HomeSportTight race to secure BRL Minor Premiership

CONNECT

30,657FansLike
4,005FollowersFollow
246FollowersFollow
61SubscribersSubscribe

Tight race to secure BRL Minor Premiership

brl minor premiership
Livewire Lock Zac Dann makes a signature run for Past Brothers as they ended Waves Tigers’ nine-match winning streak in the Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership at Saturday.

The battle for the BRL A Grade Minor Premiership and third place, which ensures a double chance in the finals, will go down to the last games of the regular season this Saturday.

Waves Tigers missed the chance to secure No. 1 spot when their nine-game winning streak was ended in a 40-18 drubbing by Past Brothers in the penultimate round at Salter Oval on Saturday.

Waves are now just two points clear of Hervey Bay Seagulls, who humiliated their hosts Wallaroos 94-0 at Eskdale Park.

The Seagulls will host the Tigers at Stafford Park this Saturday, and a win would clinch the minor premiership as they now have a massive superior net points differential to Waves of 150.

On Saturday, two times defending champions Brothers shored up third position when they turned up the heat to tame the Tigers in the second half after scores had been locked at 12-all at oranges.

Brothers will however have to beat Wests at Salter Oval at 3 pm this Saturday to retain third berth after the Panthers were beaten by Easts 26-22 in the late game on Saturday, with the Magpies chalking up a hat-trick of victories after having recovered a run of six matches without a win, and moving to within one point of the Brethren.

Easts are almost guaranteed the points when they line up against Wallaroos at Eskdale Park at 5 pm this week, so the hot and cold Brothers must win against the Panthers to book a place in the Qualifying Final.

Brothers started well against Waves and established a 12-0 lead in even time, but the Tigers capitalized on a couple of mistakes by the premiers to level the scores on the half-hour.

However, barnstorming Brothers second rower Jake Thompson made an impassioned plea to his team-mates during the break to “give me the ball!”, and they answered his call, and he delivered in spades, repeatedly shedding tackles, and breaking the line to be heavily involved in each of their five tries in the second stanza in a Man of the Match performance.

Captain and front rower Kevin Sherriff and lock Zac Dann were also outstanding in a robust team performance, while five-eighth and 2015 Courier-Mail Medallist for the In Trust Super Cup Best and Fairest, Pat Templeman, also shone in just his third game for the club, scoring their first try with a touch of class, and finishing with 20 points from two ties and six conversions.

But Brothers’ challenge will be to repeat that performance week-in-week-out – something they have not yet been able to do this season but will have to in order to avoid a sudden death campaign in their quest for a hat-trick of titles.

Easts are also back on track, and while their explosive, recently recruited Fijian centres Aisake Masiwala and Ratu Nawerecaqa featured with twin doubles, it was their captain/coach and BRL A Grade Player of the Year for the past two seasons, Matt
Craven, who took out his first Railway Hotel Player of the Round award for the season.

It was, however, a day to forget for Roos, as the Seagulls toyed with them, with halfback David Woodbridge amassing a huge 42 points with three tries and 15 conversions to take his season points’ tally to 166, 48 more than second placed Layton Chambers, of Waves.

Powerhouse second rower Tallis Murray also grabbed three tries, with two each to second row colossus Dion Bunyan, winger Dominic Maguire, centre Griffin Lowe, and quiet achiever Tyson Miller.

Meanwhile, Miriam Vale Magpies clinched the Northern Districts Men’s Minor Premiership when reigning champions South Kolan Sharks forfeited their penultimate round top of the table clash to them on Saturday.

In the one Men’s match that was played, Avondale Tigers continued their late season resurgence, holding on to defeat their valiant hosts Gin Gin Hawks 26-22 after having led 22-0, and reclaiming third place on the ladder at the expense of the Hawks.

In the Women’s League Tag, the unbeaten Gin Gin Hawkettes powered on in their title defence, whitewashing Avondale Tigerettes 42-0 and Agnes Water Marlins 58-0 with new sensation Ruby Tobin claiming a pair of doubles.

Shannon Lavender-Horlyck and Karrie Hills also each notched a pair of four-pointers against the Tigerettes, and Jessica Galea, vintage veteran Jude Bust, and Mia Wochnick all achieved the same feat against the Marlins.

In between those two games, the Marlins edged out the Tigerettes 10-6 with Ebony Cooper a match winner with a two-try haul.

AFL

After nine losses to start their season, hosts Across The Waves Eagles kept their AFL Wide Bay Marquis Macadamias Senior Men’s Premiership finals hopes alive by toughing out their second straight win against Bay Power 8.7 (55) to 5.11 (41) at Frank Coulthard Oval on Saturday.

They remain in fourth and last place on the ladder but are now only two points behind the Power with four rounds to go.

Meanwhile, Brothers Bulldogs put in a very competitive performance in their top of the table showdown with their hosts Hervey Bay Bombers and were far from disgraced in a 9.9 (63) to 7.5 (47) loss.

Hockey

brl minor premiership
Lachlan McLennan bagged six goals as Waves Cities I white-washed All Blacks II in their Bundaberg Hockey Men’s clash at Hinkler Park on Saturday

Lachlan McLennan cut loose with six goals as reigning champions Waves Cities I outclassed All Blacks II 9-0 in their Bundaberg Men’s clash at Hinkler Park on Saturday.

All teams except Cities I played two games over the weekend as catch-ups from rain washouts.

Raiders/Rovers had a pair of wins, edging out Arrows/Athletics 4-3, and downing Cities II 7-0 with Colby Zahn leading the charge with a four-goal haul after being a match winner against Arrows with a double.

All Blacks I also savoured dual success, blunting Arrows 5-0 on Saturday, and their No. 2 side 8-3 on Sunday.

Raiders/Rovers again flexed their muscle in Division 1 Women, disposing of Arrows twice, 3-0 on Friday, and 3-1 on Saturday.

Battling two-times defending champions Cities played out a scoreless draw with All Blacks on Saturday.

Football

United Park Eagles (UPE) and Bingera both flew the flag high for Bundaberg in the Football Queensland Premier League Wide Bay Men’s and Women’s competitions on the week, with their teams in both categories each racking up good wins.

Harry Nasso and James Stromquist were joint Players of the Match as the UPE Men shored up fourth place, outgunning a brave SC Corinthians 3-1, while Lili Haster hammered in five goals as their Women blitzed Diggers 11-0 to also retain fourth berth, ahead of Bingera on goal difference, with both games at Martens Oval.

Bingera’s Men were too strong for Granville, romping home 7-2 to stay in fifth spot but still in contention, while Madelyn McCracken continued her red-hot form, striking three times as their Women accounted for United Warriors 4-0.

Here are all the scores:

AFL WIDE BAY

MARQUIS MACADAMIAS SENIOR MEN’S PREMIERSHIP
ATW EAGLES 1.0, 5.3, 7.6, 8.7 (55) d BAY POWER 1.4, 1.6, 3.8, 5.11 (41).
Eagles – Goals: Jason Bethune, Damian McRae, Jayden Enever, Michael Blair, Jonathan Sattler, Fletcher Stone, Billy Hawkes, Connor Stone; Best: Joshua Hayhoe, Travis Esmer, Ryan Bethune, Damian McRae, Fletcher Stone, James Gates.
Power – Goals: Thomas Burch 3, Trent Heard, Jarrod Stothard; Best: Matthew Schlein, Thomas Burch, Matt Saunders, Jobe Delahunty, Kevin Sims, Adam Mason.
HERVEY BAY BOMBERS 9.9 (63) d BROTHERS BULLDOGS 7.5 (47).
Bombers – Goals: Ben Holland 3, David Lever 2, Dylan Rowe, Hayden Telfer, Hudson Navez, Rikky Dunn; Best: Rikky Dunn, James Hickey, Michael Lewis, Jake Nagy, Brent Firth-Meldrum, Josh Challies.
Bulldogs – Goals: Tristan Taylor 2, Mitch Badrick 2, Harrison Tancredi, Jack Sickerdick, Kyle Anderson; Best: Cooper Tankey, Jaykob Gooder, Cody Woodrow, Jack Sickerdick, Tristan Taylor, Adam Harber.

RESERVES MEN
BAY POWER 0.1, 3.2, 4.6, 6.7 (43) d ATW EAGLES 0.1, 1.2, 3.3, 3.3 (21).
Eagles – Goals: Nigel Shield, Andrew McLaughlin, Craig Sephton.
BROTHERS BULLDOGS 8.7 (55) d MARYBOROUGH 4.1 (25).
Bulldogs – Goals: Corey Taylor 5, Lachlan Pfingst, Zak Mercieca, Bruce Garvie; Best: Joshua Dorron, Jay Rivett, Corey Taylor, Joel Fry, Joel Smith, Aaron Goodwin.

UNDER-17 BOYS
BAY POWER 3.2, 6.2, 7.7, 8.9 (57) d ATW EAGLES 2.1, 3.3, 3.3, 5.4 (34).
Eagles – Goals: Kaine Gould 2, Fletcher Stone, Baxter Stone, Chase Martin; Best: Joshua Dickson, Isak Hose, Chase Martin, Fletcher Stone, Kaleb Bentley, Tyrone Russell.
HERVEY BAY BOMBERS 20. 12 (87) d BROTHERS BULLDOGS 4.3 (27).
Bulldogs – Goals: Harrison Tancredi 2, Jesse Krenske; Best: Harrison Tancredi, Tyler Elworthy, Jesse Krenske, Eli Thomas, Payden Cooper, Jackson Cocks.

UNDER-14 MIXED
BAY POWER 8.4, 12.9, 14.15, 20.17 (137) d ATW EAGLES 0.0 (0).
Eagles – Best: Rhani Dodd, Daniel Russell, Kaleb Bentley, Zacariah James, Lara Beer, Eli Martin.
HERVEY BAY POWER 5.8, 15.11, 20.13, 22.17 (149) d BROTHERS BULLDOGS 0.0, 0.0, 0.0, 1.0 (6).
Bulldogs – Best: Frederic Collins, Maylee Wade, Nikita Clarey, Cooper Buckle-Perkins, Riley Collett, Jayla Tancredi.

UNDER-12 MIXED
HERVEY BAY BOMBERS BLACK 10.10 (70) d HERVEY BAY BOMBERS RED 3.1 (19).
BAY POWER 3.2, 4.3, 8.4, 10.8 (68) d ATW EAGLES 0.0, 2.0, 3.0, 3.1 (19).
Eagles – Goals: Edric Brown 2, Stephanie Roberts; Best: Edric Brown, Austin Wynn, Jordan Moriarty, Tommy Nagas Corowa, Dusty Johnstone, Elani Johnson.
BROTHERS BULLDOGS 4.6, 10.7, 13.9, 16.9 (105) d MARYBOROUGH 0.0, 0.0, 0.0, 1.0 (6).
Bulldogs – Goals: Caleb Box 3, Kane Anderson 2, Nullah Cloke, Jarryd Brady, Nate Wochnik, Lucy Timms, Luke Marlyn, Hayden Martin; Best: Caleb Box, Nullah Cloke, Cohen Rowe, Hudson Urquhart, Kane Anderson.

FOOTBALL WIDE BAY

FQPL WB MEN
UPE 3 d SC CORINTHIANS 1.
BINGERA 7 d GRANVILLE 2.
KSS JETS 2 d DOON VILLA 1.
FRASER FLAMES 7 d SUNBURY BLUES 1.

FQPL WB WOMEN
KSS JETS 10 d TINANA 0.
UPE 11 (Lili Haster 5, April Mathiesen, Imogen Brewer, Maddi Masterman-Smith, Alice Daniels, Renee Simpson) d DIGGERS 0.
BINGERA 4 (Madelyn McCracken 3, Melissa-Anne Gaston) d UNITED WARRIORS 0.

FQ WB U23 MEN
FRASER FLAMES 4 d SUNBURY BLUES 1.

FQPL WB U15
ATW 3 (Xavier Ulbl, Bowie Young, Noah Briggs) d SUNBURY BLUES 1.

WB NORTH DIVISION 1 WOMEN
ATW 7 (Ashlea West 3, Tarryn Crozier 2, C Canale, H Tapp) d BINGERA 0.
UPE RED 2 (K Brislane, S Bretag) d SC CORINTHIANS 0
DIGGERS 4 (Maartje Van der horst 3, L Taylor) d BARGARA 1 (A Ulbl).

WB DIVISION 1 MEN
BAV 2 (Jonathan Chapman, Casey Smith) d BARGARA 0.
DIGGERS 4 (Rocky Nakoma 2, Jamie Essam, Mitchell Bluff) d TINANA 2 (J Simpson, E Morris).
WB NORTH DIVISION 2 MEN

ATW 9 (Mitchell Capuzzo 5, Liam Kerslake 2, Will Harris, Ben O’Donnell) d BARGARA 0.
DIGGERS GREEN 7 (Josh Barlow 3, Mitchell Bluff 2, Joe Sorbello, Paul Barlow) d UPE RED 0.

WB NORTH U15 DIVISION 1
BAV 2 (Zed Peters 2) drew BARGARA 2 (Alex Wedel, Will Themsen).
UPE 3 (Huy Nguyen, Kobe Evans, Rama Martyn) d BINGERA 2 (Cameron Manski, Porter Lavender).

WB NORTH U13 DIVISION 1
DIGGERS 2 (Tyler Tripper 2) drew BAV 2 (Saraya McInnes 2).

HOCKEY BUNDABERG

Friday:
Div 1 Women
Raiders Rovers 3 (Hailey Kendall 1, Susan Kendall 1, Latoya Larsen 1) defeated Arrows Athletics 0
Men
Raiders Rovers 4 (Bayley Fagg 1, Hiro Namu 1, Colby Zahn 2) defeated Arrows Athletics 3 (Harrison Gardiner 1, Jack Beveridge 2)

Saturday:

U11s
Arrows Athletics 6 (Amity Hannay 1, Jessica Stehbens 1, Hamish Cook 4) defeated All Blacks 0
Raiders Rovers 20 (Pippa Elliott 1, Flynn Bock 1, Alexis Smith 1, Isaac Figallo 1, Stella Dwyer 2, Beau Kendall 2, Ellena Crow 4, Levi Kendall 8) defeated Waves Cities 0

U13s
Arrows Athletics 10 (Edward Rayner 1, Freya Cook 1, Charlie Hammond 1, Hamish Cook 1, Bridie Stehbens 1, Tully Dorgan 5) defeated All Blacks 0
Raiders Rovers 7 (Riley Simpson 1, Molly Crow 1, Courtney Kendall 1, Levi Kendall 1, Silvana Powell 3) defeated Waves Cities 0

U16s
Arrows Athletics Blue (5 (Edward Rayner 1, Liam Taske 2, Sam Kenny 2) defeated All Blacks 2 – Kalen Wilke 1, Landa Appo 1)
Raiders Rovers 11 (Courtney Kendall 1, Ashlyn Cislowski 1, Hailey Kendall 1, Emma Kendall 1, Josh Figallo 1, Bayley Fagg 2, Maddie Elliott 2, Silvana Powell 2) defeated Arrows Gold 2 (Tully Dorgan 2)

Div 2 Women
Waves Cities 2 (Deanne Binder 2) defeated All Blacks 0
Raiders Rovers 2 (Christine Grant 1, Angela Watson 1) defeated Arrows Athletics 1 (Grace Ferguson 1)

Div 1 Women
All Blacks 0 drew with Waves Cities 0
Raiders Rovers 3 (Abby Heffernan 1, Susan Kendall 1, Minka Elliott 1) defeated Arrows Athletics 1 (Nicky Pollock 1)

Men
Waves Cities 1 – 9 (Matthew Quaite 1, Jonty McMahon 2, Lachlan McLennan 6) defeated All Blacks 2 – 0
All Blacks 1 – 5 (Cody Sherlock 1, Martyn Edmunds 1, Dale Veivers 1, Isaac Wales 2) defeated Arrows Athletics 0
Raiders Rovers 7 (Dean Wightman 1, Josh Crow 2, Colby Zahn 4) defeated Waves Cities 2 – 0

Sunday:

U11s
All Blacks 13 (Callum McCulla 1, James Chetcuti 1, Chardonnay Barritt 1, Braydon Sinnamon 3, Lachlan McLaren 3, Eamon D’Albret 4) defeated Waves Cities 0
Raiders Rovers won by forfeit from Arrows Athletics

U13s
Waves Cities 17 (Monique Koosney 1, Brock Green 1, Lily Pashley 1, Chloe Clark 2, Cameron Callaghan 2, Connor Castelli 3, Bailey Hall 3, Thomas Rach 4) defeated All Blacks 0

U16s
Arrows Blue 4 (Sam Kenny 1, Ben Wilson 1, Bridget Stehbens 2) defeated Arrows Gold 2 (Tully Dorgan 2)
Raiders Rovers won by forfeit from Waves Cities

Div 2 Women
Arrows Athletics 1 (Hayley Kleidon 1) defeated All Blacks 0
Raiders Rovers won by forfeit from Waves Cities

Men
All Blacks 1 – 8 (Kalen Wilke 2, Tim Wales 2, Aaron Chanoff 2, Landa Appo 2) defeated All Blacks 2 – 3 (Dale Veivers 1, Steven Lane 2)

RUGBY LEAGUE BUNDABERG

BUNDABERG BROADCASTERS A GRADE PREMIERSHIP
Round 15:
PAST BROTHERS 40 (Pat Templeman 2, Connor Jones, Tyrell Priestley, Bryden Blair, Benaiah Kambanei, Zac Dann tries; Pat Templeman 6 goals) d WAVES TIGERS 18 (Lachlan Patterson, Brendan Grills, Cody Maughan tries; Layton Chambers 3 goals).
HERVEY BAY SEAGULLS 94 (David Woodbridge 3, Tallis Murray 3, Dominic Maguire 2, Tyson Miller 2, Dion Bunyan 2, Griffin Lowe 2, Ben Hudson, Scott Walthall tries David Woodbridge 15 goals) d WALLAROOS 0.
EASTS MAGPIES 26 (Aisake Masiwala 2, Ratu Nawerecaqa 2, Mitchell Taylor, Sakiusa Dreunimolea, tries; Andreas Nona goal) d WESTS PANTHERS 22 (Dan Tanner, Chris Robinson tries; Chris Robinson 3 goals).
RESERVE GRADE
PAST BROTHERS 32 (Matthew Horne 3, Jamie Turnbull 2, Josh Zweedyk tries; Andrew Filo 4 goals) d WAVES TIGERS 10.
EASTS MAGPIES 11 (Kyle Swallow, Dylan Zelinski tries; Kyle Swallow Aplitt goal, Danny Moran field goal) d WESTS PANTHERS 10 (Ashley Helmore, Lochlan Modrow tries; Ryan Sharpe goal).
HERVEY BAY SEAGULLS d WALLAROOS ON FORFEIT.

UNDER-18
PAST BROTHERS 38 (Toby Kelly 3, Chandler Richardson, Bailey Knapp, Ezekiel Munckton, Caio Kerr, Brad Shorter tries; Caio Kerr 3 goals) d WAVES TIGERS 8 (Broden Spanner, Blake Ward tries).
WALLAROOS 34 d HERVEY BAY SEAGULLS 6.
BUNDABERG JUNIOR HITZ FM 93.9 CHALLENGE CUPS

UNDER-16
BUNDABERG BROTHERS 16 (Dane Zardus, Connor Jeynes, Travis Larner tries; 2 goals) d WAVES 6 (Cooper Black try; Emmanuel Iboro goal).
HERVEY BAY SEAGULLS 22 (Jordan Wellington, Pita Tidmarch, Gabriel Plains, Jordan Hislop tries; Ethan Hore 3 goals) d WESTS 20 (Noah Law 2, Ezekiel Bullard, James Faulkner tries; Lucas Brough 2 goals).

UNDER-15
HERVEY BAY SEAGULLS 66 d WESTS 12 (Brody Lake, Darnell Saunders tries; Xavier Stanley 2 goals).
WALLAROOS 22 d WAVES 14 (Locklyn Morgan, Brody Allan, Nicholas De Lacy tries; Jimmy Gear goal).

UNDER-14
WESTS 26 (Beau Molo 2, Koda Lawley, Lael Lampton, Kyjuan Tanna, LeBron Tanner tries; LeBron Tanner goal) d HERVEY BAY SEAGULLS 24.
WALLAROOS 24 d WAVES 12 (Tahj Coates try; Taj Plath 2 goals).

UNDER-13
HERVEY BAY SEAGULLS 54 d MARLINS 0.
WALLAROOS 34 d MAGPIES 0.
MARYBOROUGH BROTHERS 28 d WAVES 10 (Joseph Griffies, Kobey Walsh tries; Tye Critchlow goal).
WESTS 18 (Nathan Eggmolesse, Blake Kraay tries; Nathan Eggmolesse goal) drew BUNDABERG BROTHERS 18 (Xander Bulbert 2 tries; goal).

NORTHERN DISTRICTS

MEN
MIRIAM VALE d SOUTH KOLAN ON FORFEIT.
AVONDALE 26 (Samson Dau, Paea Teu, Tom Dexter, Atonio Vito, Adam Bush, Frank Primavera tries; Sione Koko goals) d GIN GIN 22 (Afa Pogai, D Fischer, Rowan Sutton, Chris Tosoni tries; Rowan Sutton 3 goals).

WOMEN’S LEAGUE TAG
Game 1: GIN GIN 42 (Ruby Tobin 2, Shannon Lavender Horlyck 2, Jessica Galea, Karrie Hills 2, Mia Wochnik tries; Emma Collinson 5 goals) d AVONDALE 0.
Game 2: AGNES WATER 10 (Ebony Cooper 2 tries; Lisa Irving goal) d AVONDALE 6 (Carly Penny try; Bethany Gapes goal).
Game 3: GIN GIN 58 (Ruby Tobin 2, Shannon Lavender Horlyck, Jessica Galea 2, Jude Bust 2, Karrie Hills, Mia Wochnick 2 tries; Ruby Tobin 2, Emma Collinson 3, Karrie Hills 4 goals) d AGNES WATER 0

WIDE BAY OPEN WOMEN
BUNDABERG BEARS 20 d FRASER COAST CRUSHERS 4.

Other stories: Local students rub shoulders with NRL legends

LATEST NEWS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

>