BAY

PREMIER LEAGUE MEN

ATW 4 (Nykodah Smith 3, Myles Jacobsen) d UPE 0.

FRASER FLAMES 2 (Steven Rankin, Jake Kirkwood) d BINGERA 1.

KSS JETS 3 (J Harney, J Lynch, N Wood) d SC CORINTHIANS 2.

DOON VILLA 1 d BAV 0.

DIGGERS 4 d SUNBURY BLUES 3.

PREMIER LEAGUE WOMEN

SUNBURY BLUES 9 d GRANVILLE 1.

KSS JETS 5 d TINANA 0.

ATW 1 (Tayla Zielke) d BINGERA 0.

RESERVES MEN

ATW 3 (Zane Groves, Preston Cox, Heath Hunter) d UPE 0.

UNITED WARRIORS 3 d GRANVILLE 1.

BINGERA 3 (Patrick McMahon 2, Dean Pickup) d FRASER FLAMES 0.

KSS JETS 2 d SC CORINTHIANS 0.

DIGGERS 2 d SUNBURY BLUES 1.

MEN’S NORTH DIVISION 1

BARGARA 7 (Branden Dupre 2, Jai Bacon, Kamal Khatri, Josh Tominich, Campbell Garson, Nic Gibson) d GIN GIN 1.

BAV 1 (Will Brosnan) d UPE RED 0.

BINGERA 2 (Craig Wilson, Connor Clancy) drew ATW 2 (Lachlan Brown, Matthew Capuzzo).

UPE GREEN 4 d DIGGERS 2.

WOMEN’S NORTH DIVISION 1

DIGGERS 7 (Tanika Williams 2, Heidi Walk 2, Emma Cloughessy, Celeste Arsenault) d ATW MASTERS 0.

ATW DEVELOPMENT 2 (Korrin Stirrat, Selena Russo) d UPE 0.

UNDER-16 NORTH

UPE 2 (Finlay Bath, Ankur Dahal) d ATW HOTSPURS 1.

ATW UNITED 11 (Lachlan Brown 4, Blake Hunter 3, Flynn Murphy 2, William Harris, Brenton Catasti) d DIGGERS 0.

UNDER-14 NORTH

ATW SAINTS 10 d BAV VILLAINS 0.

BINGERA 6 (Alex Wedel 3, Cameron Manski 2, Ethan McKeown) d SC CORINTHIANS 0.

UNDER-13 NORTH

UPE 4 d BAV VILLAINS 2 (Zedd Peters 2).

ATW HAMMERS 1 (Nathan Saffioti) drew ATW UNITED 1 (Bowie Young, Christian Arnedo Adriaens).

BARGARA 5 (Willem Themsen 4, Flynn Schiffke) d BINGERA 0.

UNDER-12 NORTH

DIGGERS 7 (Caolan Craven-Hughes 3, Hayden Bluff, Kai Todd, Kieran Smith, Bryley Christie) d UPE 0.

GIN GIN 2 (Levi Bramble-Bashford 2) d ATW 1 (Tex Adams).

BINGERA 1 (Brayden Jenner) drew BARGARA STINGRAYS 1 (Max Shuttleworth).

BAV VILLAINS 4 (Baydyn McInnes 2, Blake Langdon 2) d BARGARA HAMMERHEADS 3.

HOCKEY BUNDABERG

U11s

Raiders Rovers (Beau Kendall 1, Will Baldry 1, Stella Dwyer 1, Courtney Kendall 1, Molly Crow 2, Ava Baldry 2) defeated All Blacks 0

Waves Cities 3 (Sophie Aitkenhead 1, Ruby Potter 2) defeated Arrows Athletics 1 (Hamish Cook 1)

U13s

Raiders Rovers 5 (Jackson Howard 1, Silvana Silvestro 1, Will Baldry 1, Courtney Kendall 1, Mitchell Figallo 1) defeated All Blacks 0

Waves Cities 7 (Campbell Baldwin 1, Gabi Aitkenhead 1, Connor Castelli 2, Indiannah Fiddock 3) defeated Arrows Athletics 1 (Dakoda Dale 1)

U16s

Raiders Rovers 3 (Bayley Fagg 1, Riley Howard 1, Joshua Figallo 1) defeated All Blacks 0

Arrows Athletics 5 (Emilie Petts 1, Jake McCaig 1, Liam Taske 1, Ben Smith 2) defeated Waves Cities 0

Div 2 Women

Raiders Rovers 5 (Chantal Baldry 1, Alana McManus 1, Latoya Larsen 1, Jasmine Fagg 2) defeated All Blacks 0

Arrows Athletics 1 (Malanie Stehbens 1) defeated Waves Cities 0

Div 2 Men

Waves Cities 1 (Malcolm Lindsay 1) defeated Arrows Athletics 0

Div 1 Women

Raiders Rovers 5 (Latoya Larsen 1, Jasmine Fagg 2, Susan Kendall 2) defeated All Blacks 1 (Taylor Jardine 1)

Waves Cities 4 (Sarah Pohlmann 1, Katie Yick 1, Sarah Quaite 2) defeated Arrows Athletics 0

Div 1 Men

Raiders Rovers 3 (Dean Wightman 1, Colby Zahn 1, Matthew Darr 1) defeated All Blacks 1 (Josh Kelly 1)

Waves Cities 11 (Jarred Taylor 1, Harrison Baldwin 1, Matthew Quaite 2, Jerry Burtt 2, Adam Harradine 2, Joel Latham 3) defeated Arrows Athletics 1 (Harry Gardiner 1)

NETBALL BUNDABERG

WARREN FAMILY HOMES DIVISION 1 PREMIERSHIP

FUSION SOLOMONS 44 d WAVES BLUE 29; ALLOWAY BLUE 55 d NATIVES MAGPIES 43; WAVES GOLD 61 d BROTHERS HURRICANES 44.

DIVISION 2

WAVES RED 46 d NATIVES SWANS 28; WAVES PURPLE 38 d ALLOWAY WHITE 32; NATIVES EAGLES 34 d FUSION OCRETE 31; BROTHERS CYCLONES 49 d ALLOWAY RED 39.

DIVISION 3

BROTHERS LIGHTNING 33 d NATIVES ROSELLAS 23; BROTHERS THUNDER 30 d WAVES ROYALS 23.

DIVISION 4

NATIVES PARROTS 66 d WAVES AQUA 22; BROTHERS MONSOONS 46 d ALLOWAY YELLOW 28.

DIVISION 5

BROTHERS TWISTERS 43 d NATIVES FIREBIRDS 8; WAVES PINK 21 d FUSION MAGIC SULTANS 17; ALLOWAY MAROONS 28 d NATIVES TOUCANS 13.

DIVISION 6

ALLOWAY GREEN 68 d FUSION PRECISION 24; WAVES SAPPHIRES 56 d NATIVES PEACOCKS 56; BROTHERS STORM 48 d WAVES SILVER 31.

DIVISION 7

BROTHERS WILDFIRES 34 d NATIVES LORIKEETS 18; ALLOWAY AQUA 64 d WAVES DIAMONDS 7.

DIVISION 8

ALLOWAY EMERALDS 39 d FUSION DANS AUTO ELITE 29; BROTHERS WHIRLWINDS 31 d BROTHERS TYPHOONS 19.

DIVISION 9

NATIVES KINGFISHERS 29 d ALLOWAY PURPLE 22; BROTHERS VOLCANOES 20 d WAVES MAROONS 2.

DIVISION 10

WAVES TEAL 13 d ALLOWAY GOLD 11; FUSION SANDHILLS 32 d BROTHERS TORNADOES 8.

DIVISION 11

FUSION FORCE 50 d BROTHERS AVALANCHES 15; ALLOWAY LAVENDER 16 d NATIVES HAWKS 5.

RUGBY LEAGUE

BUNDABERG BROADCASTERS A GRADE PREMIERSHIP

WALLAROOS 32 (Brad Wex 2, Shaun Collins 2, Bailey Robertson, Joel Cox tries; Jorden Kemble 4 goals) d WESTS PANTHERS 8 (Isaiah Bullard, Jensen Deamer tries).

PAST BROTHERS 22 (Danny Moran, Benaiah Kambanei, Aaron Hall, Logan Tanzer tries; Zak Bainbridge 3 goals) d HERVEY BAY SEAGULLS 18 (Daniel Goodwin, Dylan Crockford, William Walthall, Dion Bunyan tries; Jayden Johnson goal).

EASTS MAGPIES 28 (Trent Seeds 3, Matthew Craven, Vahiti Hopoi, Isaiah Gala tries; Matthew Craven 2 goals) d WAVES TIGERS 10 (Layton Chambers 2 tries; goal).

RESERVE GRADE

WALLAROOS 56 (Edward Booth 2, Zach Iker 2, Tin’Gira Robe-Tobane, Lee Muckan, Les Muckan, Jason Booth, Harley Youngberry, Huey Rainbow tries; Kynan Watson 8 goals) d WESTS PANTHERS 0.

HERVEY BAY SEAGULLS 34 (Ben Hudson 3, Robert Boon 2, Michael O’Shea tries; Ben Hudson 5 goals) d PAST BROTHERS 24 (Mitchell Clayton, Blake Mackinnon, Brendon McKeown, Justin Lewis tries; Brendon McKeown 4 goals).

EASTS MAGPIES 38 (Denim Rogers 3, Jackson Paulson, Dylan Zelinski, Jye Leet, Dylan Taylor tries; Jackson Paulson 5 goals) d WAVES TIGERS 4 (Daniel Elliott try).

UNDER-18

WALLAROOS 58 (Jonah MacDonald 3, Joel Cox 2, Ryder Cowie, Gideon Elu, Kayne Cooke, Bailey Mills, Roger Tobane, Kyle MacDonald tries; Noah Dawson 7 goals) d PAST BROTHERS 6 (Troy Clark try; Sam Thompson goal).

HERVEY BAY SEAGULLS 26 (Malachi Lawton 2, Tallis Murray, Chase Sutton, Dylan Bennett tries; Chase Sutton 3 goals) d WESTS PANTHERS 16 (Brad Clarke, Connor Black, Kynan Hard tries; Zander Kerr 2 goals).

BUNDABERG JUNIOR

UNDER-16

WESTS 22 (Corban Shearer, Lochlan Hillan, Lincoln Dwyer tries; Ryan Bugeja 2 goals) d HERVEY BAY 8 (Harry Armstrong, Eli Bailey-Ward tries).

UNDER-15

WAVES d BROTHERS ON FORFEIT

HERVEY BAY 20 (Jake Rosenberger 2, Noah Douglas-Denduck, Jordan Burke tries; Boedie Dwight, Andre Murray goals) d WESTS 8 (Sam Blomdale try).

UNDER-14

WAVES 22 (Preston Walsh 2 tries; Jimmy Gear 2, Preston Walsh goals) d MAGPIES 0.

HERVEY BAY 40 (Caleb Berthelsen 4, Braidan Houliston 2, Dane Gilmore tries; Michael Parsgaard 4 goals) d WESTS 6 (Brody Lake try; Hogan Cavanagh goal).

WALLAROOS 20 drew BROTHERS 20 (Ryan Bohl 2, Levi Monckton, Toby Collins tries; Cooper De Silva 2 goals).

UNDER-13

WAVES 36 (Malae Langsiu 2, Joshua Richards, Parkka Perrotta-Dowling, Taj Plath tries; Parkka Perrotta-Dowling 4 goals) d BEASTY BEARS 4 (Tyson Rizzo try).

WESTS 24 (Kyjuan Tanna 2, Beau Molo tries) d HERVEY BAY 8 (Rupeni Baravilala 2 tries).

WALLAROOS d BROTHERS ON FORFEIT

NORTHERN DISTRICTS

MEN

GIN GIN 60 (Shane Blair, Viliami Mollisi, Justin Johnson, Dion Fisher, Mitchel Hazzard, Maka Taliauli, Connor Boon, Cameron Ross 2, J Robertson tries; Cameron Ross 10 goals) d MIRIAM VALE 10 (Matthew Fennell, C Goldsworthy tries; Charles Hopf).

SOUTH KOLAN 34 (Corey Gough 2, P Tahaafi 2, Jackson Brown, Jacob Olive tries; Andrew Filo 5 goals) d AVONDALE 8 (Daniel Wendt, William Guest tries).

WOMEN’S LEAGUE TAG

AVONDALE TIGERS 24 (M Haupt, G Haupt 2, Sarsha Leeson 2, Nicole Curtis tries; Sara Atkinson 2 goals) d AVONDALE HORNETS 6 (BJ Wolfe try; Bethany Gapes goal).

Other sport stories: Local junior tennis players ace development series

LATEST NEWS

>