HomeSportWaves captain Chris Duff claims super seven wickets

Waves captain Chris Duff claims super seven wickets

Waves Captain Chris
Waves captain Chris Duff had a weekend to remember, claiming 7-7 against Brothers in Division 1 on Saturday and scoring an unbeaten 72 against East Bundy Magpies in Division 2 on Sunday.

Waves, Bundaberg, and Wide Bay captain Chris Duff spun his magic, claiming an amazing career-best 7-7 from nine overs to bowl the reigning champions to a 38-run victory over Brothers in their Bundaberg Cricket Rum City Foods Division 1 Premiership clash at Salter Oval on Saturday.

By the win, Waves clinched another minor premiership with two rounds remaining, while Brothers missed a golden opportunity to put themselves in a position to challenge for a finals berth, remaining in fourth and last position, with East Bundy Magpies moving into second spot at the expense of Norths with a 54-run victory over them in the other match of the round.

Waves were coming off their first loss in eight games and they were bowled out by Brothers for a modest 173 on the last ball of their 45th over, and they looked in trouble as Brothers openers Luke Solano (35) and Dylan Heycox (22) then made a good start in their chase.

But Dylan’s wicket, caught and bowled by Chris, triggered an implosion of 7-23 as the ultra-consistent Waves skipper cut a swathe of destruction through the innings, claiming seven straight wickets – of his next six, three bowled, one leg-before-wicket, and a stumping and a catch by wicket-keeper Jayden Larsen.

Spinners Luke Owen, Ryan Norton and Michael Loader then delivered the last rites with one wicket each.

Earlier, left arm paceman Jackson Rehbein had claimed the first three Waves wickets – of that trio – and Brothers continued on, doing a good job to restrict Waves to what was well under par by their own high standards, but the Brethren were frustrated by a 27-run last wicket stand between Jack Munro (20) and Ryan Maclean (15 not out) which ultimately proved crucial in the context of the game.

Chris put the icing on a red-letter double for the weekend by backing up in Division 2 on Sunday and showing his all-round talents with a classy unbeaten 72 to also guide already the already minor premiers to a four-wicket victory over the Magpies.

Back to Division 1, Magpies 45-year-old captain Dale Steele also led from the front with a signature unbeaten 55 as East recovered from 5-91 to reach a match winning total of 203.

In the absence of South Queensland Country pace spearhead Nathan Van Eekeren, change bowler Shannon Smith continued his outstanding all-round form for Norths with 6-28 from 7.2 overs, but they sorely missed Nathan.

Then Magpies’ former Queensland Country all-rounder Arden Lankowski claimed two early wickets to derail Norths in their chase, before Chamika Kotakadeniya removed big guns Brendan Handley and Chris Napper in his 3-26 from nine overs in just his second game in Bundaberg, and 56-year-old spinner Lachlan Donovan also continued his fine form, completing the route with 4-9 from 5.2 overs as Norths were sent packing for 149 in 39.2 overs.

Waves moved to 82.52 points, with East on 65.57, Norths 59.85 and Brothers 49.92.

As minor premiers, Waves will progress directly through to the grand final on 19th March, while the second and third placed teams will meet in the semi-final on 12th March.

Following a hat-trick of losses, Norths will secure a place in the finals if they can win at least one of their last two games against Waves and East respectively, but if they lose both, Brothers can still mathematically snatch third place from them, but they would need a dramatic turn-around to beat the Magpies this Saturday, then Waves in the last round.

SOFTBALL

Two-times defending champions Brothers United Firesticks missed a perfect chance to clinch another Coral Coast/Hervey Bay Softball A Grade Ladies minor premiership, going down to Bargara Bullets 10-8 at Brothers Sports Club on Sunday after having beaten them 13-5 at the same venue a day earlier.

United moved to 31 points, just one ahead of Waves Tsunamis, who defeated Terrors 13-4 in Hervey Bay on Saturday in their only game of the weekend.

With just this Saturday’s round 15 remaining, Bargara are in third place on 25, clear of Terrors on 22.

In A Grade Men’s, Waves Schooners remain in poll position, now on 36 points after a mixed weekend, accounting for Misfits 8-3 but succumbing to Terrors 3-2 in their Saturday double-header, but bouncing back to outgun cellar dwellers Brothers United Heat 9-1 on Sunday.

Maryborough/West consolidated second place, moving to 34 points with good wins over United Heat 6-5 on Saturday and Misfits 5-3 in the second game of their double-header on Sunday after battling out a 2-all draw with reigning premiers Terrors earlier in the day.

Terrors are next on 32 points, followed by Misfits 27 and United Heat 24.

Here are all the scores:

CRICKET BUNDABERG

RUM CITY FOODS DIVISION 1 PREMIERSHIP

WAVES 173 (Michael Loader 38, Jack Munro 20, Jackson Rehbein 8-1-21-3, Josh McInnes 9-2-24-2, Andy Porter 9-0-32-2) d BROTHERS 135 (Luke Solano 35, Dylan Heycox 22, Lachlan Heycox 21no, Harry Kuorikoski 20, Chris Duff 9-5-7-7).

EAST BUNDY MAGPIES 203 (Dale Steele 51no, Keegan Lankowski 35, Jesse Richardson 33, Lachlan Donovan 26, Shannon Smith 7.2-0-28-6, Chris Napper 6-0-28-2) d NORTHS 149 (Brendan Handley 34, Damian Turner 27no, Lachlan Donovan 5.2-1-9-4, Chamika Kotakadeniya 9-0-26-3, Arden Lankowski 8-2-30-2).

RUM CITY FOODS DIVISION 2 PREMIERSHIP

WAVES 6-138 (Chris Duff 72no, Noel Stitt 22, Ben Davey 5.3-2-21-2) d EAST BUNDY MAGPIES 134 (John Richardson 33, Kynan Hard 7-2-12-3, Damian Black 8-2-20-3, Ben Grey 6.3-0-28-2).

NORTHS 2-226 (Richie Sharman 99no, Dan Hunt 52, Todd Sommerfeld 48) d BROTHERS 9-224 (David Boge 82, Oliver Mathiesen 33, Jackson Rehbein 28ret, Mitchell Anderson 21, Damian O’Neall 7-0-23-3, Michael Penny 8-0-37-3).

RUM CITY FOODS DIVISION 3 PREMIERSHIP

EAST BUNDY MAGPIES 6-246 (Laurie McCloskey 59no, Will Barritt 47, Graham Werner 27no, Oliver Mathiesen 7-0-22-2) d BROTHERS 146 (Shannan Heycox 37, Scott Lamond 27, Will Barritt 7-1-26-4, Laurie McCloskey 6-1-28-2).

YMCA 1-118 (Joel Faint 59no, River Felstead 29) d WAVES 117 (Jack Kleidon 20no, Russell Baker 6-0-22-3, Lex Webster 4.5-0-18-2, Bailey Fagg 5-1-19-2).

NORTHS 8-121 (Michael Eade 46no, Jade Hyde 40, Martin Ryan 7-1-27-5, Jayden Santacaterina 4.5-0-36-3) d ISIS 118 (Jayden Santacaterina 29, Michael Eade 6.1-1-22-5, Liam Denning 7-2-15-2, Shaun Pinney 6-2-16-2).

RUM CITY FOODS JUNIOR CRICKET 3-16S PREMIERSHIP

BROTHERS PUMAS 7-137 (Beau Marshman 50no, Tom Sullivan 23, Lochlan Crack 6-1-14-3) d HERVEY BAY COLTS 5-121 (Brodie Loveridge 50no).

WAVES 3-222 (Kori Pope 133no, Sam Stuchbery 71) d ISIS 9-119 (Catherine White 36, Cooper Rehbein 20no, Ben Grey 5-1-12-2, Brodie Coates 6-2-16-2, Julie Munro 4-0-18-2).

YMCA/NORTHS MARAUDERS 7-205 (Lachlan Heycox 84, River Felstead 33, Josh Kelly 25, Nick Gilleatt-Jones 5-1-31-4, Lachlan Nitschinsk 3-0-23-2) d MARYBOROUGH 134 (Curtis Farrell 38, Nick Gilleatt-Jones 32, Ben Jones 27, Logan Eade 2-0-23-2, Josh Kelly 4-0-27-2).

RUM CITY FOODS JUNIOR CRICKET 3-14S PREMIERSHIP

NORTH BUNDY POWER 8-176 (Oliver Wendt 46ret, Cameron Manski 38no, Ferdy Jenner 32, I Yeomans 2-0-13-2, H Murree 4-1-14-2) d MARYBOROUGH 9-152 (H Murree 35ret, Brayden Jenner 4-0-13-2, Travis Kapernick 5-0-26-2).

WAVES 3-196 (Tahj Coates 83ret, Levi Faint 27ret) d NORTHS CHOPPERS 7-153 (Jordan Mather 45, Lachlan McDonald 36, Alex Stuchbery 6-2-25-3).

HERVEY BAY COLTS 6-221 (Brooke Kington 61, C Barr 45, Casey Schoene 1-0-9-2) d ISIS/BROTHERS MUSTANGS 6-180 (Ryley Gibbs 35ret, Henry Hirst 22no, Brooke Kington 2-0-15-2).

RUM CITY FOODS JUNIOR CRICKET 2 PREMIERSHIP

NORTHS SEI STRIKERS 7-183 (Beau Donnison 47ret, Zayde Kitching 34no, Corin Driver 24, Tyson Melein 5-0-13-2) d BROTHERS 6-142 (Zac Honor 27no, Daniel Walker 4-1-17-3, Rune Needer 4-0-19-2).

ISIS 6-169 (C Muggeridge 31ret, Ella Reece 30no, Zak Onoprienko 28no, Henri Clegg 5-0-19-3) d WAVES 108 (Ella Reece 2.1-0-12-2).

NORTHS AVENGERS 4-182 (Harry Elphinstone 45, Olivia Abell 22) d YMCA 7-128 (Archie Webster 40no, Lawson Baker 29no, James Baker 20, Jake Ferrara 4-1-13-2, Thomas Dwyer 4-0-21-2).

WIDE BAY CHAMPIONSHIPS

UNDER-14

BUNDABERG 6-316 (Tahj Coates 93, Oliver Wendt 63, Nic Delacy 45no, Levi Faint 35, Alex Stuchbery 25, Caelan Barr 10-1-58-2) drew FRASER COAST 4-76 (Charlie Steele 4-0-17-2).

UNDER-12

BUNDABERG 182 (Zak Onoprienko 40no, Tom Delacy 37, Wil Sanders 8-2-18-3, Lachlon Beasley 2-0-13-2, Ben Donald 6-0-44-2) d FRASER COAST 140 (Byron Kratzmann 51, Lachlan Pennell 26, Harry Elphinstone 7-0-27-3, Atlas Felstead 2.3-1-3-2, Samson Juster 6-2-4-2, Archie Webster 4-0-11-2).

SOFTBALL CORAL COAST/HERVEY BAY

A GRADE LADIES

Saturday: BROTHERS UNITED FIRESTICKS 13 d BARGARA BULLETS 5; WAVES TSUNAMIS 13 d TERRORS 4.

Sunday: BARGARA BULLETS 10 d BROTHERS UNITED FIRESTICKS 8.

A GRADE MEN

Saturday: WAVES SCHOONERS 8 d MISFIOTS 3; MARYBOROUGH/WEST 6 d BROTHERS UNITED HEAT 5; TERRORS 3 d WAVES SCHOONERS 2.

Sunday: MARYBOROUGH/WEST 2 drew TERRORS 2; WAVES SCHOONERS 9 d BROTHERS UNITED HEAT 1; MARYBOROUGH/WEST 5 d MISFITS 3.

B GRADE LADIES

Saturday: BROTHERS UNITED INFERNO 13 d BARGARA BANDITS 9; WAVES BREAKERS 12 d MISFITS 8; WAVES TIDAL WAVES 12 d TERRORS BLUE 6; WESTERN SUBURBS PANTHERS 13 d BARGARA LEOPARDS 10; TERRORS YELLOW 21 d WAVES SEASHELLS 10.

Sunday: BARGARA BANDITS 16 d WAVES SEASHELLS 1; MISFITS 15 d WESTERN SUBURBS COUGARS 4; WESTERN SUBURBS PANTHERS 21 d TERRORS YELLOW 7; WAVES BREAKERS 15 d BROTHERS UNITED CROSSFIRE 2; WAVES TIDAL WAVES 8 d BARGARA LEOPARDS 0.

B GRADE MEN

Saturday: WAVES CUTTERS 13 d TERRORS 8; WESTERN SUBURBS LYNX 6 d BROTHERS UNITED FLAME 3; TERRORS 4 d WAVES CRUISERS 0; BARGARA BULLS 13 d BROTHERS UNITED FLAME 0.

Sunday: WESTERN SUBURBS LYNX 14 d TERRORS 2; BARGARA BULLS 11 d WAVES CRUISERS 7; WAVES CRUISERS 14 d WAVES CUTTERS 6; BARGARA BULLS 2 drew BROTHERS UNITED FLAME 2.

UNDER-16

Saturday: TERRORS 21 d WAVES DRIFTERS 0; BARGARA BRONCS 19 d WESTERN SUBURBS LIONS 4; TERRORS 10 d WAVES WAVERIDERS 2.

Sunday: WESTERN SUBURBS LIONS 7 d TERRORS 6; WAVES WAVERIDERS 17 d WAVES DRIFTERS 6; BROTHERS UNITED TNT 7 d BARGARA BRONCS ON FROFEIT.

UNDER-14

Saturday: BARGARA BANDICOOTS 18 d WESTERN SUBURBS TIGERS 7; TERRORS 9 d WAVES TORPEDOES 6; TERRORS 18 d WAVES RIPTIDES 3.

Sunday: BROTHERS UNITED BLAZE 12 d BARGARA BANDICOOTS 7; WAVES TORPEDOES 14 d WAVES RIPTIDES 11; TERRORS d WESTERN SUBURBS TIGERS ON FORFEIT.

UNDER-12

Saturday: BARGARA BEARS 14 d WESTERN SUBURBS JAGUARS 5; TERRORS 10 d WAVES MARINERS 9.

Sunday: BROTHERS UNITED SPARKS 13 d BARGARA BEARS 2; TERRORS d WESTERN SUBURBS JAGUARS ON FORFEIT.

More sport news: Olympian Rebel Morrow to hold local clinic

Latest news

Recent Comments

CONNECT

30,657FansLike
4,005FollowersFollow
238FollowersFollow
61SubscribersSubscribe
>