HomeSportBowls results from across the region

Bowls results from across the region

lawn bowls Bundaberg
Lawn bowls results from around the Bundaberg Region.

Each Tuesday, Bundaberg Now will publish lawn bowls results from various clubs across the region.

If you would like to submit your club's results, email the team at news@bundabergnow.com.

BARGARA BOWLS CLUB

Results – Week ending 15th August

Sunday 8th August Round 3 Men’s “B” Grade Pairs – P. Pitt and L. Poulsen def R. Tonkin and G. Cahill; M Muller and P. Sexton def R. Monk and D. Harrison; K. Cook and R. Harvey def R. Hoiberg and B. McDermott; A. Poke and K. Dann def A. Johnson and N. Shaw.

Monday 9th August Turkey Pairs – Winners of Both Games: G. Weekes and J. See; runners up M. Troughton and K. Dann; 2nd runners up K. and G. Gallagher. Winners of First Game R. Harvey and P. Farrell; Winners of Second Game J. and J. Hillier.

Wednesday 11th August Turkey Pairs – Winners of Both Games: A. Poke and Jezza; runners up B. Macarmee and B. Taylor. Winners G. Thompson and A. Powell; Winners Second Game F. Plant and Blakey.

Thursday 12th August Mens Pairs or Triples – Winners R. Pettersen, G. Miles and M. Troughton; runners up M. Ramm, D. Stanton- Cook and M. Tonkin; 2nd runners up R. Hoiberg, V. Sauer and G. Hutchenson; 3rd runners up R. Tonkin, G. Gallagher and J. Jardine; 4th runners up C. Gallagher, P. Pitt and L. Poulsen; Sportsman’s T. Fauser and J. McInally; 2nd Sportsman’s B. Keddie, V. Douglas and V. Kehoe; 3rd Sportsman’s H. Dingle, J. and C. Fehlberg; 4th Sportsman’s Glen, K. Miction and S. Miwinski.

Saturday 14th August Men’s Pennants – Div 1 Moore Park def Bargara; Div 2 Bargara def A.T.W.; Div 3 Bargara def Moore Park; Div 4 Bargara def Woodgate.

Sunday 15th August Mens “B” Grade Pairs Semi- Finals – P. Pitt and L. Poulsen def M. Muller and P. Sexton; A. Poke and K. Dann def K. Cook and R. Harvey.

Coming Events:

Mondays Turkey Pairs: Open (Ladies, Men or Mixed) 12:30 Start. 2 Games of 11 Ends.

Tuesdays Ladies Social Bowls 12:30pm Start.

Wednesdays Turkey Pairs: Open (Ladies, Men or Mixed) 12:30 Start. 2 Games of 11 Ends.

Thursdays – Men’s Pairs or Triples 12:30pm Start.

Saturdays Men’s Pennants.

Sunday 22nd August Final Men’s “B” Grade Pairs  and Open Pairs (Ladies, Men or Mixed) 12:30 Start.

Find out more here.

bowls results
Moore Park Beach Bowls Club.

MOORE PARK BEACH BOWLS CLUB

THURSDAY RESULTS

WINNERS RAY TOWNSEN RINK

C. Pickering, G. Prichard, G. Neagle d. F. Peterson, G. Woodall, A. Massey

L. Haggart, I. Farmer, B. Shearing d. R. Figallo, J. McKechnie, B. Jones

WINNERS NORM TOWNSEN RINK

B. Klassen, G. Constable d. J. Chapman, R. Chapman

S. Carney, A. Schot, G. Skelly d. G. Blain, J. Jones, B. Jones

SPORTSPERSONS

N. Parry, R. Vanderwaal, B. Chandler d. D. Patterson, K. Parker, B. Barrett

OTHER GAMES

W. Barnett, A. Smith, G. Gunn d. K. Bromley, M. Sellman, T. Woodlock

B. Patterson, G. Carson, R. Death d. R. Stelfox, D. Gillam, L. Kronk

M. Carney, L. Mitchell, R. Chandler d. B. Greenwood, D. Ross, B. Sellman

G. McPherson, B. Kettles, B. Watson d. B. Sechtig, A. Nathan, B. Nathan

G. Charman, H. Schot, J. Figallo d. K. Stebhans, R. Claydon, P. Figallo

C. Grace, L. Williams, R. Kidd d. K. Diamond, K. Browne, S. Fryer

J. Parry, N. Charman, B. Harris d. R. Greenwood, D. Rowatt, B. Northover

SUNDAY COMP.

MIXED TRIPLES

B. Sechtig, A. Nathan, B. Nathan d. T. Quail, P. Fox, G. Gunn

B GRADE FOURS FINAL

G. Carson, G. Blain, L. Kronk, G. Constable d. A. Roylance, B.Patterson, J. McKechnie, B. Jones

OTHERS

J. Wilson, K. Browne d. R. Wilson, I. Farmer

G. Ceasy, B. Watson d. E. Watson, R. Death

K. Bromley, M. Kid, B. Klassen d. G. Hicks, J. Taber, R. Kid

Catch up with more bowls results from around the Bundaberg Region each Tuesday.

Other sport news: Stars emerge at schools athletics carnival

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sports news

Recent Comments

CONNECT

29,191FansLike
4,005FollowersFollow
195FollowersFollow
61SubscribersSubscribe
>