HomeSportBrothers Bulldogs start Golden Jubilee year in style

CONNECT

30,657FansLike
4,005FollowersFollow
268FollowersFollow
61SubscribersSubscribe

Brothers Bulldogs start Golden Jubilee year in style

Brothers Bulldogs
Jaykob Gooder kicks one of his 3 goals in his Best on Ground performance for Brothers Bulldogs in their AFL Wide Bay Senior Men’s Premiership first round victory over Bay Power on Saturday.

After two seasons as whipping boys and failing to notch a competition point in the AFL Wide Bay Senior Men’s Premiership, Brothers Bulldogs started their Golden Jubilee year in style under comeback coach Brad Grogan with a 13.13 (91) to 4.6 (30) home victory over grand finalists of the past three years, Bay Power, on Saturday.

The Bulldogs trailed 1.1 to 1.0 at quarter-time, but they staked their claim with a 6.1 to 2.3 second term, and they went right on with the job, extending their lead with a 2.7 to 1.2 third period, before kicking 4.5, while keeping the Power scoreless in the run home.

Brett Kniese, formerly Muirhead, whom coach Brad said was an integral part of the Power’s 2018 Premiership, kicked four goals, but he was edged out for Best on Ground by former South Australian fellow club debutant Jaykob Gooder, who slotted three majors, while club stalwart Griffin Webb picked up two.

Brad and the whole club were naturally delighted with the effort, and he said they are looking forward to their clash with cross-town arch-rivals Across The Waves, also at “The Kennel” this Saturday, with the Eagles certain to be still smarting after they were blown away by reigning champions and their hosts Hervey Bay Bombers 16.14 (110) to 2.3 (15) on Saturday.

The Eagles however continued to sweep all before them in the Takalvans Senior Women’s Premiership with a tough 4.4 (28) to 1.4 (10) triumph over their hosts Gympie Cats on Saturday.

On the other hand, the Bulldogs’ Women were beaten but far from disgraced in a 12.6 (78) to 3.0 (18) defeat at the hands of Bay Power, who retained second place on percentages, ahead of the Bombers.

RUGBY LEAGUE

Easts Magpies are the only team with two wins after two rounds of the Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership after outgunning Waves Tigers 38-24 in a pulsating end-to-end duel at Salter Oval on Saturday with Wests Panthers 2016 premiership winger Delroy Tanner recording his second straight double in his comeback after two seasons off.

But he was edged out for the Railway Hotel Player of the Round by team-mate, former Maroochydore Swans hooker Lachlan Price, who was also among the tries in a polished all-round performance.

Easts Magpies
Easts Magpies powerhouse front rower Hayden Priestley makes a signature run in their win over Waves Tigers in the Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership at Salter Oval on Saturday.

It was also business as usual for their BRL A Grade Player of the Year and captain for the past two seasons, Matt Craven, who has taken on the added role of Coach this season and is playing in a new position in the second row, and he has got them running like clockwork.

But they face another test this week in the Battle of the Birds against Hervey Bay Seagulls, who improved on their first-up draw with the Tigers, to rack up a half-century against two-times defending champions Past Brothers, triumphing 54-32 at home at Stafford Park on Saturday to also assert themselves as genuine contenders.

Brothers did have centre Connor Jones sent off, charged with a dangerous tackle, but nothing could be taken away from the Seagulls, who were simply brilliant, with winger Jake Kearnan bagging a double, and electrifying halfback David Woodbridge racking up 22 points with two tries and seven conversions.

But their powerhouse second rower Max Shorter was their Man of the Match in a robust team performance, playing against his younger brother, 17-year-old Brad for the first time, with both wearing the No. 12 jersey.

FOOTBALL

Inspirational captain Josh Adcock again led from the front, hammering in four goals for the top of the table youthful United Park Eagles (UPE) in their Football Queensland Premier League Wide Bay Men’s 7-0 victory over SC Corinthians at Martens Oval on Saturday night.

They also downed Corinthians 1-0 in the Wide Bay Under-23 Men’s division.
Bingera bounced back in the Wide Bay Women’s League with a 5-1 victory over their hosts United Warriors with Madelyn McCracken striking three times and Melissa Sergiacomi finding the back of the net twice.

HOCKEY

2021 Bundaberg Hockey Division 1 Men’s Player of the Grand Final and Player of the Year Joel Latham grabbed a double as Waves Cities fought back from their first-up loss to All Blacks with a 5-0 shut-out of Raiders/Rovers at Hinkler Park on Saturday night.

However, their Division 1 Women continued their slow start to their quest for a hat-trick of titles, drawing with Raiders/Rovers 1-all.

All Blacks’ Women made it two wins from as many matches, disposing of Arrows/Athletics 2-1.

NETBALL

Champions of the past two seasons, Waves Gold continued on their winning ways in the Warren Family Homes Division 1 Premiership with a 55-47 win over Natives Aim Hearing Magpies in their third-round shoot-out at the Superpark on Saturday.

But the Magpies could also hold their heads high with a very competitive display.

Meanwhile, 2021 beaten grand finalists Brothers Hurricanes consolidated second place, proving too good for Waves Blue 58-37.

Here are all the scores:

AFL WIDE BAY

SENIOR MEN’S PREMIERSHIP
Round 2:
BROTHERS BULLDOGS 1.0, 7.1, 9.8, 13.13 (91) d BAY POWER 1.1, 3.4, 4.6, 4.6 (30).
Goals – Bulldogs: Brett Kniese 4, Jaykob Gooder 3, Griffin Webb 2, Ben Davis, Harrison Tancredi, Mitch Badrick, Corey Taylor.
Best – Bulldogs: Jaykob Gooder, Cody Woodrow, Brett Kniese, Benjamin Davis, Jack Sickerdick, Tyson Jater.
HERVEY BAY BOMBERS 2.6, 7.9, 12.11, 16.14 (110) d ATW EAGLES 0.0, 0.0, 1.2, 2.3 (15).
Goals – Bombers: Ben Holland 5, Michael Smith 4, Dylan Rowe 3, Rohan Smith 2, Matthew Duffy 2; Eagles: Jonathan Sattler, Jason Bethune.
Best – Bombers: Todd Baldwin, Jay Andrew, Cameron Baker, Ben Holland, David Lever, Beau Riordan; Eagles: Michael Blair, Lachlan Andrews, Damian McRae, Joshua Walker, Jonathan Sattler.
TAKALVANS SENIOR WOMEN’S PREMIERSHSIP
Round 7:
ATW EAGLES 0.1, 1.1, 2.3, 4.4 (28) d GYMPIE CATS 0.1, 0.3, 0.4, 1.4 (10).
Goals – Eagles: Taylor Jardine, Hayley Gash, Sage Roussety, Scout Strong; Cats: Brooklyn Warren.
Best – Eagles: Taylor Jardine, Rachael Jose, lana Morden, Elena Tyers, Kasey Stone, Scout Strong; Cats: Lillianne Chambers, Chelsea Warren, Jasmine Sternberg, Kiah Monk, Charlotte Blackwood, Shaylin Campbell.
BAY POWER 4.1, 8.4, 12.6, 12.6 (78) d BROTHERS BULLDOGS 1.0, 1.0, 3.0, 3.0 (18).
Goals – Bulldogs: Bo Tankey, Michala Collins, Tayah Hiscocks.
Best – Bulldogs: Bo Tankey, Mel Vanzetta, Tayah Hiscocks, Michala Collins, Kalina French, Josie Baker.
HERVEY BAY BOMBERS 18.12 (120) d MARYBOROUGH BEARS 0.1 (1).
RESERVES MEN
BAY POWER 3.2, 6.4, 6.8, 7.12 (54) d BROTHERS BULLDOGS 1.0, 1.0, 2.0, 2.0 (12).
Goals – Bulldogs: Joel Smith, Shannan Thomas.
Best – Bulldogs: Ethan Charlesworth, Matthew Wattie, Tyrone Trigg, Leslie Stocks, Eli Thomas, Shane Brady.
HERVEY BAY BOMBERS 6.1, 10.5, 13.8, 18.12 (120) d MARYBOROUGH BEARS 0.0, 1.0, 2.1, 2.1 (13).
FOOTBALL WIDE BAY
FQPL WB MEN
FRASER FLAMES 4 (Dylan Tredway 2, J Sams, M McKenna) d SUNBURY BLUES 0; UNITED PARK EAGLES 7 (Josh Adcock 4, Scott Bretag, Asher Markey, Fin Bath) d SC CORINTHIANS 0; KSS JETS 3 (Jacob Lynch 2, S Mitchell) d DOON VILLA 2 (J Neilsen, J Rapps).
FQPL WB WOMEN
KSS JETS 6 (Elaina Riebe 2, P Laurie, J McGrath, H Tonkin, C Bryan) d TINANA 0; BINGERA 5 (Madelyn McCracken 3, Melissa Sergiacomi) d UNITED WARRIORS 1 (J Rosman).
FQ WB U23 MEN
SUNBURY BLUES 2 d FRASER FLAMES 1; UPE 1 (Cody Pym) d SC CORINTHIANS 0.
WB NORTH DIVISION 1 WOMEN
SC CORINTHIANS 7 d ATW 1.
WB DIVISION 1 MEN
ATW 7 (Lachlan Brown 3, Matthew Gillis 2, Weston Giovannoni, Will Grima) d DIGGERS 1 (Harley Washington); UNITED WARRIORS 2 d BROTHERS-ASTON VILLA 1 (Casey Smith).
WB NORTH DIVISION 2 MEN
SC CORINTHIANS 7 (Lee Wilson 2, Brad Kalopong 2, Jimmy Toto, Jacob Smits, Justin Nichols) d UPE RED 0.
HOCKEY BUNDABERG
Round 2
U11s
Arrows Athletics 3 (Oliver Findlay 1, Hamish Cook 2) defeated All Blacks 0; Raiders Rovers 11 (Will Baldry 1, Alexis Smith 1, Isaac Figallo 1, Stella Dwyer 1, Levi Kendall 3, Beau Kendall 4) defeated Waves Cities 0
U13s
Arrows Athletics 9 (Hannah Taske 1, Freya Cook 1, Hamish Cook 1, Eddie Rayner 2, Tully Dorgan 4) defeated All Blacks 0; Raiders Rovers defeated Waves Cities by forfeit
U16s
Arrows Blue 6 (Julie Munro 1, Ben Wilson 1, Angus Rehbein 2, Eddie Rayner 2) defeated Waves Cities 2 (Connor Castelli 1, Brock Green 1); All Blacks vs Arrows Gold – 0-0 game drawn on forfeit by both teams
Division 2 Women
Arrows Athletics 6 (Sarah Bryant 1, Holly Smith 1, Freya Cook 1, Ruby Smith 1, Julie Munro 2) defeated All Blacks 0; Raiders Rovers 4 (Amanda Wightman 1, Chantal Baldry 3) defeated Waves Cities 0
Division 1 Women
All Blacks 2 (Jackki Greiner 1, Kellie Chanoff 1) defeated Arrows Athletics 1 (Michelle Wilson 1); Raiders Rovers 1 (Amanda Wightman 1) drew with Waves Cities 1 (Milee Flanders 1)
Division 2 Men
All Blacks defeated Arrows Athletics by forfeit
Division 1 Men
Waves Cities 5 (Jonty McMahon 1, Harrison Baldwin 1, Adam Harradine 1, Joel Latham 2) defeated Raiders Rovers 0
NETBALL BUNDABERG
WARREN FAMILY HOMES PREMIERSHIPS
DIVISION 1: WAVES GOLD 55 d NATIVES AIM HEARING MAGPI9ES 47; BROTHERS HURRICANES 58 d WAVES BLUE 37.
DIVISION 2: BROTHERS CYCLONES 46 d WAVES SILVER 21; ALLOWAY RED 34 drew WAVES RED 34; BROTHERS THUNDER 53 d FUSION SOLOMONS 25; NATIVES KOOKABURRAS 54 d WAVES ROYALS 25.
MASTERS: ALLOWAY GREEN 46 d BROTHERS TSUNAMI 40; NATIVES SWANS 50 d NATIVES MACAWS 30.
DIVISION 3: BROTHERS MONSOONS 45 d WAVES AQUA 24; BROTHERS LIGHTNING 42 d ALLOWAY YELLOW 34.
DIVISION 4 & 5: BROTHERS TORNADOES 46 d NATIVES LORIKEETS 17; NATIVES FIREBIRDS 43 d ALLOWAY MAROON 22; FUSION MAGIC SULTANS 29 d WAVES PINK 8; BROTHERS TWISTERS 26 d NATIVES PARROTS 21.
DIVISION 6: WAVES SAPPHIRES 42 d NATIVES PEACOCKS 8; WAVES EMERALDS 48 d FUSION BRENNAN O’DONNELL 21.
DIVISION 7: BROTHERS WILDFIRES 31 d NATIVES KINGFISHERS 27; BROTHERS TYPHOONS 24 d FUSION WESSEL PETROLEUM 20; ALLOWAY EMERALDS 26 d WAVES MAROON 9.
DIVISION 8: BROTHERS WHIRLWINDS 20 d WAVES TEAL 12; FUSION SANDHILLS 41 d BROTHERS VOLCANOES 19.
DIVISION 9 & 10: BROTHERS AVALANCHES 15 d WAVES JADE 1; FUSION SHIFT AUTO 26 d ALLOWAY LAVENDER 18; ALLOWAY GOLD 18 d NATIVES HAWKES 11.
DIVISION 11: BROTHERS BLIZZARDS 9 d FUSION PRECISION 8; ALLOWAY ORANGE 32 d NATIVES TOUCANS 5; BROTHERS HEAT 19 d WAVES FUCHSIA 4.
RUGBY LEAGUE BUNDABERG
BUNDABERG BROADCASTERS A GRADE PREMIERSHIP
Round 2:
EASTS MAGPIES 38 (Delroy Tanner 2, Dennis Johnson, Lachlan Price, Bennett Ooms-Ostineru, Matthew Craven, Caleb Van Lawick tries; Andreas Nona 5 goals) d WAVES TIGERS 24 (Timoci Naco, Jensen Deamer, Brendan Grills, Dan McLennan Sam Tobin tries; Layton Chambers 2 goals).
HERVEY BAY SEAGULLS 54 (Jake Kearnan 2, David Woodbridge 2, Jeremiah Pati, Fredrick Cobbo, Anthony Gray, Steven Dwyer, Travin Baumann, Malachi Lawton tries; David Woodbridge 7 goals) d PAST BROTHERS 32 (Jake Thompson 2, Mitchell Clayton, Royce Blair, Logan Tanzer, Jesse Clowes-Goodwin tries; Zac Dann 4 goals).
RESERVE GRADE
EASTS MAGPIES 32 (Marlon Johnson 2, Jackson Paulson, Dennis Johnson, Blake Aplitt, Kieran Phelps tries; Jackson Paulson 4 goals) d WAVES TIGERS 8 (James Tairawhiti, Caleb Tairawhiti tries).
HERVEY BAY SEAGULLS 54 (Ben Ryan, Sebastyn Currie, Tallis Murray, Ben Hudson, Ronald Fisher, Billy Carter, Michael O’Shea, Murphy Fitzgerald tries; Ben Hudson 7 goals) d PAST BROTHERS 8 (Jesse Clowes-Goodwin try).

Josh Adcock
United Park Eagles Josh Adcock struck four goals in their 7-0 white-wash of SC Corinthians in the Football Queensland Premier League Wide Bay Men’s clash at Martens Oval on Saturday.

More sport news: Bucca Weir Rowing Course to host state titles

LATEST NEWS

>