HomeSportMagpies pluck Hawks to firm up NDRL top spot

CONNECT

30,657FansLike
4,005FollowersFollow
248FollowersFollow
61SubscribersSubscribe

Magpies pluck Hawks to firm up NDRL top spot

magpies top spot
Hooker Connor Boon dashes from dummy-half in a signature super-efficient all-round performance for Gin Gin Hawks in their Northern Districts Rugby League clash with Miriam Vale Magpies at Tegege on Sunday

Miriam Vale Magpies took a three-point lead in the race for the Northern District Rugby League Men’s Minor Premiership, coming from 10 points down inside the last 10 minutes to snatch a 34-32 victory from the jaws of defeat against a valiant Gin Gin Hawks.

Despite losing their best player Tim McIntosh to injury early on and having Ryan Gerahty sent off with 32 minutes to go in their penultimate round “Battle of the Birds” showdown at Tegege on Sunday, they still got the job done.

Wrecking ball front rower Cole Crawford bagged a double for the Magpies, but they will still have to win at least one of their remaining two games, against South Kolan Sharks at Gin Gin and Avondale Tigers at home to clinch the minor premiership.

Meanwhile, Avondale Tigers remain last of the four teams on the ladder despite bursting out of the doldrums with exhilarating centre Paea Teu cutting loose with four tries to spearhead them to a 34-22 home ambush of the Sharks on Sunday.

Erin Mitchell achieved the same feat for Avondale Tigerettes in the Women’s League Tag, scoring all of their four tries in a 24-4 blitz of Agnes Water Marlins.

In the Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership, it was business as usual for Waves Tigers, continuing their outstanding form to notch their eighth straight victory with a 40-8 demolition of wooden spooners Wallaroos in their Round 14 showdown at Salter Oval on Saturday.

But they still will have to win their last two matches of the regular season against two times defending champions Past Brothers and Hervey Bay Seagulls respectively to clinch the minor premiership, after the Seagulls returned to their brilliant best on Saturday, breaking through for their first win in four games with a 60-0 whitewash of a much-depleted Wests Panthers at home at Stafford Park on Saturday.

For Wests, after being third on the ladder a few short weeks ago, they have dropped to fifth, now overtaken by sleeping giants Easts Magpies, who awoke from their slumber with a come-from-behind 26-16 triumph over the hot and cold Brothers in the later match at Salter Oval on Saturday night.

But for the Tigers, it took just two minutes for them to strike with no-frills hooker Mitchell Trims driving through under the posts, but Wallaroos stayed in the fight until half-time, trailing just 16-4 at the break, and while they never threw in the towel, Waves added a further four tries to one in the second stanza.

Brad Clarke, who was moved to the wing from five-eighth to accommodate the return of Jacob O’Shea from injury, and fellow Wests Panthers junior product and barnstorming second rower Lachlan Patterson each notched doubles, while centre Layton Chambers also continued his superb season, chalking up 16 points with one try and six conversions in a signature robust all-round performance.

For the Magpies, flashy centre Ratu Nawerecaqa, one of four recent Fijian recruits in the side, was among their try scorers and he took out the Railway Hotel Player of the Round, while two of his Countrymen were each also among the four-pointers, wing fliers Josateki Masibalavu and Aisake Masiwala.

Hockey

magpies top spot
Waves Cities’ Lewis Dexter goes on the attack in their Bundaberg Hockey Men’s showdown with Raiders/Rovers at Hinkler Park on Saturday

Riley Vowles was a match winner for Waves Cities I, completing a double to break a three-quarter time deadlock and clinch a 4-3 victory over a brave Raiders/Rovers in their Bundaberg Men’s clash at Hinkler Park on Saturday.

Cities established a 3-0 lead in the 21st minute, but Raiders/Rovers again proved themselves as legitimate challengers to the crown, drawing level with three goals in the space of 10 minutes in the third quarter, with Josh Crow opening their account, then striking again with the equaliser.

But the reigning premiers responded to the challenge, toughing out the win, although the result went right down to the wire.

Cities II however forfeited to All Blacks I, while Jake McCaig led the charge with a hat-trick of goals as Arrows/Athletics shot down All Blacks II 8-0.
Raiders/Rovers also triumphed in Division 1 Women, shutting out All Blacks 4-0 with Latoya Larsen featuring with two goals.

Arrows/Athletics also had a good win, with Bridget Stehbens a two-goal star as they accounted for struggling two-times defending champions Cities 3-0.

Football

Reigning Golden Boot Nykodah Smith, fellow prolific scorer Bryce Hibberd and new talent Zach Nicholas each bagged hat-tricks of goals as hosts and reigning champions Across The Waves (ATW) outclassed Doon Villa, white-washing them 11-0 in their Football Queensland Premier League Wide Bay Men’s clash on Saturday,
But 2021 beaten grand finalists United Park Eagles (UPE) consolidated fourth place, four points ahead of Bingera after battling out an epic 1-1 draw with them in their Club and Sponsors Day at Martens Oval on Sunday.

However, despite fielding a bare 11 players, Bingera joined UPE in equal-fourth place in the FQPL WB Women’s League with a tough 2-0 victory over them at Martens Oval on Friday night.

Here are all the scores:

AFL WIDE BAY

RESERVES MEN
ATW EAGLES 0.2, 1.3, 3.4, 4.5 (29) d BROTHERS BULLDOGS 0.0, 0.2, 1.2, 2.2 (14).
Eagles – Goals: Arty Richardson 4; Best: Levi Davis, Brodie Williams, Kyle Fagan, Arty Richardson, Baxter Stone, Lachlan McLeod.
Bulldogs – Goals: Corey Taylor 2.

FOOTBALL WIDE BAY

FQPL WB MEN
ATW 11 (Zach Nicholas 3, Nykodah Smith 3, Bryce Hibberd 3, Corey Leggett, Sam Meyer) d DOON VILLA 0.
UPE 1 drew BINGERA 1.
KSS JETS 4 (Troy Christophers 2, L Foster, J Lynch) d SC CORINTHIANS 1 (Josh Lunnon).
FQPL WB WOMEN
BINGERA 2 (Melissa Sergiacomi, Rebecca Kinsela) d UPE 0.
SUNBURY BLUES 6 (Kaitlyn Ryan 5, C Birch) d UNITED WARRIORS 0.
KSS JETS 10 (Sharon Smeijers 4, Jessica McGrath 3, Elaina Riebe 2, K Penrose) d DIGGERS 5 (Kalani Irwin 2, Heidi Walk 2, Kayla Duff).

FQ WB U23 MEN
ATW 8 (Preston Cox 4, Hayden Lobegeier 2, A Russo, J Mason) d DOON VILLA 0.
UPE 5 d BINGERA 2.

FQPL WB U15
SUNBURY BLUES 5 d UPE 0.
ATW 3 (Xavier Ulbl, Luca Brillante, Noah Briggs) d BAYSIDE STRIKERS 2 (F Barry 2).

WB NORTH DIVISION 1 WOMEN
SC CORINTHIANS 3 (Hayley Smits 2, Leisale Solomon 2) d ATW 1 (A Paciocco).
DIGGERS 7 (Maartje Van der horst 3, Lexi Taylor 2, H Dinsey) d BINGERA 1.
UPE RED 3 (A Daniels, H Myers, S Bretag) d BARGARA 1 (S Damico).

WB DIVISION 1 MEN
ATW 5 (Matthew Gillis 2, Blake Hunter 2, Lachlan Brown) d DIGGERS 0.
UNITED WARRIORS 5 (A Lee 2, J Landon, A Young, K McMaster) d BAV 1 (J Tekbiyik).
BARGARA 2 (A Fallon, J Anderson) d TINANA 1 (L McDonald).

WB NORTH DIVISION 2 MEN
ATW 3 (Mitchell Capuzzo 2, Noah Kerslake) d BAV 2 (Scott Ferguson, D Barlow).
GIN GIN 3 (Mikaele Hoponoa 2, A Lange) d DIGGERS GOLD 1 (T Ryan).
SC CORINTHIANS 6 (Bradley Kalopong 2, Jimmy Toto 2, M Rozuan, Lee Wilson) d UPE RED 1 (I Naocau).
DIGGERS GREEN 9 (Josh Barlow 4, Ky Barlow 2, Joe Sorbello, Mitchell Bluff, Lachie Arnicar) d BINGERA FIRE 0.
BINGERA CUTTERS 4 (Brad Weymouth 2, Connor Gordon, Jia Ru Toh) d BARGARA 2 (H Nowland, P Quarin)

WB NORTH U15 DIVISION 1
BINGERA 4 (Jack Gaston, Ethan McKeown, Liam Giles, Toby Houston) d ATW 2 (S Dexter, M Grima).

WB NORTH U13 DIVISION 1
BINGERA 9 (Riley Bennier 3, Cale Stayte 2, Zayde Kitching, Rowan Mitchell, Thomas Wendt, Brayden Jenner) d BARGARA HAMMERHEADS 1.

HOCKEY BUNDABERG

U11s
Raiders Rovers 4 (Stella Dwyer 1, Levi Kendall 3) defeated Arrows Athletics 3 (Hamish Cook 3)
Waves Cities 3 (Sophie Aitkenhead 3) defeated All Blacks 0

U13s
Raiders Rovers 2 (Molly Crow 1, Levi Kendall 1) drew with Arrows Athletics 2 (Tully Dorgan 2)
Waves Cities 10 (Ruby Potter 1, Lily Potter 1, Sophie Aitkenhead 1, Connor Castelli 2, Brock Green 2, Bailey Hall 3) defeated All Blacks 0

U16s
Raiders Rovers 4 (Dominic Wallace 1, Bayley Fagg 1, Hailey Kendall 2) drew with Arrows Athletics Blue 4 (Kira Bryant 1, Tully Dorgan 3)
All Blacks 1 (Kalen Wilke 1) defeated Waves Cities 0

Division 2 Women
All Blacks 2 (Kellie Chanoff 2) defeated Raiders Rovers 1 (Reegan Wightman 1)
Waves Cities 5 (Kris Flanders 1, Deanne Binder 1, Kylie Consen 1, Dahna Morrison 2) defeated Arrows Athletics 0

Division 1 Women
Raiders Rovers 4 (Susan Kendall 1, Jasmine Fagg 1, Latoya Larsen 2) defeated All Blacks 0
Arrows Athletics 3 (Nicky Pollock 1, Bridget Stehbens 2) defeated Waves Cities 0

Men
Waves Cities 2 forfeited to All Blacks 1
Waves Cities 1 – 4 (Lewis Dexter 1, Lachlan McLennan 1, Riley Vowles 2) defeated Raiders Rovers 3 (Riley Howard 1, Josh Crow 2)
Arrows Athletics 8 (Jack Beveridge 1, Harrison Gardiner 2, Liam Dorgan 2, Jake McCaig 3) defeated All Blacks 2 – 0

RUGBY LEAGUE BUNDABERG

BUNDABERG BROADCASTERS A GRADE PREMIERSHIP
Round 14:
WAVES TIGERS 40 (Brad Clarke 2, Lachlan Patterson 2, Mitchell Trims, Cody Maughan, Layton Chambers tries; Layton Chambers 6 goals) d WALLAROOS 8 (Shaun Collins, David Ball tries).
HERVEY BAY SEAGULLS 60 (Tyson Miller 3, Jeremiah Pati 2, David Woodbridge 2, Ben Hudson 2, Logona Vetemotu, Nick Collins tries; David Woodbridge 8 goals) d WESTS PANTHERS 0.
EASTS MAGPIES 26 (Josateki Masibalavu, Craig Bek, Mitchell Taylor, Aisake Masiwala, Ratu Nawerecaqa tries; Andreas Nona 3 goals) d PAST BROTHERS 16 (Kevin Sherriff, Tim Cole, Mat Templeman tries; Patrick Templeman 2 goals).

RESERVE GRADE
HERVEY BAY SEAGULLS d WESTS PANTHERS ON FORFEIT.
EASTS MAGPIES 52 (Dylan Zelinski, Netava Naruma, Jackson Paulson, Kalisito Gadekiniusiladi, Blake Aplitt tries; Jackson Paulson 8) d PAST BROTHERS 10 (Chelson Diggins, Brendon McKeown tries; Brendon McKeown goal).
WAVES TIGERS 28 d WALLAROOS ON FORFEIT.

UNDER-18
WESTS PANTHERS 28 (Trey Kerr, Keenan Dodswell, Zachary Zerafa, Harrison Brough, Noah Law tries; Zander Kerr 4 goals) d HERVEY BAY SEAGULLS 10
WALLAROOS 68 d WAVES TIGERS 0.
BUNDABERG JUNIOR HITZ FM 93.9 CHALLENGE CUPS

UNDER-16
WESTS 28 (Noah Law, Ezekiel Bullard, Ryan Consen, Lucas Brough, Reece Volz tries; Lucas Brough 4 goals) d HERVEY BAY SEAGULLS 22 (Iliesa Baravilala 2, Boedie Dwight, Jamall Nelson tries; Ethan Hore 2, Boedie Dwight goals).
WAVES 26 (Tom Morcom 2, Sebastyn Brennan, Lachlan Davies, Daniel Cavanagh tries; 3 goals) d BUNDABERG BROTHERS 14 (Joseph Doyle, Benny Medley, Connor Jeynes tries; goal).

UNDER-15
WAVES 12 (Robert Hadwen, Brody Allan, Preston Walsh tries) d BUNDABERG BROTHERS 8 (Kash Thomas, Toby Collins tries).

UNDER-14
WAVES 22 (Tyson Rizzo 3 tries; Taj Plath 2, Tyson Rizzo goals) d BUNDABERG BROTHERS 12 (Tom Elphinstone try).

UNDER-13
HERVEY BAY SEAGULLS 46 d WESTS 4 (Chase Martin try).
MARYBOROUGH BROTHERS 54 d MARLINS 0.
BUNDABERG BROTHERS 22 (Xander Bulbert try) d MAGPIES 16 (Hunter Rudd, Beau Galloway, Levi Hack tries; Levi Hack 2 goals).
WALLAROOS 44 d WAVES 6 (Beau Moxon try; Tye Critchlow goal).

NORTHERN DISTRICTS

MEN
MIRIAM VALE 34 (Ben Sneddon, Charles Hopf, Glenn Cox, Cole Crawford 2, Dylan Johnson tries; Ricky Noy 5 goals) d GIN GIN 32 (Afa Pogai 2, Chris Tosoni, Lino Lavelua, Mikaele Pahula, Neil Tuima tries; Rowan Sutton 4 goals).
AVONDALE 34 (Paea Teu 4, Tom Dexter, Senituli Napa’a, Sione Hoko tries; Paea Teu 2, Brendan Prossliner goals) d SOUTH KOLAN 22 (Patrick Kreis, Folau Latu, Boden Warren, Jack Kurtz tries; Cem Rohdmann 3 goals).

WOMEN’S LEAGUE TAG
AVONDALE TIGERETTES 24 (Erin Mitchell 4 tries; Bethany Gapes 4 goals) d AGNES WATER 4 (Georgia Abbott try).

Other stories: Youfor2032 on the hunt for local rising Olympic stars

LATEST NEWS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

>