HomeSportTigers eye Panthers in battle of the big cats

Tigers eye Panthers in battle of the big cats

Lachlan Patterson
Powerhouse Waves Tigers second rower Lachlan Patterson on the charge against Past Brothers in the Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership last week.

After consolidating second place and getting to within one point of leaders Past Brothers with a 26-12 victory over them last Saturday, Waves Tigers coach Antonio Kaufusi has said that they must win in their Rugby League Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership Battle of the Big Cats against Wests Panthers at Salter Oval at 6pm tomorrow to keep on track for a tilt at the minor title.

Brothers are on 15 points, with Waves now breathing down their necks on 14, with the Panthers prowling and moving to 12 points with a season defining 42-28 triumph over Eassts Magpies on the weekend, the Magpies on 11, and Wallaroos now on eight after their 116-1 humiliation of the poor Hervey Bay Seagulls.

Brothers will almost certainly beat the Seagulls in their 5pm encounter at Stafford Park Hervey Bay, while Wallaroos must win in their 4.15pm showdown with Easts to keep their top three hopes alive.

Brothers were again without a string of their big guns against Waves but while their youthful side tried hard, the Tigers were ruthless in defence and clinical overall, taking a 14-6 half-time lead with two tries late in the first half, including a crucial four-pointer to hooker Sam Tobin with 33 seconds remaining.

Sam completed a double in the second stanza, continuing his outstanding form week-in-week-out, while inspirational captain and front rower Reece Maughan also barged over for a try.

There were two half-centuries in the Northern Districts Men’s Premiership at Gin Gin on Saturday with flashy winger Anasa Tibia and centre Pita Rogosau each bagging doubles as South Kolan Sharks mauled Avondale Tigers 52-6, and new winger Wate Gaunavopu also crossing twice as leaders Isis Devils torched hosts Gin Gin Hawks 50-10.

Gin Gin however white-washed Isis 28-0 in the Women’s League Tag, with Jessica Galea running in three tries and Sam Tobin’s sister Ruby racking up 20 points with a pair of tries and four conversions, while Agnes Water Marlins outgunned Avondale 22-4.

Northern Districts have their bye round this weekend, with competition resuming at Miriam Vale next Saturday.       

Football

Across The Waves crashed out of the Australia Cup with a 7-1 Round 6 home loss to Cairns heavyweights Edge Hill United on Saturday after the Tigers put their stamp on the match with three first-half goals.

Hosts Bingera however edged out Sunbury Blues 2-1 in their McDonald’s Football Queensland Premier League Wide Bay Men’s clash on Saturday, while Cody Pym grabbed a hat-trick of goals and fearless captain Josh Adcock continued his high strike rate with a double to spearhead United Park Eagles (UPE) to a 5-2 win at Martens Oval on Sunday.

Bingera were big winners in their Women’s clash with Tinana 7-0, with Melissa Sergiacomi cutting loose with four goals and Madelyn McCracken also featuring with three.

Waves return to the WB Men’s League tomorrow, away to the Blues, while UPE are also away to the Jets, Corinthians meet Fraser Flames at Martens Oval at 6pm, and Bingera host Doon Villa at 7pm.

Waves’ Women are away to Tinana tonight, while tomorrow, Bingera host Doon Villa at 3pm, and the Jets play host to UPE.

Basketball

Bundaberg Autobarn Bulls flexed their muscle in the Basketball Queensland State League 2 Men’s division with a 111-69 home demolition of RedCity Roar on Sunday, with four players in the 20’s points, Aiden Potter (24), Ryan Wells (22), and Jesse Lomax and Luke Iacobucci with 21 each.

But Bundaberg Bears were beaten by Roar 57-47 in their Women’s showdown.

The Bulls are now in third place on the ladder, while the Bears slipped one spot to fifth.

Bundaberg will be at home again at Autobarn Arena this Sunday against Southern Districts Spartans, who are second on both Men’s and Women’s tables, at Noon and 10am respectively.

Hockey

A Rovers team will win the Premier League Women’s Grand Final at Maryborough Hockey Grounds at 6pm tomorrow with Bundaberg’s Raiders/Rovers up against the host city’s Granville Rovers.

The Women’s Bronze Medal match at 3.30pm will be an all-Bundaberg affair with Waves Cities up against reigning Bundaberg Division 1 champions Arr0ows/Athletics.

The Men’s decider at 7.15pm will be all-Maryborough with heavyweights Granville Tigers taking on CBR, while Cities will do battle with Magpies for the Bronze Medal.

AFL

Jayden Enever kicked two goals to guide Waves Eagles to a 7.8 (50) to 5.10 (40) home win at the expense of Bay Power in their AFL Wide Bay Senior Men’s Premiership duel on Saturday, while their Women powered on in their Takalvans Premiership title defence against the Bay 7.9 (51) to 1.1 (7).

Brothers Bulldogs also hosted Hervey Bay Bombers but while their Women came of age with Chloe Curtis kicking two majors in a 4.5 (29) to 2.3 (15) victory, their Men were put to the sword 14.20 (104) to 1.3 (9).

The Bulldogs’ Men’s and Women’s teams have byes tomorrow, with the Eagles’ Men and Women away to the Bombers.

Netball

Three-times defending champions Waves Gold again outclassed the Waves Blue side 63-25 in their Warren Family Homes Division 1 Premiership encounter to complex the mid-week split round at the Superpark on Wednesday night.

Brothers Hurricanes also rumbled against Natives Magpies 55-33, but Alloway Blue weathered Brothers Cyclones 47-25.

Fixtures return to the Saturday timeslot tomorrow, and in Division 1, at 5pm, Waves Blue bib up against Brothers Cyclones, and Natives Magpies take flight against Alloway Blue, before at 6.30pm, it will be a top-of-the-table classic between Waves Gold and Brothers Hurricanes.

Here are all the results from weekend:

AFL WIDE BAY

SENIOR MEN

HERVEY BAY BOMBERS 1.6, 6.11, 9.16, 14.20 (104) d BROTHERS BULLDOGS 1.2, 1.2, 1.2, 1.3 (9).

Bulldogs – Goals: Matthew Wattie. Best: Dylan Keam, Kyle Anderson, Jaykob Gooder, Harrison Hodgson, Michael Lovett, Matthew McArdle

WAVES EAGLES 4.0, 5.1, 5.4, 7.8 (50) d BAY POWER 0.3, 2.5, 3.8, 5.10 (40).

Eagles – Goals: Jayden Enever 2, Cody Davis, Fletcher Stone, Corey Taylor, Jayden Welsh, Klint Wagstaff.

TAKALVANS SENIOR WOMEN

WAVES EAGLES 3.0, 4.3, 5.4, 7.9 (51) d BAY POWER 0.0, 0.0, 1.1, 1.1 (7)

Eagles – Goals: Scout Strong 2, Kelly Blair; Best:  Scout Strong, Taylor Jardine, Jasmine Fagg, Rachael Jose, Sarah Enever, Georgia Ellis

BROTHERS BULLDOGS 0.0, 2.0, 3.2, 4.5 (29) d HERVEY BAY BOMBERS 1.1, 1.2, 1.3, 2.3 (15).

Bulldogs – Goals: Chloe Curtis 2, Mia Wochnik, Sharna Curtis; Best: Bo Tankey, Elsie Kerwin, Emily Kerwin, Chloe Curtis, Louise Schultz, Tayah Hiscocks.

RESERVE GRADE

WAVES EAGLES 9.8 (62) d BAY POWER 3.2 (20)

BROTHERS BULLDOGS 7.4 (46) d HERVEY BAY BOMBERS 3.8 (26).

U17 BOYS

HERVEY BAY BOMBERS 13.9 (66) d BROTHERS BULLDOGS 1.0 (6)

WAVES EAGLES 31.15 (64) d BAY POWER 0.4 (4).

UNDER-14 MIXED

BAY POWER 5.5 (35) d HERVEY BAY BOMBERS BLACK 2.9 (21).

HERVEY BAY BOMBERS RED 21.14 (66) d WAVES EAGLES 1.0 (6).

U12 MIXED

WAVES EAGLES 6.11 (47) d HERVEY BAY BOMBERS 4.2 (26)

BROTHERS BULLDOGS RED 13.20 (60) d MARYBOROUGH 0.0 (0)

BASKETBALL QUEENSLAND STATE LEAGUE 2

MEN

BUNDABERG AUTOBARN BULLS 111 (A Potter 24, R Wells 22, J Lomax 21, L Iacobucci 21, L Storey 6, T Laycock 4, M Frisby 3, M Ostrofski 3, B Jenkins 2, K Mullaney 2) d REDCITY ROAR 69

WOMEN

REDCITY ROAR 57 d BUNDABERG BEARS 47 (G Herbener 10, L Gleich 10, L Wells 9, A Muldoon 6, J Bentley 5, S Rehbein 4, K Giles 2, C Stenberg 1).

FOOTBALL QUEENSLAND PREMIER LEAGUE

AUSTRALIA CUP

EDGE HILL UNITED TIGERS 7 d ACROSS THE WAVES 0

WIDE BAY MEN

BINGERA 2 (Gary O’Donnell 2, Joel Haack) d SUNBURY BLUES 1

DOON VILLA 2 drew KSS JETS 2

UPE 5 (Cody Pym 3, Josh Adcock 2) d SC CORINTHIANS 2 (Caiden Brown, Nicholas Lunnon).

WIDE BAY WOMEN

KSS JETS 2 d DOON VILLA 0

BINGERA 7 (Melissa Sergiacomi 4, Madelyn McCracken 3) d TINANA 2

UNDER-23 MEN

SC CORINTHIANS 3 d UPE 2

KSS JETS 6 d DOON VILLA 3

BINGERA 5 d SUNBURY BLUES 0

UNDER-16

ATW 3 d UPE 2

BAYSIDE STRIKERS 7 d BARGARA WHITE 0

UNDER-13

FRASER FLAMES 2 d KSS JETS 1

BAYSIDE TORNADOS 3 d BARGARA JUST FREIGHT 2

WIDE BAY & FRASER COAST

DIV 1 MEN

UNITED WARRIORS 5 d TINANA 0

DIGGERS 6 (Rocky Nakoma 3, Cohen Kruger 2, Mitchell Bluff) d GRANVILLE 2

COMMUNITY COMPETITIONS

WIDE BAY NORTH DIV 1 WOMEN

ATW 4 d BINGERA 1

SC CORINTHIANS 3 d BARGARA 1

UPE 3 d DIGGERS 1

WIDE BAY NORTH DIV 2 MEN

BINGERA 1 drew ATW 1

GIN GIN 2 d SC CORINTHIANS 1

BAV 7 (Matthew Williams 3, Josh McInnes 2, Darcy Barlow, William Brosnan) d DIGGERS GOLD 0

BARGARA 3 drew DIGGERS GREEN 3

UPE GREEN 4 d UPE RED 2

WIDE BAY NORTH U16 DIV 1

BAV VILLAINS 10 (Harley La Morticella 4, Robert Ross 3, Jai Edey, Jaxon Drinnen, Shaile Findlay) d ATW 3

UPE 4 d BARGARA RED 1

BARGARA STINGRAYS 5 d DIGGERS 1

BINGERA FIRE 5 d BINGERA CUTTERS 0

WIDE BAY NORTH U13 DIV 1A

DIGGERS 4 d ATW RANGERS 0

BINGERA 8 d UPE 1

NETBALL BUNDABERG

WARREN FAMILY HOMES DIVISION 1 PREMIERSHIP

WAVES GOLD 63 d WAVES BLUE 25; ALLOWAY BLUE 47 d BROTHERS CYCLONES 25; BROTHERS HURRICANES 55 d NATIVES MAGPIES 33

DIVISION 2

WAVES RED 49 d WAVES SILVER 31; NATIVES KOOKABURRAS 38 d ALLOWAY RED 34; BROTHERS MONSOONS 47 d FUSION SANDHILLS 27; NATIVES EAAGLES 49 d BROTHERS THUNDER 34

MASTERS

ALLOWAY GREEN 41 d WAVES ROYALS 26; NATIVES SWANS 27 d BROTHERS TSUNAMI 21

DIVISION 3

FUSION WESSEL PETROLEUM 52 d NATIVES ROSELLAS 18; BROTHERS LIGHTNING 39 d ALLOWAY AQUA 23; NATIVES FIREBIRDS 45 d ALLOWAY MAROON 17

DIVISION 4

BROTHERS TORNADOES 46 d BROTHERS TWISTERS 25; FUSION FORCE 38 d NATIVES LORIKEETS 19

DIVISION 5

ALLOWAY YELLOW 27 d WAVES AQUA 22; BROTHERS WILDFIRES 44 d WAVES MAGENTA 4

DIVISION 6

BROTHERS TYPHOONS 59 d WAVES TEAL 14; BROTHERS VOLCANOES 29 d WAVES JADE 26.

LAD

WAVES SAPPHIRES 35 d WAVES EMERALDS 30; BROTHERS STORM 53 d FUSION BRENDAN O’DONNELL FENCING 33

DIVISION 7

WAVES CYAN 26 d BROTHERS AVALANCHES 15; ALLOWAY EMERALDS 36 d NATIVES HAWKS 6

DIVISION 8

ALLOWAY ORANGE 27 d FUSION FIRESTORM 8; BROTHERS BLIZZARDS 37 d WAVES PURPLE 3; BROTHERS HEAT 13 d NATIVES TOUCANS 10

DIVISION 9

FUSION FIREFLIES 30 d WAVES FUCHSIA 15; ALLOWAY PURPLE 24 d NATIVES PARROTS 4

DIVISION 10

WAVES VIOLET 43 d WAVES MAROON 1; ALLOWAY LILAC 34 d BROTHERS RAINDROPS 6

RUGBY LEAGUE BUNDABERG

BUNDABERG BROADCASTERS A GRADE PREMIERSHIP

WESTS PANTHERS 42 (Ilaiasi PONGI, Joshua TANNER 2, Zander KERR, Israel POWER, Gage LAIRD, Chris ROBINSON tries; Chris ROBINSON 7 goals) d EASTS MAGPIES 28 (Thomas COX, Bennett OOMS OTINERU 2, Ben HUDSON, Ratu NAWERECAQA tries; Sakiusa DREUNIMOLEA 2, Ben HUDSON 2 goals).

WALLAROOS 116 (S Jorden KEMBLE 2, Justin SINNETT 4, Bruce WAIA 4, Felix A Brown 2, Liam DOOLAN, Bailey ROBERTSON 3, Seth LAHERTY, Kynan Watson, David Ball 2 tries; Jorden KEMBLE 15, Liam DOOLAN goals) d HERVEY BAY SEAGULLS 1 (Manumalo Salue field goal).

WAVES TIGERS 26 (Tumeli NACO, James BROSNAN, Sam Tobin 2, Reece MAUGHAN' tries; Layton CHAMBERS 3 goals) d PAST BROTHERS 12 (Jayden Alberts, Trae Morrice tries; Bryden BLAIR, Ezekiel MONCKTON goals).

RESERVE GRADE PREMIERSHIP

WALLAROOS 62 d HERVEY BAY SEAGULLS 8

WESTS PANTHERS 32 d EASTS MAGPIES 18

WAVES TIGERS 14 d PAST BROTHERS 10.

BUNDABERG JUNIOR

UNDER-16

HERVEY BAY 18 d WALLAROOS 16

WAVES TIGERS 44 d WESTS 10.

UNDER-15

WESTS 24 d WAVES TIGERS 15

HERVEY BAY 24 d WALLAROOS 18.

UNDER-14

WALLAROOS 16 d WESTS 10

WAVES 12 drew MARLINS 12.

WESTS 18 d BUNDABERG BROTHERS 6

HERVEY BAY 32 d MAGPIES 6

MARYBOROUGH BROTHERS 32 d BUNDABERG BROTHERS 8

UNDER-13

WAVES 50 d CHILDERS 0

BUNDABERG BROTHERS BLUE 26 d HERVEY BAY 10

BUNDABERG BROTHERS WHITE 56 d MARYBOROUGH BROTHERS 6

NORTHERN DISTRICTS

MEN

South Kolan 52 (Anasa Tibia 2, Pita Rogosau 2, Sailosi Somia, Joeli Rokoua, Justyn Porter, Connor Cole, Phillip Lindsay tries; Cem Rohdmann 6, Ben Rayner, Connor Cole goals) d Avondale 6 (Jackson Brown try; Brendon McKeown goal).

Isis 50 (Kalsauma Oscar, Wate Gaunavopu 2, Zac Dann, Rhys Felgate, Riley Kearton, Tim Cole, Jake Thompson, Ashley Helmore tries; Wate Gaunavou, Brent Hass 5, Bailey Kimber goals) d Gin Gin 10 (J Danziger, Ratu Seru tries; Rowan Sutton goal).

WOMEN’S LEAGUE TAG

Agnes Water 22 (Georgia Abbott, Madison Walker, Kym McIntosh, Teika Keleher, Stella Burke tries; S Moran goal) d Avondale 4 (Britani Jones try).

Gin Gin 28 (Ruby Tobin 2, Jessica Galea 3 tries; Ruby Tobin 4 goals) d Isis 0

Other news:

LATEST NEWS

>