HomeSportMum and daughter take a shot in winning hockey match

Mum and daughter take a shot in winning hockey match

Jessica Asnicar goes for goal in their Bundaberg Hockey Division 1 Women’s clash with All Blacks at Hinkler Park on Saturday.

Mother and daughter Angela and Jessica Asnicar were both among the scorers as reigning premiers Waves Cities powered on unbeaten in the Bundaberg Hockey Division 1 Women’s competition with a 9-0 white-wash of All Blacks at Hinkler Park on Saturday.

But another of their young guns Milee Flanders, playing along-side her mother Kristine, led the charge with a hat-trick of goals, while Anna Smith also featured with a double.

Raiders/Rovers  won the other Women’s match against Arrows/Athletics 3-1 with Amanda Wightman a match winner with a two-goal haul.

Dean Wightman also struck as Raiders/Rovers’ Division 1 Men also repelled Arrows 3-1.

Meanwhile, Waves Cities’ Men, who have been beaten grand finalists for the past four years, recorded their third straight big win over four-times defending champions All Blacks, this time 11-1 with Joel Latham on fire with five scorchers.

FOOTBALL

Across The Waves (ATW) and Fraser Flames further increased their joint-lead in the Wide Bay Premier League Men’s Division with more dominant wins in Round 12 on Saturday, with the former accounting for Sunbury Blues 5-2 in Maryborough, and the latter far too good for SC Corinthians at Martens Oval, getting home 6-0.

They are now each on 30 points, a massive 10 clear of Brothers-Aston Villa (BAV) who were surprisingly held to a 2-2 draw by 8th placed hosts KSS Jets on Saturday, while 2020 grand final victors United Park Eagles burst out of a form slump and moved back into the top four on 19 points with a 5-2 blitz of Doon Villa at Martens Oval.

Waves and Fraser both have 10 wins and 1 loss to their credit, with the Flames’ only defeat being a 6-1 thumping by Waves on 27th March, while Waves’ only hiccough was in the following round after the Easter break, being ambush by BAV 2-1 on 10th April.

The two heavyweights will meet again in three weeks’ time at Waves on 10th July, when the winner could strike a major blow in the race for the league championships.

Brothers Brendan and Jake Davis led the UPE revival on Saturday, each grabbing doubles.

In the Premier League Women’s Division, Sunbury Blues wrapped up the league championship with two rounds to go, edging out their hosts ATW 2-1 on Friday night, with UPE bowing out of the race for No. 1 position when they fell victim to KSS Jets 3-1 at Martens Oval at the same time.

Meanwhile, Bingera remained in fifth place but got to within one point of fourth seeds ATW with a 1-0 dispatch of cellar dwellers Tinana at Martens Oval on Saturday.

RUGBY LEAGUE

Jackson Brown wreaked havoc with four tries as the all-conquering South Kolan Sharks went on another feeding frenzy in the Northern Districts Premiership, downing their brave but outnumbered hosts Miriam Vale Magpies 48-18 in their Round 9 showdown at Gary Larson Oval on Saturday.

South Kolan Sharks player/coach Andrew Filo holds up a pass in a recent Northern Districts showdown with Miriam Vale Magpies. The two sides met again in Miriam Vale on Saturday with Andy again among a galaxy of stars as the Sharks continued to circle towards the premiership.

By the win, the Sharks sealed the minor premiership with three rounds to go, while in the earlier match on the program, Latu Vea bagged a hat-trick of tries as Gin Gin Hawks wrapped up second position on the ladder with a 52-24 demolition of two-times defending premiers Avondale Tigers.

The Hawks also continued their total domination of the Women’s league Tag, outclassing title winners of the past two season the Tigers 48-0 with doubles to Jessica Galea, who continued her white-hot form, and Karrie Hills.

AFL: Stalwart Griffin Webb kicked three goals, but it was another tough day at the office for the win-less Brothers Bulldogs in the Wide Bay Marquis Macadamias Senior Premiership, suffering another buffeting at the hands of 2019 champions, 2020 grand finalists and hosts Bay Power 15.16 (106) to 6.3 (39) on Saturday.

The Dogs were also soundly beaten by Power in Reserves, by 62 points.

NETBALL: Just one match was played in the Bundaberg Warren Family Homes Division 1 Premiership at the Superpark on Saturday, with Natives Magpies plucking Waves Blue 45-23 in their Round 9 clash.

It was the Magpies’ first win of the season as they reversed the result of their first clash with Waves Blue this year, when they went downing fighting 36-30.

Here are all the scores:

AFL WIDE BAY

MARQUIS MACADAMIAS SENIORS PREMIERSHIP

Bay Power 5.4, 8.5, 11.11, 15.16 (106) d Brothers Bulldogs 1.1, 3.3, 4.3, 6.3 (39).

BAY POWER – Goal Kickers: K. Cook 3, J. Fredericks 3, T. Burch 2, M. Saunders 2, R. Jordan, M. Walsh, Z. Kolar, T. Heard, J. Rivett. Best Players: J. Stothard, T. Heard, M. Antoney, K. Cook, D. Jinks, J. Agius

BROTHERS BULLDOGS – Goal Kickers: Griffin Webb 3, Andrew Wattie, Anthony Garland, Ben Davis. Best Players: Harry Hodgson, Griffin Webb, Ben Davis, Michael Lovett, Josh Conder, Joel Fry

RESERVES

Bay Power 4.1, 7.1, 10.4, 12.4 (76) d Brothers Bulldogs 0.0, 1.0, 2.1, 2.2 (14).

BAY POWER – Goal Kickers: J. Fredericks 4, C. Kingston 2, B. Fredericks, H. Salisbury, C. Miles, J. Rangi, K. Bugeja, L. Crack. Best Players: C. Miles, J. Mudge, H. Salisbury, K. Bugeja, G. Krohn, J. Rangi

BROTHERS BULLDOGS – Goal Kickers: Nicholas Barrett, Gary Browne. Best Players: Matthew Wattie, Andrew Wattie, Josh Wilkinson, Paul Timms, Joel Fry

UNDER-14

HERVEY BAY BOMBERS 17.17 (66) d BROTHERS BULLDOGS 1.0 (6).

BAY POWER 19.20 (134) d ACROSS THE WAVES 2.0 (12).

UNDER-12

BAY POWER 8.7 (55) d HERVEY BAY BOMBERS RED 3.4 (22).

HERVEY BAY BOMBERS BLACK 5.5 (35) d BROTHERS BULLDOGS 4.1 (25).

FOOTBALL WIDE BAY

PREMIER LEAGUE MEN

ATW 5 (Nicholas Chatfield, Nykodah Smith, Corey Leggett, Myles Jacobsen, own goal) d SUNBURY BLUES 2.

KSS JETS 2 (R Millward 2) drew BAV 2 (James Taylor, Michael Stayte).

UPE 5 (Brendan Davis 2, Jake Davis 2, Josh Adcock) d DOON VILLA 2.

GRANVILLE 7 (Jayden Bulmer 3, C Parry, J Bates, A Claybourn, A Beverley) d DIGGERS 1.

FRASER FLAMES 6 (B Wright 2, S Rankin 2, J Visentin, A Webb) d SC CORINTHIANS 0.

PREMIER LEAGUE WOMEN

SUNBURY BLUES 2 (S Philp, K Ryan) d ATW 1 (Lily Thatcher).

KSS JETS 3 (E Cardell, M Scholz, M Lung) d UPE 1.

BINGERA 1 (Madelyn McCracken) d TINANA 0

RESERVES MEN

ATW 7 (Zane Groves 3, Aden Simms, Aden Russo, Heath Hunter, Preston Cox) d SUNBURY BLUES 0.

UPE 4 (Finlay Bath 2, Asher Markey, Akil Ulahannnan) d DOON VILLA 0.

SC CORINTHIANS 5 (William Osborne 3, Josef Kozynacki, Craig Brown) d FRASER FLAMES 3 (E Sprake, R Hughes, L Larment).

KSS JETS 3 (G Barlogie, K Younie, C Isambert) d BARGARA 1 (Lawson Harman).

DIGGERS 2 drew GRANVILLE 2 (S Thomsen, C Cameron).

UNITED WARRIORS 3 (P McMaster 2, M Ferrier) d BINGERA 1.

MEN’S DIVISION 1 NORTH

BAV 2 (Will Brosnan, Tom Martin) drew ATW 2 (Mitchell Capuzzo 2).

DIGGERS 1 (Harley Washington) d UPE RED 0.

BINGERA 8 d GIN GIN 0.

SC CORINTHIANS 6 (Zach Richter 2, Michael Siccama 2, Craig Brown, Teo Nguyen) d BARGARA 4 (Tim Hart, Kamal Khatri, Kevin Maguire, Ryan Templeman).

WOMEN’S DIVISION 1 NORTH

SC CORINTHIANS 1 (Kate Connor) d ATW MASTERS 0.

DIGGERS 4 (Celeste Arsenault, Tayah Hiscocks, Heidi Walk, Chenae Watson) d UPE 2 (Caitlin Barker-Ross, Alice Daniels).

UNDER-14 NORTH

UPE RED 6 d DIGGERS 1 (Frajo Chelappadan).

UPE GREEN 7 d SC CORINTHIANS 0.

UNDER-13 NORTH

BARGARA 2 (Jordan Kadel, Wiel Custers) d UPE 1.

BAV VILLIANS 5 (Zedd Peters 3, Swarith Chand, Cassius Amey) d ATW UNITED 1.

UNDER-12 NORTH

ATW 2 (Liliana Brillante, Brad Lamont) d SC CORINTHIANS 0.

BARGARA HAMMERHEADS 4 d UPE 2 (Alissa Winkler, Koby Irvine).

BARGARA STINGRAYS 11 (Archer Morgan 3, Slater Avenell 3, Max Shuttleworth 2, Zephanian Spencer, Elias D’Amico, Brayth Burkitt) d BAV VILLANS 0.

BINGERA 7 (Zayde Kitching 2, Tayin Ogilvie 2, Rowan Mitchell, Beau Donnison, Brayden Jenner) d GIN GIN 2.

HOCKEY BUNDABERG

U11s

Raiders Rovers 3 (Beau Kendall 1, Levi Kendall 2) defeated Arrows Athletics 0

Waves Cities 7 (Ruby Potter 1, Cooper Pashley 1, Brock Green 5) defeated All Blacks 1 (Jai McDonald 1)

U13s

Raiders Rovers 4 (Emma Kendall 1, Mitchell Figallo 1, Levi Kendall 1, Riley Simpson 1) defeated Arrows Athletics 0.

Waves Cities 5 (Ava McCaig 1, Indianah Fidock 2, Campbell Baldwin 2) defeated All Blacks 0

U16s

Arrows Athletics 9 (Damon Pegg 1, Sam Kenny 1, Julie Munro 1, Angus Rehbein 2, Jake McCaig 4) defeated Raiders Rovers 1 (Riley Howard 1)

Waves Cities 8 (Jonty McMahon 1, Campbell Baldwin 2, Sam Aitkenhead 5) defeated All Blacks 4 (Kalen Wilke 1, Isaac Wales 3)

Division 2 Women

Raiders Rovers 2 (Olivia Wightman 1, Reegan Wightman 1) defeated Arrows Athletics 1 (Michelle Wilson 1)

Waves Cities 5 (Dahna Morrison 1, Jessica Asnicar 1, Kira McMahon 1, Anna Smith 2) defeated All Blacks 0

Division 2 Men

Waves Cities 2 (Lachlan McLennan 1, Matthew Quaite 1) defeated Arrows Athletics 1 (Gavan Pegg 1)

Arrows Athletics 5 (Martyn Edmunds, Harrison Gardiner 2, Gavan Pegg 2) defeated Raiders Rovers 3 (Josh Figallo 1, Riley Howard 2)

Division 1 Women

Raiders Rovers 3 (Latoya Larsen 1, Amanda Wightman 2) defeated Arrows Athletics 1 (Hannah Munro 1)

Waves Cities 9 (Jessica Asnicar 1, Ella McCaig 1, Angela Asnicar 1, Sarah Quaite 1, Anna Smith 2, Milee Flanders 3) defeated All Blacks 0

Div 1 Men

Raiders Rovers 3 (Dean Wightman 1, Colby Zahn 1, Matthew Darr 1) defeated Arrows Athletics 1 (David Wenban 1)

Waves Cities 11 (Jarred Taylor 1, Sam Aitkenhead 1, Adam Harradine 1, Jerry Burtt 1, Lachlan McLennan 2, Joel Latham 5) defeated All Blacks 1 (Isaac Wales)

NETBALL BUNDABERG

WARREN FAMILY HOMES DIVISION 1 PREMIERSHIP

NATIVES MAGPIES 45 d WAVES BLUE 23.

DIVISION 2

BROTHERS CYCLONES 46 d NATIVES SWANS 23; WAVES RED 31 d NATIVES EAGLES 25; ALLOWAY GREEN 35 d FUSION OCRETE 31.

DIVISION 3

BROTHERS THUNDER 38 d BROTHERS LIGHTNING 25; WAVES ROYALS 44 d NATIVES ROSELLAS 31.

DIVISION 4

BROTHERS TWISTERS 39 d BROTHERS MONSOONS 17; NATIVES PARROTTS 45 d ALLOWAY YELLOW 16.

DIVISION 5

WAVES PINK 31 d WAVES AQUA 28; NATIVES KOOKABURRAS 34 d NATIVES TOUCANS 21; ALLOWAY MAROONS 31 d FUSION MAGIC SULTANS 17.

DIVISION 6

WAVES SAPPHIRES 58 d FUSION PRECISION 31; WAVES SILVER 42 d NATIVES PEACIOCKS 36.

DIVISION 7

ALLOWAY AQUA 26 drew BROTHERS WILDFIRES 26; NATIVES LORIKEETS 18 d BROTHERS WHIRLWINDS 16.

DIVISION 8

WAVES DIAMONDS 36 d FUSION DANS ELITE AUTO 25; BROTHERS TYPHOONS 37 d ALLOWAY EMERALDS 31.

DIVISION 9

NATIVES KINGFISHERS 24 d BROTHERS VOLCANOES 13; FUSION SANDHILLS 30 d WAVES MAROONS 5.

DIVISION 10

BROTHERS AVALANCHES 15 d ALLOWAY GOLD 12; BROTHERS TORNADOES 25 d ALLOWAY LAVENDER 7; WAVES TEAL 28 d NATIVES HAWKS 2.

RUGBY LEAGUE

BUNDABERG JUNIOR

UNDER-16

WESTS 16 (Rhys Turnbull, Cayleb Johnson tries; Bailey Knapp goal) d BROTHERS 10 (Patrick Curtis, Jett Maher tries; Ezekiel Monckton goal).

UNDER-15

WAVES d HERVEY BAY ON FORFEIT.

BROTHERS 24 (Kai Bayley 2, Travis Larner, Kye Kuskey, Malachi Solomon tries; Blake Powter 2 goals) d WESTS 8 (Reece Volz try; Lucas Brough 2 goals).

UNDER-14

WAVES 34 (Logan Files 2, Riley Morcom, Brody Allan, Jimmy Gear tries; Preston Walsh 2, Jimmy Gear goals) d WALLAROOS 6.

BROTHERS 36 (Levi Monckton 3, Ryan Bohl, Oliver Smith, Toby Collins, Isaac Barrett tries; Jomar Gustilo 4 goals) d WESTS 0.

HERVEY BAY 34 (Braidan Houliston 4, Corey Bennett 2 tries; Michael Paarsgaard 3 goals) d MAGPIES 12 (Bentley Rizzo, Robert Hadwen tries; James Goodman-Jones, Robert Hadwen goals).

UNDER-13

WALLAROOS 38 d WAVES 10.

WESTS 18 d BROTHERS 14 (Jeremiah Solomon, Cooper Pampling, Charlie Packwood tries; Jeremiah Solomon goal).

HERVEY BAY 44 (Boyd Jagger 2, Kyle Katene, Tyson Love, Dylan Borsboom, Rhys Shepherd tries; Rhys Shepherd goal) d BEASTY BEARS 6 (Tyson Rizzo try).

NORTHERN DISTRICTS

MEN

Gin Gin 52 (Matthew Collier, Latu Vea 3, Viliami Molisi, Mitchell Hazard, Brody Orpin, Matthew Lawton, Shane Blair tries; Cameron Ross 8 goals) d Avondale 24 (Daniel Wendt, Billy Dau, Malcom Lambell, Samson Dau tries; Daniel Wendt 3 goals).

South Kolan 48 (Jake Evans 2, Montgomery Chapman-Dyne, Jackson Brown 4, Palavi Tahaafe, Folau Latu tries; Andrew Filo 4, Jake Evans 2 goals) d Miriam Vale 18 (Brendon Hornby, Mitchum Dawes, Dale Fischer, Tom Dahl tries; Robert Hughes goal).

WOMEN’S LEAGUE TAG

Gin Gin 48 (Judith Bust, Jessica Galea 2, Sharna Curtis, Lynn Paap, Kristy Orpin, Karrie Hills 2 tries; Emma Collinson 7, Judith Bust goals) d Avondale Tigers 0.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sports news

Recent Comments

CONNECT

29,191FansLike
4,005FollowersFollow
184FollowersFollow
61SubscribersSubscribe
>