HomeSportAll the results from a big weekend of sport

CONNECT

30,657FansLike
4,005FollowersFollow
238FollowersFollow
61SubscribersSubscribe

All the results from a big weekend of sport

Across The Waves celebrate their epic victory over Frenchville in the Football Federation of Australia Cup fifth round on Saturday night

Across The Waves produced a superb team performance and overcame an injury-time equaliser from a highly questionable Frenchville penalty to defeat the Rockhampton giants 3-2 in extra-time in the Football Federation of Australia Cup fifth round at the Waves Sports Club on Saturday night.

Playing in just their third match for two months due to the Easter and May Day weekend breaks, washouts and a bye, Waves were predictably rusty in the first half, but they trailed just 1-0 at the break, thanks mainly to a string of superb saves from their 2021 Wide Bay Premier League Men’s Golden Glove of the Year Sam Collinson.

The crowd came alive when Bryce Hibberd scored a superb equaliser early in the second stanza, and they went delirious when Brendan Davis ran on to a superbly placed through ball and hammered it past the keeper in a one-on-one midway through the half.

A pulsating end to end duel continued but Waves were hailed the winners until the referee awarded a Frenchville penalty after a long deliberation with one of the linesmen, and they converted from the spot with seconds remaining.

Neither team was able to break the deadlock through the first 15-minuute half of extra time, but Waves regained the lead from what also looked a fortuitous penalty early in the second half of extra-time, with inspirational captain Callum Hillier stepping up to the spot and firing it home.

The battle continued to the end as fatigue set in among all players who were running on empty, but Sam Collinson again came to the fore several times to protect their lead.

Waves coach Peter Bock praised all his players on a famous victory, also overcoming adversity to progress to a sixth-round showdown with Magpies Crusaders United in Mackay this Saturday night.

Locally in the Football Queensland Premier League Wide Bay division, a number matches in Maryborough and Hervey Bay were again postponed due to waterlogged fields, but Bingera’s Men completed four straight victories against Fraser Coast teams, downing Doon Villa 2-0 at Martens Oval on Saturday night.

Bingera’s Women also outgunned Tinana 8-0, while United Park Eagles (UPE) edged out KSS Jets 3-2, both at Martens Oval, while Diggers were burnt by Fraser Flames 11-2.

Rugby League

Waves Tigers’ Jacob O’Shea makes a signature run against Wests Panthers in their Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership clash at Salter Oval on Sunday

After Wallaroos’ home game against Wests Panthers in the Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership a week earlier was abandoned due to the water-logged grounds and declared a draw, while the two matches in Bundaberg at Salter Oval the next day were played, the same thing happened for Hervey Bay Seagulls’ home clash with Easts Magpies on Saturday, while Sunday’s two matches at headquarters went ahead.

Sunday was another nightmare for two-times defending champions Past Brothers, suffering a shock 36-30 loss to 2021 wooden spooners Wallaroos, who breathed life into their campaign after having been battered from pillar to post in their first four games this season, notching just 48 points while conceding a massive 200 and being forced to forfeit their other match due to a Covid outbreak within the club.

Roos remain in last place with just three points with eight rounds to go, but they are now only three behind Brothers, with Hervey Bay picking up one draw point to move to 10 and retain their position on top of the ladder, but they are now just one point in advance of the emerging Waves Tigers, who defeated Wests for the second time this season in the Match of the Day on Sunday with a well executed 28-16 victory.

Wests were joined on seven points by Easts, with the Magpies also awarded one draw point, and they moved ahead of the Panthers on net points differential.

The Tigers had six individual try scorers, including two of the trio they recruited from the Panthers this season, centre Jensen Deamer and halfback Brendan Grills in his return from injury, while their other former Panthers gun, powerhouse second rower Lachlan Patterson also had a whale of a game.

The Tigers put their stamp on the match, establishing a 20-10 half-time lead, and they withstood just about everything the Panthers threw at them in the second stanza, securing the points with two more unconverted tries.

In a robust team performance, uncompromising front rower Tom Akers was a deserved recipient of the Railway Hotel Player of the Round.

In the Northern Districts, hosts South Kolan Sharks powered on in their Men’s title defence with club stalwart captain and front rower Jacobb Olive leading from the front with a hat-trick of tries in a 58-8 mauling of a depleted Avondale Tigers.

Earlier, an also undermanned Gin Gin Hawks played their hearts out, but they remain without a win after going down to Miriam Vale 28-20, with the Magpies notching their third straight victory.

In the Women’s League Tag, Agnes Water Marlins notched their first win in their comeback season, accounting for Avondale Tigerettes 24-8.

Netball

It was a red-letter day for the Brothers Club in Bundaberg Netball’s Warren Family Homes Premierships First Nations Round at the Superpark on Saturday, culminating in their Hurricanes team ending the two-year winning streak of Waves Gold in Division 1, defeating them 49-47.

But Waves’ other Division 1 side, Blue, had a rare win, at the expense of Alloway Blue 47-42.

Seven other Brothers teams were also successful on the day, Monsoons and Lightning (Division 3), Twisters (D4), Storm (D6), Volcanoes and Whirlwinds (D8), and Heat (D10), while their Twisters’ D5 side had a draw.

Hockey

Two-times defending champions Waves Cities continued to struggle in the Bundaberg Division 1 Women’s league, going down to Arrows/Athletics 2-0 at Hinkler Park on Saturday.

But Raiders/Rovers again flexed their muscle, overpowering All Blacks 8-1 with a double to Latoya Larsen.

It was also a disappointing weekend for All Blacks in the Men’s competition, with their No. 1 side forfeiting to Cities, and No. 2 outfit white-washed by Raiders/Rovers 16-0, with Josh Crow having a field day with four goals, and Hiro Namu, Dean Wightman, and Colby Zahn each striking three times.

Arrows’ Men went down to Cities II 2-0.

Here are all the scores:

FOOTBALL WIDE BAY

FQPL WB MEN
BINGERA 2 d DOON VILLA 0.

FQPL WB WOMEN
BINGERA 8 d TINANA 0; FRASER FLAMES 11 d DIGGERS 2; UPE 3 d KSS JETS 2.

FQ WB U23 MEN
KSS JETS 2 d UPE 1; BINGERA 5 d DOON VILLA 2.

WB NORTH U15 DIVISION 1
BARGARA WHITE 4 d BARGARA RED 2; UPE 2 d DIGGERS 1; BAV 5 d ATW 4.

WB NORTH DIVISION 1 WOMEN
BARGARA 5 d BINGERA 0.; BAV d DIGGERS ON FORFEIT; UPE RED 4 d ATW 2.

WB DIVISION 1 MEN
DIGGERS 2 d TINANA 1; BAV 1 drew BARGARA 1

WB NORTH DIVISION 2 MEN
ATW 5 d BINGERA CUTTERS 2; BAV 0 drew BINGERA FIRE 0; DIGGERS GOLD 2 drew DIGGERS GREEN 0; GIN GIN 3 d UPE RED 2; UPE GREEN 4 d SC CORINTHIANS 3.

WB NORTH U13 DIVISION 1
BARGARA STINGRAYS 11 d BAV 0; ATW 10 d DIGGERS 0; BINGERA 11 d BARGARA HAMMERHEADS 0.

HOCKEY BUNDABERG

U11s
Arrows Athletics 4 (Oliver Findlay 1, Hamish Cook 3) defeated All Blacks 1 (Brayden Sinnamon)
Waves Cities 5 (Lilly Pashley 2, Sophie Aitkenhead 3) defeated Raiders Rovers 3 (Levi Kendall 1, Beau Kendall 2)

U13s
Arrows Athletics 9 (Hamish Cook 1, Freya Cook 1, Eddie Rayner 3, Bridie Stehbens 4) defeated All Blacks 0
Raiders Rovers 4 (Riley Simpson 1, Levi Kendall 1, Beau Kendall 1, Molly Crow 1) defeated Waves Cities 3 (Connor Castelli 1, Thomas Rach 1, Sophie Aitkenhead 1)

U16s
Arrows Blue 4 (Julie Munro 1, Liam Taske 3) defeated Raiders Rovers 2 (Bayley Fagg 2)
Waves Cities 1 (Indianah Fidock 1) defeated All Blacks 0

DIV 2 WOMEN
Waves Cities 2 (Gabi Aitkenhead 1, Indianah Fidock 1) defeated Arrows Athletics 0
Raiders Rovers 4 (Kerri-Anne Lund 1, Alana McManus 1, Maddie Elliott 1, Chantal Baldry 1) defeated All Blacks 0

DIV 1 WOMEN
Arrows Athletics 2 (Grace Ferguson 1, Malanie Stehbens 1) defeated Waves Cities 0
Raiders Rovers 8 (Hayley Kendall 1, Susan Kendall 1, Annalea Vowles 1, Naomi Paulsen 1, Abby Heffernan 1, Reegan Wightman 1, Latoya Larsen 2) defeated All Blacks 1 (Erin Greenwood)

MEN
All Blacks 1 forfeited to Waves Cities 1
Waves Cities 2 – 2 (Jarred Taylor 1, Josh Rach 1) defeated Arrows Athletics 0
Raiders Rovers 16 (Riley Howard 1, Damon Pegg 2, Hiro Namu 3, Dean Wightman 3, Colby Zahn 3, Josh Crow 4) defeated All Blacks 2 0

NETBALL BUNDABERG

WARREN FAMILY HOMES PREMIERSHIPS
DIVISION 1: BROTHERS HURRICANES 49 d WAVES GOLD 47; WAVES BLUE 47 d ALLOWAY BLUE 42.
DIVISION 2: WAVES ROYALS 34 d ALLOWAY RED 33; NATIVES EAGLES 42 d WAVES SILVER 33.
MASTERS: ALLOWAY GREEN 37 d NATIVES MACAWS 23; NATIVES SWANS 65 d BROTHERS TSUNAMI 20.
DIVISION 3: BROTHERS MONSOONS 52 d WAVES AQUA 27; BROTHERS LIGHTNING 47 d ALLOWAY YELLOW 36.
DIVISION 4: BROTHERS TWISTERS 23 d BROTHERS TORNADOES 22; ALLOWAY AQUA 38 d NATIVES PARROTS 17; NATIVES FIREBIRDS 53 d ALLOWAY MONSOON 24.
DIVISION 5: WAVES PINK 24 d NATIVES LORIKEETS 17; BROTHERS WILDFIRES 34 drew FUSION MAGIC SULTANS 34.
DIVISION 6: BROTHERS STORM 53 d WAVES SAPPHIRES 37; FUSION BRENDAN O’DONNELL 34 d NATIVES PEACOCKS 25.
DIVISION 7: NATIVES KINGFISHERS 37 d FUSION SANDHILLS 26; FUSION WESSEL PETROLEUM 43 d ALLOWAY EMERALDS 12.
DIVISION 8: BROTHERS VOLCANOES 42 d WAVES MAROONS 12; BROTHERS WHIRLWINDS 24 d ALLOWAY GOLD 3.
DIVISION 9: WAVES TEAL 28 d NATIVES HAWKS 19; ALLOWAY LAVENDER 21 d BROTHERS AVALANCHES 16.
DIVISION 10: WAVES FUCHSIA 29 drew FUSION PRECISION 29; BROTHERS HEAT 19 d NATIVES TOUCANS 3; ALLOWAY ORANGE 28 d BROTHERS BLIZZARDS 8.

RUGBY LEAGUE BUNDABERG

BUNDABERG BROADCASTERS A GRADE PREMIERSHIP

Round 8:
HERVEY BAY SEAGULLS v EASTS MAGPIES – ABANDONED DUE TO WATERLOGGED FIELDS.
WALLAROOS 36 (Jackson Gouge 2, Bailey Eckert 2, David Ball, Jonah McDonald tries; Jackson Gouge 6 goals) d PAST BROTHERS 30 (Kevin Sherriff 2, Jake Thompson 2, Tom Kronk tries; Zak Bainbridge 5 goals).
WAVES TIGERS 28 (Delai Moto, Mitchell Trims, Jensen Deamer, James Brosnan, Cody Maughan, Brendan Grills tries; Layton Chambers 2 goals) d WESTS PANTHERS 16 (Shaun Ezzy, Paea He Lotu Taulanga, Chris Robinson tries; Chris Robinson 2 goals).

RESERVE GRADE
WESTS PANTHERS 36 (Zachary Zerafa 2, Phillip Lindsay 2, Matthew Collier, Dylan Harradine-Hall, Will Holder tries; Dylan Harradine-Hall 4 goals) d WAVES TIGERS 6 (Robert Foster try & goal).
PAST BROTHERS 60 (Brendon McKeown 3, Dritan Zoto 2, Dave Richardson, Mathew Templeman, Jesse Clowes-Goodwin, Blake MacKinnon, Robert McKeown, Chelson Diggins tries; Andrew Filo 3, Jack Rowan 2, Robert McKeown 2, Brendon McKeown goals) d WALLAROOS 0.

UNDER-18
WESTS PANTHERS 56 (Noah Law 3, Kade Forrester 2, Connor Yeats, Trey Kerr, Keenan Dodswell, Ryan Bugeja. Zachary Zerafa, Zander Kerr tries; Zander Kerr 3, Ryan Bugeja, Rhys Felgate, Matthew Telfer goals) d WAVES TIGERS 0.
PAST BROTHERS 20 (Mitchell Sly 2, Zander Evans, Toby Kelly tries; Caio Kerr 2 goals) d WALLAROOS 14 (Adam Khan 2 tries, goal).
BUNDABERG JUNIOR HITZ FM 93.9 CHALLENGE CUPS

UNDER-16
BUNDABERG BROTHERS 24 (Benny Medley 2, Ryan Charteris tries; Blake Powter 2 goals) d WESTS 20 (Jack Conway 2, Noah Law tries; Lucas Brough 2 goals).
WAVES 18 (Emmanuel Iboro, Jordan Ray tries; Emmanuel Iboro 3 goals) d HERVEY BAY SEAGULLS 16 (Jamall Nelson, Gabriel Plains, Noah Douglas-Denduck tries).

UNDER-15
BUNDABERG BROTHERS 18 (Jomar Gustilo 2, Oliver Smith, Tristan Maher tries; Jomar Gustilo goal) d WAVES 4 (Boston Marlow try).

UNDER-14
WAVES TIGERS 40 (Parkka Perrotta-Dowling 2, Taj Plath, Joshua Richards, Tahj Coates tries; Parkka Perrotta-Dowling 2, Tahj Coates, Joshua Richards goals) d BUNDABERG BROTHERS 12 (Boden White, Curtis Russell tries; Lachlan Klowss goals).
WALLAROOS 20 (Tate Kirk 2, Chayse Hough, Kev Weribone tries; Tomas Titmarsh 2 goals) d WESTS 10 (Nait Gough 2 tries; Levi Brough goal).

UNDER-13
WESTS 34 d MARLINS 8.
MARYBOROUGH BROTHERS 44 d MAGPIES 8.
WALLAROOS 50 d BUNDABERG BROTHE5RS 0.
HERVEY BAY SEAGULLS 32 (Zane Wainwright, Arthur Bills, Bryce Harris, Billy Roderick tries; Caelan Barr 4 goals) d WAVES 14 (Beau Moxon 2, Joel Frazer tries; Trazelle Fisher goal).

NORTHERN DISTRICTS

MEN
MIRIAM VALE 28 (Tim McIntosh 2, Glenn Cox, Dylan Johnson, Jacob Crasti tries; Jesse Wyngaards 4 goals) d GIN GIN 20 (Tyren Hoyle, Aaukusitino Toeava, Chris Tosoni, Kelepi Mataele tries; Tyren Hoyle 2 goals).
SOUTH KOLAN 58 (Jackson Brown 2, Patrick Kreis, Joel Pearson, Sam Wylie, Boden Warren, Chris Chapman 2, Jacobb Olive 3, Jack Kurtz tries; Cem Rohdmann 5 goals) d AVONDALE 8 (Muthuna Jones, Adam Brown tries).

WOMEN’S LEAGUE TAG
AGNES WATER 24 (G Abbott, Lisa Irving, Tameeka Sheargold, Teika Keleher, Kate Lawrence tries; Lisa Irving 2 goals) d AVONDALE 8 (Britani Jones, Carly Penny tries).

Other stories: Dolphins make a splash in Bundaberg Region

LATEST NEWS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

>