HomeSportWaves clinch BRL Minor Premiership

CONNECT

30,657FansLike
4,005FollowersFollow
267FollowersFollow
61SubscribersSubscribe

Waves clinch BRL Minor Premiership

minor premiership
Past Brothers centre Connor Jones heads for the first of his two tries in their Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership clash with Wests Panthers at Brothers Sports Club on Saturday

With the minor premiership the cherished prize for the winner of the Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership top of the table clash on Saturday, Waves Tigers came back from a 6-0 half-time deficit to beat hosts Hervey Bay Seagulls 12-6 at Stafford Park.

Meanwhile, despite having a number of their stars missing, two-time defending champions Past Brothers came up against a 13-man, much depleted Wests Panthers.

They secured third place and a vital double-chance in the finals, scoring in the first minute and remaining in control in a 46-12 victory.

Easts Magpies, who travelled to Maryborough without a string of their big guns, paid the price as wooden spooners Wallaroos finished a disastrous season on a high note, recording just their second win of the year, 48-18.

Although with Brothers winning at the same time, this match had no bearing on finishing positions, with the Magpies remaining in fourth position.

The Seagulls were without five of their stars, but they still competed strongly throughout with the result going right down to the wire.

But all credit to Waves, who bounced back after having their nine-game winning streak ended in a 40-18 drubbing by Brothers a week earlier.

Waves drew level with a try to “Super-sub” hooker Sam Tobin early in the second stanza and Layton Chambers converting, then hitting the front with inspirational co-captain and lock Dan McLennan scoring and Chambers again adding the extras about eight minutes later.

From there, they jealously guarded their lead to the end, and they will now have a week off before taking on the winner of the Qualifying Final in the Major Semi-final in a curtain-raiser to the Canterbury Bulldogs v North Queensland Cowboys NRL clash at Salter Oval on Sunday August 7.

Brothers made the perfect start against Wests, regaining possession with a booming 40/20 kick on the end of the first set, then quality centre Connor Jones scored on the end of that set.

Connor finished with a double, as did his three-quarter partner and recent recruit, former Gold Coast player Jack Hargreaves.

But the biggest positive for them was probably the contributions of their six under-18’s who back up from their game:

  • Bryden Blair, who has established himself as their halfback
  • starting hooker Eden Hess, a younger brother to North Queensland Cowboys star Coen
  • U18 captain Wil Simmons, a son of former workaholic loyal and passionate club servant front rower Scott, in his A Grade starting debut in the front row
  • Brad Shorter
  • Jack Picaro
  • Junior Tuitoma.

Wests, however, clinched the Reserve Grade and Under-18 Minor Premierships with victories over Brothers 42-28 and 20-16 respectively.

In the Northern Districts Men’s Premiership, minor premiers and hosts Miriam Vale Magpies warmed up for the finals with winger Cody Guymer a match winner with a double in a tough 26-18 last-round victory over Avondale Tigers at Gary Larson Oval on Saturday.

minor premiership
Gin Gin Hawks five-eighth Rowan Sutton racked up 20 points with two tries and six conversions in their Northern Districts Rugby League last-round victory over South Kolan Sharks at Miriam Vale on Saturday

By their loss, the Tigers were then overtaken into third place on the ladder by a 12-man Gin Gin Hawks 44-38 in the game that followed, with centre Tyren Hoyle racking up a hat-trick of tries.

Five-eighth Rowan Sutton also continued on his outstanding form, racking up 20 points with two tries and six conversions in a polished all-round performance.

In the Women’s League Tag, after losing just one match all last season, Gin Gin Hawkettes completed an unbeaten minor premiership with Gabrielle Galea also grabbing three tries in a 30-0 whitewash of Agnes Water Marlins.

AFL

After losing their first nine games of the season, including four defeats at the hands of cross-town rivals Brothers Bulldogs, hosts Across The Waves Eagles completed a hat-trick of wins.

They turned the tables on the Bulldogs 9.4 (58) to 6.13 (49) at Frank Coulthard Oval on Saturday and clawed their way off the bottom of the ladder for the first time this season.

Eagles now move into third place on the AFL Wide Bay Marquis Macadamias Senior Men’s Premiership.

The Bulldogs led 3.8 to 2.4 at half-time, but their six behinds in the second quarter ultimately proved costly, as the Eagles surged with three goals to nil in the third term and four to three in the run home, with Isak Hose kicking three goals for the Blue and Golds.

The Bulldogs remain in second place on the ladder, and unless Bay Power, who hit rock bottom with their fourth straight loss, a 20.14 (134) to 1.2 (8) annihilation by Hervey Bay Bombers on Saturday, can arrest their slide, Waves are now on track to meet Brothers in the semi-final on 27 August.

Football

SC Corinthians finally claimed their first competition point of the Football Queensland Premier League Wide Bay Men’s competition, playing their hearts out to clinch a 3-3 draw with Granville at Fraser Coast Sports Precinct on Saturday.

Meanwhile, Fraser Flames remain in second place, but they were given a reality check, thumped 5-0 at home by Across The Waves, who moved to within five points of them from four fewer games played so far.

Fifth placed Bingera had far too many guns for Sunbury Blues, running away to an 8-3 triumph.

The Flames however maintained their perfect record from 11 matches in the FQPL WB Women’s division, halting third placed Waves’ winning streak 6-3.

United Park Eagles consolidated fourth position with Tanya McKee netting a hat-trick in a 7-0 whitewash of Tinana at Martens Oval, but Diggers were no match for fellow battlers United Warriors at Torquay, going down 7-2.

Hockey

Sue Kendall chalked up a double, while one of her daughters, Hailey, was also among the scorers as Raiders/Rovers put Waves Cities to the sword 5-0 in their Bundaberg Division 1 Women’s clash at Hinkler Park on Saturday.

It was a bad weekend for the two-time defending champions Cities’ Women after they also fell victim to All Blacks 2-0 on Friday night, while All Blacks played out a scoreless draw against Arrows/Athletics on Saturday.

Just two of the three scheduled Men’s games were played on Saturday, the two intra-club Derbies, with Lachlan McLennan continuing his red-hot form for
Cities I in their 12-1 dispatch of their No. 2 side, and Shaun Leather having a field day with a super six in All Blacks I 15-8 result in a goal-fest against their No. 2 outfit.

Netball

Waves Gold reclaimed the outright lead on the Bundaberg Warren Family Homes Division 1 Premiership points table and moved one step to another minor title with three rounds to go.

They outgunned Brothers Hurricanes 41-37 in their top of the table showdown at the Super Park on Saturday.

Meanwhile, Alloway Blue shored up fourth position, extending their lead over fifth placed Waves Blue to four points, overpowering them 51-31.

Two other Waves teams also hold down Poll position, Sapphires (Division 6) and Teal (D9).

Brothers are also on top in three divisions, Cyclones (D2), Whirlwinds (D8) and Heat (D10), while two Alloway teams lead their competitions, Green (Masters) and Aqua (D4), with two Fusion sides also leaders, Solomon (D3) and Magic Sultans (D5), and Natives Kingfishers are at the head of affairs in Division 7.

Here are all the scores:

AFL WIDE BAY

MARQUIS MACADAMIAS SENIOR MEN’S PREMIERSHIP
ATW EAGLES 2.3, 2.4, 5.4, 9.4 (58) d BROTHERS BULLDOGS 1.2, 3.8, 3.12, 6.13 (49).
Eagles – Goals: Isak Hose 3, Jayden Enever 2, Fletcher Stone, Jason Bethune, Lachlan Andrews, Connor Stone; Best: Nathan Van Eekeren, Isak Hose, Lachlan Andrews, Will Stupart, Michael Blair, Connor Stone.
Bulldogs – Goals: Griffin Webb 2, Dean Lawton 2, Dylan Keam, Jack Sickerdick; Best: Cooper Tankey, Adam Harber, Dylan Keam, Joel Saunders, Jesse Krenske, Harrison Tancredi.
HERVEY BAY BOMBERS 0.5, 7.8, 12.9, 20.14 (134) d BAY POWER 1.0, 1.1, 1.2, 1.2 (8).

RESERVES MEN
HERVEY BAY BOMBERS 3.1, 4.4, 6.5, 6.7 (43) d BAY POWER 1.2, 1.2, 3.2, 4.2 (26).
BROTHERS BULLDOGS 1.1, 3.2, 3.6, 4.6 (30) d ATW EAGLES 0.2, 0.4, 1.6, 3.8 (26).
Bulldogs – Goals: Harrison Tancredi 2, Corey Taylor, Joel Anderson; Best: Harrison Tancredi, Griffin Webb, Joel Anderson, Cody Timms, Nash Kuorikoski, Shane Brady.
Eagles – Goals: Jarrod Wisewould, Tim Dart; Best: William McRae, Kyle Fagan, Jake Cook, Private player, Daniel Nimmo, Haroldas Ambrutis.

UNDER-17 BOYS
ATW EAGLES 1.5, 2.5, 2.9, 4.10 (34) d BROTHERS BULLDOGS 2.1, 2.1, 2.1, 2.1 (13).
Eagles – Goals: Baxter Stone 2, Kaine Gould, Chase Martin; Best: Fletcher Stone, Jake Cook, Isak Hose, Kaleb Bentley, Joshua Dickson, Ryan Hayhoe.
Bulldogs – Goals: Harrison Tancredi 2; Best: Eli Thomas, Harrison Tancredi, Maxwell Clancy, Lachlan Stevenson, Luke Foskett, Tommas Sullivan.
HERVEY BAY BOMBERS 1.1, 5.3, 6.5, 10.7 (67) d BAY POWER 1.3, 3.3, 5.4, 6.4 (40).

UNDER-14 MIXED
BROTHERS BULLDOGS 6.2, 11.6, 17.7, 21.11 (137) d ATW EAGLES 0.0 (0).
Bulldogs – Goals: Callum Charlesworth 3, Nikita Clarey 3, Tallen Chapman 3, Mitchell Webster 2, Cooper Buckle-Perkins 2, Riley Collett 2, Leah French, Charlie Steele, Jacob Britton-Wagenknecht, Frederic Collins, Abby Tancredi, Jayla Tancredi; Best: Jayla Tancredi, Leon Black, Callum Charlesworth, Nikita Clarey, Maxwell Clancy, Riley Cooper.
Eagles – Best: Kaleb Bentley, Rhani Dodd, Daniel Russell, Talianna Coyne, Kallam Wynn, Austin Wynn.
HERVEY BAY BOMBERS 3.0, 6.6, 8.9, 11.11 (77) d BAY POWER 0.0, 0.0, 0.1, 0.1 (1).

UNDER-12 MIXED
HERVEY BAY BOMBERS BLACK 20, 6.1, 8.1, 13.4 (82) d BAY POWER 1.0, 1.0, 1.0, 1.0 (6).
HERVEY BAY BOMBERS RED 1.5, 3.8, 5.10, 7.15 (57) d MARYBOROUGH 0.2, 1.4, 4.4, 6.5 (41).
BROTHERS BULLDOGS 5.4, 7.8, 9.8, 13.10 (88) d ATW EAGLES 0.0, 0.0, 0.1, 0.1 (1).
Bulldogs – Goals: Jarryd Brady 3, Caleb Box 3, Nate Wochnik, Kane Anderson, Eli Smith, Riley Cooper; Best: Caleb Box, Hugo Timms, Keira Cook, Hudson Urquhart, Jarryd Brady.
Eagles – Best: Austin Wynn, Elani Johnson, Kallam Wynn, Jordan Moriarty, Dusty Johnstone, Connor Doherty.

FOOTBALL WIDE BAY

FQPL WB MEN
GRANVILLE 3 drew SC CORINTHIANS 3.
ATW 5 (Zac Nicholas, Bryce Hibberd, Brendan Davis, Simon Quik, Corey Leggett) d FRASER FLAMES 0.
BINGERA 8 d SUNBURY BLUES 3.

FQPL WB WOMEN
UNITED WARRIORS 7 (Jessica Rosman 5, E Townsend, G Wright) d DIGGERS 2 (Georgia Halpin. Kelsie Havers).
FRASER FLAMES 6 (Kyleigh Christiansen 4, C McDougall, M Fletcher) d ATW 3 (Tayla Zielke 3).
UPE 7 (Tanya McKee 3, E Ryan, I Brewer, T Stumer, R Rowlands) d TINANA 0.

FQPL WB U15
ATW 2 (Tino Giovannoni, Luca Brillante) d UPE 0.
WB NORTH DIVISION 1 WOMEN
SC CORINTHIANS 4 (Hayley Smits, Leisale Solomon 3) d BARGARA 1 (E Vitale-D’Amico).

WB DIVISION 1 MEN
ATW 2 (Lachlan Brown, Weston Giovannoni) d TINANA 0.
UNITED WARRIORS 5 (Adam Young 3, J Landon, P McMaster) d BARGARA 0.
BAV 7 (Brandan Scotney 2, Shane Ostrofski 2, Dylan Streets, Tom Martin, Jesse Sommer) d DIGGERS 1 (T Willie).

WB NORTH DIVISION 2 MEN
ATW 3 (Mitchell Capuzzo 3) d BINGERA FIRE 1 (M Arnold).
BINGERA CUTTERS 4 (Hunter Walsh 2, C Tranent, C Gordon) d UPE RED 1 (I Naocau).
BARGARA 1 (S Holland-Candy) d DIGGERS GOLD 0.

WB NORTH U15 DIVISION 1
BAV 9 (Zed Peters 8, Jaxon Drinnen) d ATW 2 (R Dexter 2).
UPE 2 (Rama Martyn 2) d DIGGERS 1 (H Skinner).
BINGERA 15 (Kaelan Meech 5, Cameron Manski 2, Jack Gaston 2, C Rudd, H Jorgensen, Liam Giles, E Patullo, P Lavender, Ethan Radel) d GIN GIN 0.

WB NORTH U13 DIVISION 1
BAV 4 (Cale Anderson 2, Baydyn McInnes 2) d BARGARA HAMMERHEADS 3 (A Berthelsen, A Caldwell, D Bacon).

HOCKEY BUNDABERG

Friday:

Div 2 Women
All Blacks 1 (Erin Greenwood 1) drew with Arrows Athletics 1 (Kirsty McCullough 1)
Div 1 Women
All Blacks 2 (Aimee McGill 1, Emily Clarke 1) defeated Waves Cities 0

Saturday:

U11s
Raiders Rovers 11 (Stella Dwyer 1, Flynn Bock 1, Beau Kendall 1, Toby Olsen 2, Will Baldry 2, Levi Kendall 4) defeated All Blacks 0
U13s
Raiders Rovers 21 (Lola Grabbe 1, Will Baldry 2, Dominic Wallace 3, Molly Crow 3, Courtney Kendall 3, Levi Kendall 3, Silvana Powell 6) defeated All Blacks 0
U16s
Waves Cities 2 (Connor Castelli 1, Riley Noonan 1) defeated Arrows Gold 0
Div 2 Women
Raiders Rovers 4 (Chantal Baldry 1, Kerri-Anne Lund 3) defeated Waves Cities 0
Div 1 Women
Raiders Rovers 5 (Jasmine Fagg 1, Hailey Kendall 1, Latoya Larsen 1, Susan Kendall 2) defeated Waves Cities 0
All Blacks 0 drew with Arrows Athletics 0
Men
Waves Cities 1 – 12 (Joel Latham 2, Sam Aitkenhead 3, Adam Harradine 3, Lachlan McLennan 4) defeated Waves Cities 1 (Harrison Baldwin 1)
All Blacks 1 – 15 (Des Barritt 1, Tim Wales 1, Tristan Storm 1, Peter Austin 2, Martyn Edmunds 4, Shaun Leather 6) defeated All Blacks 2 – 8 (Aaron Chanoff 1, Brandon Christensen 1, Shane Storm 2, Kalen Wilke 4)

NETBALL BUNDABERG

WARREN FAMILY HOMES PREMIERSHIPS
DIVISION 1: WAVES GOLD 41 d BROTHERS HURRICANES 37; ALLOWAY BLUE 51 d WAVES BLUE 31.
DIVISION 2: ALLOWAY RED 42 d WAVES RED 39; BROTHERS CYCLONES 48 d BROTHERS THUNDER 27; NATIVES EAGLES 40 d NATIVES KOOKABURRAS 28; WAVES SILVER 45 d WAVES ROYALS 23.
MASTERS: ALLOWAY GREEN 42 d BROTHERS TSUNAMI 22; NATIVES MACAWS 30 d NATIVES SWANS 29.
DIVISION 3: BROTHERS MONSOONS 47 d WAVES AQUA 34; BROTHERS LIGHTNING 51 d ALLOWAY YELLOW 20; FUSION SOLOMONS 41 d NATIVES ROSELLAS 37.
DIVISION 4: NATIVES FIREBIRDS 38 d ALLOWAY MAROON 30; BROTHERS TORNADOES 37 d BROTHERS TWISTERS 16; ALLOWAY AQUA 32 d NATIVES PARROTS 30.
DIVISION 5: FUSION MAGIC SULTANS 31 d WAVES PINK 25; NATIVES LORIKEETS 32 d BROTHERS WILDFIRE 7.
DIVISION 6: BROTHERS STORM 36 d WAVES SAPPHIRES 35; FUSION BRENDAN O’DONNELL 40 d NATIVES PEACOCKS 29.
DIVISION 7: NATIVES KINGFISHERS 26 d FUSION SANDHILLS 24; FUSION WESSEL PETROLEUM 38 d ALLOWAY EMERALDS 28.
DIVISION 8: BROTHERS VOLCANOES 32 d BROTHERS WHIRLWINDS 10; WAVES MAROONS 24 d ALLOWAY GOLD 12.
DIVISION 9: WAVES TEAL 35 d NATIVES HAWKS 22; BROTHERS AVALANCHES 13 d ALLOWAY LAVENDER 11.
DIVISION 10: WAVES JADE 38 d NATIVES TOUCANS 0; BROTHERS HEAT 11 d BROTHERS BLIZZARDS 3; ALLOWAY ORANGE 19 d WAVES FUCHSIA 6.

RUGBY LEAGUE BUNDABERG

BUNDABERG BROADCASTERS A GRADE PREMIERSHIP
Last Round:
PAST BROTHERS 46 (Connor Jones 2, Jack Hargreaves 2, Mitchell Clayton, Benaiah Kambanei, Patrick Templeman, Kevin Sherriff, Corey Findlay tries; Patrick Templeman 3, Zak Bainbridge 2 goals) d WESTS PANTHERS 12 (Connor Yeats, Zander Kerr tries; Zander Kerr 2 tries).
WAVES TIGERS 12 (Sam Tobin, Dan McLennan tries; Layton Chambers 2 goals) d HERVEY BAY SEAGULLS 6 (Chase Sutton try; Ben Hudson goal).
WALLAROOS 48 d EASTS MAGPIES 18 (Ratu Nawerecaqa, Isaiah Gala, Simione Navuto tries; Andreas Nona 3 goals).
Points – A Grade: Waves Tigers 23, Hervey Bay Seagulls 19, Past Brothers 17, Easts Magpies 14, Wests Panthers 11, Wallaroos 6.

RESERVE GRADE
WESTS PANTHERS 42 (Zachary Zerafa 2, Isaiah Bullard 2, Lochlan Modrow, Palavi Tahaafe, Dion Fisher, Ryan Sharpe tries; Matthew Collier 5 goals) d PAST BROTHERS 28 (Chelson Diggins 2, Dritan Zoto, Jesse Clowes-Goodwin, Junior Tuitoma tries; Andrew Filo 4 3 goals).
EASTS MAGPIES 22 (Netava Naruma, Kalisito Gadenkiniusiladi, Tyrell Howard, Viliame Tunidau tries; Tyrell Howard 2 goals) d WALLAROOS 16 (Liam Doolan, Ivan Mimi, Ryan Fernie tries; Ivan Mimi 2 goals).
WAVES TIGERS 20 (Kale Johnson, Malachi Law tries; James Tairawhiti goal) drew HERVEY BAY SEAGULLS 20 (Tallis Murray, Jacob Polzin, Joel Denduck, Michael O’Shea tries; Joel Denduck 2 goals).
Points: Wests Panthers 23, Easts Magpies 21, Hervey Bay Seagulls 20, Past Brothers 14, Waves Tigers 11, Wallaroos 1.

UNDER-18
WESTS PANTHERS 20 (William Maule 2, Connor Yeats, Noah Law tries; Ryan Bugeja, Zander Kerr goals) d PAST BROTHERS 16 (Caio Kerr, Bailey Knapp, Jan Kirchner, Ezekiel Monckton tries).
HERVYE BAY SEAGULLS 18 d WAVES TIGERS 4 (Blake Ward try).
Points: Wests Panthers 17, Past Brothers 16, Wallaroos 15, South Burnett 8, Hervey Bay Seagulls 6, Waves Tigers 0.
BUNDABERG JUNIOR HITZ FM 93.9 CHALLENGE CUPS

UNDER-16
WESTS 32 (Ezekiel Bullard 3, Isaiah Freeman, Dominic Bunyoung, James Faulkner tries; Lucas Brough 4 goals) d BUNDABERG BROTHERS 26 (Joseph Doyle 2, Blake Powter, Benny Medley tries; 3 goals).

UNDER-15
BUNDABERG BROTHERS 16 (Ryan Bohl, Tristan Maher, Charlie Keech-Reeves tries; Jomar Gustilo 2 goals) d WALLAROOS 10 (Kev Weribone 2 tries; Kev Weribone goal).

UNDER-14
WALLAROOS 34 d BUNDABERG BROTHERS 14 (Tom Elphinstone 2 tries; Curtis Russell goal).

UNDER-13
HERVEY BAY SEAGULLS 30 d BU8NDABERG BROTHERS 8 (Xander Bulbert try).
MAGPIES 44 (Cayde Lister 2, Levi Hack 2, Hunter Rudd tries; Levi Hack 6 goals) d MARLINS 12 (Marley Lowcock, Jake Gillard tries).
WAVES 32 (Beau Moxon 3, Jacob Werchon, Zak Onoprienko, Kobey Walsh tries; Tye Critchlow 3, Beau Moxon goals) d WESTS 4.

NORTHERN DISTRICTS

MEN
GIN GIN 44 (Afa Pogai, Tyren Hoyle 3, D Fischer, Rowan Sutton 2, Matthew Lawton tries; Rowan Sutton 6 goals) d SOUTH KOLAN 38 (Faaoso Halahuni 2, Folau Latu, Jackson Brown, Chris Chapman, Riley Spenser, Sepiti Vaea tries; Cem Rohdmann 5 Goals).
MIRIAM VALE 26 (Robert Hughes, Cody Guymer 2, Ricky Noy, Peter Bollen tries; Ricky Noy 3 goals) d AVONDALE 18 (Paea Tanaki, Tom Dexter, Ulakimata Hale tries; Nathan Leather 3 goals).
Points: Miriam Vale 19, South Kolan 12, Gin Gin 7, Avondale 6.

WOMEN’S LEAGUE TAG
GIN GIN 30 (Ruby Tobin, Gabrielle Galea 3, Jessica Galea, Shannon Lavender-Horlyck tries; Emma Collinson 3 goals) d AGNES WATER 0.
Points: Gin Gin 16, Agnes Water 6 (-126), Avondale 6 (-174).

Other stories: Bowls results from across the region

LATEST NEWS

>